14. februára 2020

Impostor syndróm je „falošné a niekedy ochromujúce presvedčenie, že vaše úspechy sú skôr výsledkom šťastia alebo podvodu než vašich zručností,“ uvádza webový slovník Merriam-Webster. Tento termín pochádza z roku 1978 od dvojice amerických psychologičiek Pauline Clance a Suzanne Imes.

Ako sa tento syndróm prejavuje? Napríklad tým, že ľudia, ktorí ho pociťujú, trpia veľkým nedostatkom sebadôvery a výrazne podceňujú svoje schopnosti a znalosti. Často ním trpia práve veľmi úspešní ľudia, naznačuje Harvard Business Review.

Impostor syndróm: V práci sa cítim ako podvodník.
Čakám, kým odhalia, že nič neviem

Jedna štúdia zistila, že až 60 percent žien, ktoré zvažovali, že si založia vlastné podnikanie, sa do neho napokon nepustili. Dôvodom bol nedostatok dôvery v ich znalosti, zručnosti a schopnosti. Na druhej strane, muži si viac uvedomujú svoje vlastné schopnosti, hoci podľa ďalšej štúdie nezriedka preháňajú, keď rozprávajú o svojich predchádzajúcich výsledkoch.

Čo teda môžete urobiť, aby ste dokázali zmierniť negatívne pocity impostor syndrómu? Nižšie nájdete štyri kroky: 

1. Vytvorte si zoznam úspechov.

Ženy v porovnaní s mužmi svoje úspechy často bagatelizujú. Vytvorte si ich zoznam, ktorý vám pomôže prekonať pocit, že nie ste dostatočne dobrí. Zapíšte si úspechy a ocenenia, ktoré ste dosiahli na pracovisku i mimo neho. Je to ako životopis na steroidoch. V ňom sa podeľte o každé jedno malé či veľké víťazstvo, ktoré ste dosiahli.  

Zoznam úspechov by mal obsahovať čísla na jeho kvantifikáciu. Rovnako by mal zahŕňať i vaše triumfy mimo pracoviska. Okrem toho sa naučte svoje úspechy prezentovať i na sociálnych sieťach. LinkedIn je vynikajúca a v súčasnosti iba málo využívaná platforma na zdieľanie svojich úspechov s publikom.  

Nešťastie z práce či seba samého?
Takto človek zistí, či skutočne nenávidí svoje zamestnanie

Dosiahli ste cieľ predaja o týždeň skôr? Boli ste pozvaní na prednášku v známej spoločnosti? Úspešne ste zorganizovali udalosť, na ktorej bolo tisíc hostí? Všetky tieto informácie môžete zdieľať na sociálnych sieťach. Zo zapisovania úspechov si urobte zvyk. Vďaka nemu budete môcť odvrátiť pocity impostor syndrómu.  

2. Rozprávajte o sebe pozitívne.

Príbehy, ktoré si hovoríte, sú často negatívne. Psychológovia radia tým, ktorí trpia depresiou, aby sa pokúsili negatívnu rétoriku prepracovať v pozitívnejšom duchu. To isté platí pre tých, ktorí trpia impostor syndrómom. Kľúčom nie je nahovárať si klamstvá, ale zmeniť spôsob, akým vnímate veci. 

Nájdite si chvíľu voľna a zamerajte sa na to, v čom vynikáte. Zoberte si do rúk už spomínaný zoznam úspechov. Uvedomte si svoje myšlienky a príbehy, ktoré si o sebe sami hovoríte. Pripomínajte si, že im musíte venovať viac pozornosti. Iba tak dokážete zachytiť to negatívne, čo si sami nahovárate. Psychology Today navrhuje, aby ste tento svoj vnútorný hlas rozširovali, aby dokázal zatieniť vášho vnútorného kritika.  

Feedback a kritika nie sú to isté.
Toto je 5 základných rozdielov, vďaka ktorým ich ľudia rozlíšia

Keď sa prichytíte, ako myslíte alebo vyslovujete negatívne frázy, ako napríklad „Nemôžem to urobiť“, alebo „Nikdy som v tom nebol dobrý“, radšej ich nahraďte niečím pozitívnym. Začnite používať vety ako „Verím vo svoje schopnosti“ či „Myslím, že je to niečo, v čom môžem byť dobrý“.  

3. Poučte sa z vlastných chýb.

Využite každú spätnú väzbu, ktorú dostanete, ako príležitosť na zlepšenie, z ktorej vyjdete silnejší. Pokiaľ by aj nastala zriedkavá situácia a to, čo vám nahovára tento syndróm, je skutočne pravdou, nezúfajte. Je dôležité, aby ste dokázali rozpoznať svoje slabiny a aby ste začali na nich pracovať.

Ak nedostávate toľko feedbacku, koľko by ste chceli, požiadajte oň svojich nadriadených. Okrem pravidelnej spätnej väzby vyhľadávajte spôsoby, ako sa zlepšovať.  

Čítajte knihy, počúvajte audioknihy alebo pozerajte vzdelávacie videá vždy, keď je to možné. Pustite sa do dobrovoľníckej činnosti či absolvujte kurzy, ktoré vás donútia vystúpiť z komfortnej zóny. Vždy je ďalší krok, ktorý môžete urobiť a ďalšie úspechy, ktoré môžete dosiahnuť.

Aby ste dokázali prekonať impostor syndróm, neubíjajte sa, keď urobíte chybu. Pripomeňte si, že nikto nie je dokonalý. Chyby ostanú chybami len v prípade, že sa z nich nepoučíte. „Nie je to ten najsilnejší a ani najinteligentnejší druh, ktorý prežije. Je to ten, ktorý sa najviac prispôsobí zmenám,“ znie v jednom citáte, ktorý sa často (a zrejme nesprávne) pripisuje Charlesovi Darwinovi.

4. Založte si podpornú sieť.

Uistite sa, že ste na pracovisku i mimo neho obklopení ľuďmi, ktorí vás podporujú. Spojte sa s ostatnými vo vašom odbore a budujte skupiny, kde sa môžete otvorene porozprávať. Môžu to byť priatelia, rodinní príslušníci alebo profesionálna organizácia, do ktorej patríte.  

A ak takú skupinu nenájdete, sami ju založte! S príchodom sociálnych médií je oveľa jednoduchšie vyhľadať ľudí z vášho odboru. Takých, s ktorými sa môžete kedykoľvek spojiť a ktorí môžu mať rovnaké problémy ako vy. Pokiaľ zistíte, že nedostávate potrebnú podporu, určite vám pomôže, ak sa obrátite na profesionála. 

Prispievateľka Janice Gassam píše pre Forbes.com o témach diverzity a inklúzie na pracovisku. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk