Drobní akcionári Credit Suisse sa v pondelok (14. 8.) obrátili na súd a žiadajú, aby preskúmal podmienky, za ktorých banku kúpil jej rival UBS. To však nie je jediná žaloba, ktorej najväčšia švajčiarska banka UBS čelí.
Švajčiarske úrady a UBS oznámili narýchlo dohodnutú fúziu v marci 2023, aby zabránili krachu Credit Suisse, ktorá patrila medzi približne 30 globálnych systémovo dôležitých bánk. Jej problémy prispeli k obavám o globálne finančné trhy po marcovom zlyhaní stredne veľkých bánk v Spojených štátoch.
Chcú kompenzáciu
Akcionári tvrdia, že utrpeli straty, keď Credit Suisse prevzal jej väčší konkurent UBS za 3 miliardy švajčiarskych frankov (3,12 miliardy eur) a cena jej akcií sa prepadla.
Žaloba bola podaná na Obchodnom súde v Zürichu v mene viac ako tisícky akcionárov Credit Suisse, uviedol Arik Röschke, generálny tajomník Švajčiarskej asociácie na ochranu investorov (SASV), ktorá žalobu koordinuje.
Akcionári chcú súdne preskúmanie obchodu s cieľom určiť reálnu hodnotu Credit Suisse a prípadne získať „primeranú kompenzáciu“, uvádza sa na webovej stránke asociácie.
Podhodnotená
V prípade rozhodnutia súdu by sa verdikt vzťahoval na všetkých akcionárov Credit Suisse, povedal Röschke. Ak sa UBS a žalobcovia dohodnú mimosúdne, vzťahovalo by sa to len na tých, ktorí podali žalobu.
UBS v marci súhlasila s kúpou Credit Suisse, pričom dala 1 akciu UBS za každých 22,48 akcií Credit Suisse. Dohoda tak ocenila Credit Suisse na 3 miliardy CHF. Tento výmenný pomer zodpovedal 0,76 CHF za každú akciu Credit Suisse v porovnaní s uzatváracou cenou Credit Suisse 1,86 CHF/akcia v posledný obchodný deň pred oznámením fúzie s UBS.
Združenie SASV tvrdí, že tento pomer bol stanovený svojvoľne a bol pre UBS „príliš výhodný“.
Spor s ministerstvom
To však nie je jediný problém, ktorému UBS čelí. Na základe žaloby švajčiarskeho ministerstva spravodlivosti musí totiž zaplatiť pokutu 1,435 miliardy dolárov.
Banka podľa ministerstva pochybila pri vydávaní 40 cenných papierov krytých hypotekárnymi úvermi na obytné nehnuteľnosti v rokoch 2006 a 2007. Ide o posledný proces s bankou, ktorej správanie pred hospodárskou krízou v roku 2008 sa prešetruje.
UBS sa v rámci urovnania k pochybeniam nepriznala. Pre americký Forbes uviedla, že okrem tlačového vyhlásenia, v ktorom oznámila dohodu, nemá čo povedať.