12. júla 2020

Prvá polovica roku 2020 zrušila plány v mnohých oblastiach. Výnimkou nebolo ani organizovanie svadieb. Tak ako mnohé podujatia, aj znenie svadobných zvonov sa muselo presunúť buď na jeseň, alebo až na budúci rok. Firmy, ktoré sa venujú organizovaniu najkrajšieho dňa v živote snúbencov, sa zhodujú na tom, čo ich zachránilo, a hovoria, ako bude vyzerať tento biznis v budúcnosti. 

Počas posledného štvrťroku zrejme na Slovensku nebolo až tak často mladomanželské „áno“. Spolu s hromadnými podujatiami sa totiž koncom marca pre pandémiu koronavírusu zrušili aj svadby a svadobné hostiny. 

Dokonalý oddych v čase pandémie?
V luxusnej hotelovej izbe bez stien aj bez strechy

Aj keď konkrétne čísla na Slovensku chýbajú, svadobné agentúry sa zhodujú, že svoj biznis na toto obdobie úplne uspali. Zachránilo ich však, že snúbenci svoje plány radšej skôr odložili ako úplne zrušili. „Našťastie, od júla po uvoľnení opatrení si nechala väčšina slovenských párov svoje termíny, dokonca niektorí si presunuli zrušené jarné termíny na jeseň — čo nás celkom zachránilo,“ hovorí pre Forbes Tatiana Stempelová z agentúry Wedday. 

Na Slovensku je väčší záujem o svadby prírodného charakteru, kde sa ľahšie dodržiavajú hygienické opatrenia. V obľube sú napríklad záhradné stany, kde pri peknom počasí môžu byť otvorené bočnice, hovorí Zuzana Ristová zo spoločnosti Shine Production. Foto: unsplash.com

Rušenie sa nedialo

O čosi konkrétnejšie čísla prišli z USA, kde sa tento 72-miliardový biznis začal prebúdzať k životu takisto začiatkom júla. Ako píše americké vydanie magazínu Forbes, obrady sa z jarných mesiacov začali presúvať na leto, prípadne na september. Svoje plány úplne zrušili len štyri percentá snúbencov, 64 percent svadbu pre pandémiu odložilo. 

Ako ďalej hovorí Stempelová, v svadobnom segmente mali šťastie, pretože keď sa páry chcú vziať, pokojne počkajú, ale svadba sa konať bude. „Nevesty nám ponechali aj zaplatené zálohy s tým, že ich presúvame na ďalší rok. Preto ani nemám pocit zbytočnej práce, ktorú sme odviedli na prípravu tohtoročných jarných svadieb. Naša práca nevyjde na zmar,“ dopĺňa. 

Začínala bez objednávok, prvá bola od manžela.
Čoskoro sa však jej produkt objaví v rozprávke od RTVS

Kameňom úrazu však bolo pre tuzemské agentúry rušenie medzinárodných svadieb. Ako hovorí konateľka spoločnosti Shine Production Zuzana Ristová, tento typ tvoril až tretinu ich portfólia.

„Presun termínov nebol vôbec jednoduchý. Museli sme nájsť voľný termín, miesta, kde sa svadba mala a má realizovať, a pretože naša agentúra zabezpečuje komplexné svadobné služby, museli sme tieto termíny zladiť aj s našimi dodávateľmi,“ vysvetľuje Ristová s tým, že budúcoročnú sezónu sa im už darí postupne zapĺňať. 

Aj keď sa podľa organizátoriek vracia svadobný svet do normálu a v súčasnosti sa tešia obľube najmä vonkajšie obrady a hostiny, sú aj páry, ktoré budú mať na svojich svadobných fotografiách nasadené rúško a len minimálny počet zúčastnených. Niektorí snúbenci sa rozhodli napríklad zorganizovať aspoň ceremóniu a oslavu odložiť na inokedy. V USA išli dokonca ešte ďalej. V New Yorku sa napríklad stali trendom sobáše cez internet, konkrétne cez platformu FaceTime či Zoom. 

Radšej menšie

Na Slovensku sme síce do virtuálnych vôd nesiahli, čo sa však v budúcnosti môže zmeniť. Skôr k nám prichádza trend menších svadieb. Ako spomínajú organizátorky, počty hostí sa stále zmenšujú. Neprichádzajú starší rodinní príslušníci, hostia zo zahraničia a podobne. „Snúbenci sa však budú chcieť brať vždy, tak radšej oželejú veľkú svadbu, hlavne nech sú svoji,“ hovorí Stempelová.

Aktuálne je podľa nej záujem o svadby prírodného charakteru, kde sa ľahko dodržiavajú opatrenia, napríklad forma záhradných párty, kde hostia môžu sedieť redšie pri stoloch, prípadne aj v záhradných stanoch, kde pri peknom počasí môžu byť otvorené bočnice. Zmenou, ktorá však podľa Ristovej určite nebude na škodu, je používanie dezinfekcie pri vstupe do priestorov. 

Organizátorky tiež priznávajú, že noví klienti sú oveľa opatrnejší, študujú zmluvy a zaujímajú sa o to, čo sa stane v prípade pandémie. „Boja sa pustiť do príprav svadby, majú obavy z toho, čo bude,“ hovorí Stempelová.

Podobne ako pri organizovaní iných podujatí totiž neexistuje poistenie, ktoré by ochránilo či už firmy organizujúce svadby alebo snúbencov pred stratou peňazí. Podobné produkty na Slovensku síce ešte nemáme, no v Spojených štátoch sa už začali na túto tému diskusie. Preto bude možno aj tento typ biznisu na druhú vlnu pripravený lepšie. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?