8. septembra 2018

Karolína a Michal Jankivovci si založili v Prešove ateliér a vyrábajú plisované sukne pod značkou Jankiv Siblings. Kým tých pár výrobcov, čo sa na Slovensku venuje plisovaniu, sa zameriava najmä na kroje, oni sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Vytvárajú módne kolekcie, ale šijú aj na zákazku, a medzi ich spokojných zákazníkov patrí aj značka Nehera. Hoci priznávajú, že začiatky boli náročné, dnes sú vyhľadávanou značkou.

Sen o vlastnej módnej značke začali snívať, keď bola Karolína ešte na strednej škole a Michal pracoval pre otcovu stavebnú firmu. Dohodli sa, že keď Karolína zmaturuje, pôjdu spolu na vysokú školu do Liberca, kde sa naučia šiť a zistia, ako by si mohli založiť vlastnú módnu značku.

Slovenka a Brit vyrábajú dizajnové batohy.
Ich ambície sú svetové

„Študovali sme odbor výroba odevov. Boli tam predmety ako matematika, fyzika, chémia. A to vôbec nebolo to, čo sme chceli,“ vraví Karolína. Spolu s bratom sa teda rozhodli zo školy odísť hneď po prvom semestri.

Cesta k nadčasovosti

Svojho sna sa nevzdávali. Chceli byť odborníkmi, ktorí na trh prinesú nadčasovú módu s dôrazom na kvalitu. Pre rodičov nastal ešte väčší šok, keď im oznámili, že idú študovať trojročnú „učňovku“ v odbore dámsky krajčír.

Reklama

Zásadný moment prišiel, keď si ešte počas štúdia Karolína nechala na návrh svojej majsterky vyplisovať sukňu na ples. Táto technika si ju získala natoľko, že navrhla bratovi, aby sa pustili do plisovania. Tak začali pátrať po informáciách. „Ale informácií bolo veľmi málo, keďže takúto úpravu odevu robí málo ľudí. Na Googli sa nedalo nič zohnať, tak sme kontaktovali našu majsterku zo školy a cez jej kamarátku sme získali kontakt na pána, ktorý nám poskytol kotol na plisovanie. Vrátili sme sa do Prešova a založili sme ateliér,“ vraví Karolína.

jankiv siblings plisované sukne úprava odevu
Výroba plisovanej sukne môže trvať aj dva – tri týždne. Foto: Erik Koritko

Pri svojom pátraní navyše zistili, že plisovanie je dierou na trhu, ktorá by mohla osloviť aj zahraničných zákazníkov. Potom im trvalo zhruba ďalší rok, kým na trh vyšli so svojou prvou kolekciou. Od začiatku však do svojho biznisu išli naplno, bez otvorených zadných dvierok.

Učiť sa od najlepších

Kým Karolína sa stará o marketing značky Jankiv Singlings, obchodné záležitosti a tiež pracuje ako návrhárka a krajčírka v jednom, tak Michal sa venuje plisovaniu a komunikácii so zákazníkmi. Nedostatok informácii ho zaviedlo do Veľkej Británie, kde absolvoval stáž v spoločnosti, ktorá plisuje odevy aj pre kráľovnú Alžbetu či módneho návrhára Alexandra McQueena.

A ako vyzerá proces tohto typu úpravy? Súrodenci prezrádzajú, že sa plisuje v špeciálnych papierových formách, a práve na forme záleží, ako bude sklad plisu vyzerať. Formy si súrodenci zháňali aj cez inzerát v regionálnych novinách. Práve rôzna škála foriem dáva ich značke know-how, aké nemá nikto iný.

jankiv sibings plisované sukne jedinečnosť úprava odevov
Plisované šaty z dielne Jankiv Sinblings. Foto: Erik Koritko

„Bolo náročné zohnať formy, nedali sa kúpiť. Tie prvé sme dostali od starých ľudí, ktorí sa nám ozvali na inzerát, lebo ich mali na povale, kde ich mali odložené už dvadsať rokov. Boli teda veľmi špinavé,“ spomína Karolína.

Súrodenci z Banskej Bystrice vyrábajú kozmetiku.
Ponúkajú krémy so slimačím sekrétom

Napokon sa Michal naučil formy aj vyrábať, čo rozširuje ich výrobné možnosti. „Všetko plisujeme ručne, takže naše výrobky sú veľmi výnimočné. Produkt získava na exkluzivite. Zakladáme si na kvalite spracovania. Sukňa, ktorá vychádza od nás, musí byť kvalitne spracovaná. Každá sukňa prejde skúškou,“ vysvetľuje podnikateľka. Jankiv Siblings aktuálne plisujú sukne aj pre divadlá či pre módnu značku Nehera.

Moderný folklór v zahraničí zabodoval

Ich prvou kolekciou boli folkloristické sukne, ktorým dali nový život. Stali sa dizajnovým kúskom v šatníku ich majiteliek. „Sú veľmi populárne v USA, a to u Slovákov žijúcich v zahraničí. Pripomínajú im Slovensko, ale nie je to kroj. Sú moderné, možno aj trošku extravagantné,“ vraví Karolína Jankivová.

jankiv siblings plisované sukne USA Slovensko folklór
Ich prvou kolekciou boli folklórne sukne, ktoré mali úspech aj za hranicami. Foto: Erik Koritko

Najskôr sa venovali skôr kusovej výrobe, no zriadenie eshopu a mediálna podpora sa postarali o prudký nárast predajov. Najmä posledné dva mesiace označuje Karolína za šialené, a preto im s výrobou už pomáhajú aj externé krajčírky.

Aktuálnym hitom z ich ateliéru sú veľké kruhové sukne „na druhú“. „Sú to sukne, ktoré vyrábame z 10 metrov ručne plisovanej látky, a sú fakt veľké. Sú veľmi žiadané, lebo dlhé kruhové plisované sukne v obchodoch nenájdete.“ Ich cena sa pritom pohybuje od 450 eur v závislosti od použitého materiálu. Novú kolekciu sukní, v ktorých bude plisé skrývať motív origami, predstavia na výstave Trenčín mesto módy.

jankiv siblings plisované sukne odevy
Móda z dielne značky Jankiv Siblings má tendenciu byť nadčasová. Foto: Archív Jankiv Siblings, Mehehe Studio

Súrodenci Jankivovci vnímajú silný potenciál svojho produktu a prirodzene ich láka oslovenie zahraničných trhov. „Chceli by sme sa dostať do Ameriky a Japonska. V New Yorku sme prišli na to, že inakosť sa tam veľmi nosí a myslím si, že naše sukne sú presne také. Preto by sme chceli preniknúť na zahraničný trh, ale kedy to bude, to je otázka času,“ dodáva Karolína Jankivová.

Hlavná foto: Vyrastali v jednej detskej izbe a teraz si súrodenci Jankivovci svorne plnia podnikateľský sen. Foto: Erik Koritko