22. júla 2018

Hana Komanová vyštudovala návrhárstvo v Londýne. Tam spoznala rodeného Londýnčana Kerima Hudsona, s ktorým sa neskôr presťahovala do Bratislavy, a dnes spolu tvoria PAKTA Studio – slovenskú značku batohov a doplnkov.

Slovenka Hana Komanová o začiatkoch spoločnej tvorby a motivácii hovorí: „V poslednom ročníku štúdia som veľa rešeršovala detaily pracovných odevov, ktoré ma fascinovali. Vtedy sa u mňa zrodila láska k funkčným odevom a hlavne k doplnkom. Odvtedy som sa však oblečeniu nevenovala, a s Kerimom sme sa zamerali na doplnky.“

Oživili pískacie tričká z detstva. Dnes sa už sťahujú do väčšieho a mieria aj do Prahy

Vysvetľuje aj, prečo napokon skončili pri výrobe a predaji batohov a tašiek: „Keď sme sa sťahovali z Londýna, tak sme nejaký čas žili veľmi minimalisticky – viac menej v kufri. Vďaka tomu sme obaja dokázali oceniť maximálne funkčné tašky.“ A zároveň dodáva: „V našej tvorbe spájame funkčnosť s ležérnym a jednoduchým dizajnom. Vychádzame z toho, že naše produkty možno zobrať z letiska rovno do mesta a naopak.“

Takmer úplne slovenské

Nie je tajomstvom, že vyrobiť výhradne slovenský produkt je dnes prakticky nemožné. Ak by sa o to výrobca aj snažil, jednotlivé výrobky by mohli vzhľadom na nízky počet dodávateľov utrpieť na kvalite. Tento problém sa týka najmä tkanín, tie akostné sa totiž na Slovensku zháňajú veľmi ťažko. Nakoľko sú teda produkty z dielne PAKTA naozaj slovenské?

Reklama
Batohy a tašky od PAKTA Studio sú vyrábané v monochromatických farbách.
Batohy a tašky od PAKTA Studio sú vyrábané v monochromatických farbách. Foto: Paula Malinowska

„Všetky naše produkty sú vyrábané na Slovensku, v súčasnosti je celá produkcia od samého začiatku až po úplný koniec robená ručne nami pod jednou strechou v Bratislave. Látky našich terajších produktov sú tkané v Česku, kovové komponenty sú z Rakúska alebo Česka,“ vysvetľuje Hana.

Dbajú na ekológiu a kvalitu

Hana a Kerim sú výrazne „eco-positive“ a neboja sa to dať najavo. Hana na túto tému hovorí: „Ekológia je pre nás jednou z priorít. Veríme, že je našou zodpovednosťou produkovať veci eticky, tak že nie sú záťažou pre túto planétu. Snažíme sa nepoužívať žiadne plasty.“ Zároveň dodáva, že tým, že máju pod palcom celú produkciu, môžu obmedziť hocijaký odpad. V praxi to znamená, že sa neustále snažia vylepšovať a prispôsobovať výrobné metódy, aby odpad nevznikal.

Ekológia a praktickosť. To sú kľúčové slová, ktorými možno vystihnúť mladú slovenskú značku PAKTA.
Ekológia a praktickosť. To sú kľúčové slová, ktorými možno vystihnúť túto mladú slovenskú značku. Foto: Paula Malinowska

„Produkujeme v malom, takže nemáme žiadne produkty, ktoré by museli ísť na odpis. Tento princíp aplikujeme na každý jeden aspekt výroby, vždy hľadáme čo najekologickejšiu cestu,“ objasňuje Hana.

Súrodenci z Banskej Bystrice vyrábajú kozmetiku. Ponúkajú krémy so slimačím sekrétom

Na stránke štúdia toho veľa nenájdete. Ponuku eshopu tvorí približne desiatka produktov. „Robíme to tak, že jeden produkt nahradí iný. Nechceme mať veľký inventár. Keď sa niečo vypredá, tak to z ponuky odstránime, a namiesto toho pridáme nový produkt,“ hovorí Hana.

Expanzia do sveta? Jednoznačné áno!

PAKTA sa nezameriava výhradne na slovenského zákazníka. Mladá značka predáva prakticky v rámci celej Európskej únie, a to zďaleka nie je strop, ktorý si nastavili. „Radi by sme sa čím skôr rozrástli aj do USA a Kanady. Nedávno sa nám stalo, že niekto z Dubaja dal produkt poslať kamarátke do Rumunska, aby sa k nemu dostala.“

Dizajny batohov PAKTA sa neustále menia a každý produkt sa vyrába v malom množstve.
Dizajny sa neustále menia a každý produkt sa vyrába v malom množstve. Foto: Paula Malinowska

Mladá značka zatiaľ nemá svoju predajňu. Produkty tak kúpite len na internete, ambícia zmeniť to však existuje a kamenná prevádzka je v plánoch mladej dvojice. „Často nás ale nájdete na Urban Markete alebo Design Weeku,“ dodáva Hana.

Hlavná foto: Hana a Kerim pri práci vo svojej dielni. Foto: Paula Malinowska