27. mája 2018

Chceli mať vlastný biznis s originálnym produktom, do ktorého by zakomponovali vlastný rukopis. Silvia a Marián Némethovci odišli z práce a vyrábajú pískacie tričká, aké si nezameníte so žiadnymi inými. Vytvorili „familylook“, ktorý ľudí baví. V zákazníkoch ich dizajny tričiek vyvolávajú pocit nostalgie, ale tiež ich lákajú ľahkou rebelantskou hravosťou. Biznis sa stal súčasťou ich života a aj po piatich rokoch ich stále napĺňa.

Silvia najskôr pracovala ako casting director v castingovej agentúre. Potom sa spolu s Mariánom stretli v jednej produkčnej firme, ktorá sa venovala tvorbe reklám. Silvia išla na materskú, Marián do RTVS, kde sa zaoberal televíznou výrobou. Hovoria, že rozhodnutie začať podnikať bolo o ich nastavení. Prirodzene inklinovali k tomu, aby sa pokúsili vytvoriť niečo vlastné.

Sestrice prerazili so šatkami na nosenie detí. Chcú ich aj Japonky

Potom prišiel moment, keď nevedeli nájsť pre deti pískacie tričko, ktoré si pamätali z detských čias. Tomuto impulzu nemohli odolať. Vznikla spoločnosť Piskacietricka.sk s.r.o., ktorá zastrešuje značku Pískacie. Manželia Némethovci sa stali pánmi svojho času a ich biznis súčasťou ich každodenného života a rodiny.

Manželia Silvia a Marián Némethovci stoja za značkou Pískacie. Foto: Pískacie

Najjednoduchšia cesta nemusí byť tá najlepšia

Potlačili nutkanie vydať sa pri svojom podnikaní najjednoduchšou cestou, čo by znamenalo  objednanie hotových tričiek u výrobcu, ktoré by dávali následne potlačiť. Silvia a Marián sa však rozhodli ísť náročnejšou cestou a dať svojmu podnikaniu hlbší rozmer.

„Pozreli sme sa na to z pohľadu zákazníka. Ak by som mal akékoľvek nonbrandové tričko, ktoré sa dá bežne kúpiť, tak zrazu to nemá nejakú nadstavbu, svoj príbeh. Až tak veľmi nás to nebavilo,“ vysvetľuje Marián Németh. Navyše ponuka hotových tričiek  bola limitujúca v materiáloch aj strihoch. „Začali sme experimentovať s vlastnou výrobou.“

Momentálne šije pískacie tričká v krajčírskej dielni v Hlohovci 11 žien. Foto: Pískacie

Kľúčovou postavou bola pre nich krajčírka. Radila im, ako nastaviť strihy, aby dosiahli dobrý výsledok. Najťažšie vraj bolo zohnať materiál. „Tých päť rokov dozadu, keď sme spúšťali v malom značku, len na Facebookovom profile, sme nevedeli o firmách, ktoré by plietli látky. Na Slovensku sme nevedeli nájsť žiadneho dodávateľa. Potom sme našli v Česku malú rodinnú firmu,“ vraví Marián, pričom priznáva, že menší výrobca látok im poskytuje potrebnú flexibilitu.

Nadviazali na tradíciu Ozety

Výrobu pískacích tričiek vložili do rúk malej dielne v Hlohovci, kde v tom čase pracovali dve krajčírky. Práve v Hlohovci pred rokmi fungovala textilná výroba Ozety, čo bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodli začať výrobu práve tam. „Hovorili sme si, že je to dobrá cesta, pretože na pracovnom trhu tam budú aj ďalšie krajčírky, ktoré síce robili iné zamestnania, ale keď sa nám bude dariť a budeme rásť, tak nájdeme niekoho, kto má skúsenosť z veľkej výroby,“ vraví Marián.

Hravosť značky Pískacie deťom pristane. Foto: Pískacie

Dnes v spomínanej dielni už pracuje 11 žien, ktoré šijú pískacie tričká. Hoci krajčírska dielňa vyrába pre nich tričká dodávateľskou formou, za jej rastom stojí práve rast značky Pískacie. Marián Németh pritom hovorí, že nájsť dobrú krajčírku nie je jednoduché. Musí mať skúsenosti s masovou výrobou a navyše je potrebná odbornosť, s čím by v budúcnosti mohol byť vážny problém.

Tričká s názorom alebo experiment, ktorý sa preslávil na Instagrame

„O školy už nie je taký záujem ako v minulosti, treba si ľudí vychovávať a viac sa im venovať . Zatiaľ sa nám to darí riešiť. Čo bude v budúcnosti uvidíme. Podľa mňa bude určite absentovať mladšia generácia, ktorá na školách nie je,“ uvažuje podnikateľ. Priamo v Pískacích pracuje ďalších desať ľudí, ktorí sa starajú o chod predajní a e-shopov.

Kamenné predajne stále pri sile

Pískacie sa vyvíjali prirodzenou cestou, hoci z roka na rok zaznamenali skokový rast v objemoch aj v tržbách, ktorý prekonal ich najlepšie očakávania. Za minulý rok ich tržby presiahli pol milióna eur. „Bol to samovoľný proces, ale ďaleko rýchlejší, ako by sme si vedeli kedykoľvek predstaviť, že takáto značka môže urobiť,“ priznáva Marián. „Každoročný posun nám hovorí, že ľudí to baví a má to zmysel. Už to treba brať vážne aj preto, že je na nás naviazaných toľko ľudí. Už to nie je len zábava.“

Predajňa Pískacie na ulici Alžbetina 22 v Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Až 80 percent z celkového obratu robia kamenné predajne, pričom majú už tri prevádzky v Bratislave, Trnave a v Košiciach. Zvyšok predaja tvorí e-shop. „Problémom mohol byť náš e-shop, ktorý nebol úplne dostatočný na túto dobu, takže to chvíľu pokrivkávalo, ale už ho máme nový a rozbiehame predaj aj tam.“

Momentálne majú v pláne presťahovať predajňu v Bratislave do väčších priestorov, čo by chceli zrealizovať do konca roka. V blízkej budúcnosti by chceli otvoriť aj predajňu Pískacie v Prahe. Práve Česko považujú za minimum, na ktoré by sa mali v strednej Európe orientovať. Ich tričká si pritom našli majiteľov v USA, Kanade, Austrálii, Indonézii a snáď po celej Európe.

Ak niekto chce začať podnikať,  mal by podľa Mariána Németha preskúmať legislatívnu časť vzťahujúcu sa na dané podnikanie, ale najdôležitejšia je samotná práca a odhodlanie. „Keď to človek robí poctivo, venuje podnikaniu svoj čas. Peniaze, ktoré prichádzajú,  investuje naspäť a myslím si, že ten biznis mu to potom všetko vráti.“

Hlavná foto: Značka Pískacie prináša tričká, ktoré dokážu aj dospelým priniesť kúsok detstva. Foto: Pískacie