Barbora a Slávka sú sestry, ktoré sa vo veľmi podobnom čase stali zároveň mamičkami. Voľný čas počas materskej dovolenky chceli využiť kreatívne, preto začali vyrábať tradičné šatky na nosenie detí. Dnes sa ich tvorba pod značkou Sestrice predáva do celého sveta.
Slávka Chlebová a Barbora Priehodová boli fanúšičkami nosenia detí v rôznych typoch šatiek už od počiatkov materstva, s odstupom času sa však natisla otázka, prečo nikto na Slovensku takýto druh produktu nevyrába. V okolitých krajinách bol tento trend na vzostupe a v každej z nich pôsobí hneď niekoľko značiek.
Mama dvoch detí šije a navrhuje oblečenie pre malých lapajov
“Začali sme preto pátrať, aké sú možnosti tkania, ako je na tom textilný priemysel, aby sme mohli vyrobiť aj slovenskú šatku. Zistili sme, že zle,” tvrdia sestry, ktoré si vhodnú tkáčovňu napokon našli v Čechách a jednotlivé priadze dovážajú z krajín ako Nemecko, Švajčiarsko, Maďarsko či Rakúsko. “Prvotne sme chceli tkať na Slovensku a mysleli sme si, že to bude pomerne jednoduché, veď textilný priemysel tu bol, no tkáčovne boli buď zrušené, alebo nemali potrebné vybavenie na takto jemné látky.”
Kus látky? Ani náhodou!
Proces výroby takéhoto produktu je pomerne komplikovaný, hoci sa navonok javí len ako “kus látky”. Takéto šatky sú veľmi náročné najmä na použité materiály. “Šatky musia mať diagonálnu pružnosť a byť zároveň pevné. Preto zháňame najkvalitnejšie materiály z celej Európy a v tkáčovni potom skúšame rôzne väzby. Je dôležité, aby sa daná látka bola schopná prispôsobiť, aby uniesla váhu dieťaťa, aby sa nezarezávala a aby ani rodič necítil diskomfort.”
Šatky sú mimoriadne náročné na použitý materiál. Foto: Sestrice
Samotný dizajn šatiek sa potom do látky priamo vytkáva, nie je potlačený. Pri dizajne sa sestry inšpirujú napríklad folklórom či vzormi byliniek, vyskúšali si už aj prvé spolupráce. “Najskôr sme si vyskúšali spoluprácu s Miškou Bednárovou a jej značkou Puojd, využili sme jej vzor kláskov, druhá spolupráca bola s Jakubom Liškom a jeho značkou modranska. Je to niečo osviežujúce pre našich zákazníkov, takéto prepojenie,” hovoria.
Nielen výroba, ale aj osveta
Obe sestry sú certifikované poradkyne v oblasti nosenia detí a popri svojom biznise sa venujú aj vzdelávaniu a osvete o takomto štýle nosenia. Na rôznych akciach a piknikoch, ktoré v lete organizujú, učia mamičky, ako takúto šatku viazať a aké sú jej výhody – či už pre dieťa, alebo aj pre matku. “Nie je to len biznis, je to niečo, čomu veríme. Je to na jednu stranu praktické, mama má dve voľné ruky a môže sa venovať aj iným veciam, no je to tiež o tom, že to dieťa je s matkou v kontakte, buduje sa dôvera, tie deti sa potom oveľa ľahšie osamostatňujú,” objasňujú.
Mama superhrdinka vymyslela stavebnicu, aby odtrhla deti od smartfónov
Čo ďalej? “V ideálnom prípade budú dostávať takúto šatku mamičky už v pôrodniciach v rámci baby boxu,” smejú sa sestry a pokračujú vo vážnejšom duchu. “Boli by sme rady, keby sa šatky a nosenie rozšírili medzi ľudí čo najviac. Za posledné roky sa situácia dosť zmenila a takéto šatky už nie sú vnímané ako niečo, čo nosia hlavne alternatívne mamičky, ale bolo by super, keby sa stanú bežnou súčasťou výbavy rodičov.”
Šatka verzus kočík
Šatka je alternatívou ku kočíku, nemusí ho však vyslovene nahradiť. “Sú deti, ktoré kočík jednoducho neakceptujú a majú problémy byť separované od matky, pre také deti je to skvelá náhrada kočíka. Väčšina rodičov to však kombinuje. Keď dieťa potrebuje cítiť blízkosť, nosia ho v šatke, keď je pokojné a v pohode, majú ho v kočíku.”
Šatka teoreticky môže nahradiť kočík, no častejšie je využívaná ako doplnok či alternatíva. Foto: Sestrice
Na Slovensko, ale aj do sveta
Barbora a Slávka, ktoré sa značke venujú od roku 2015, svoje výrobky distribuujú predovšetkým na Slovensko, otvorené sú však aj zahraničnému trhu. “Posielali sme šatky do Austrálie, do USA, veľmi nás prekvapil záujem o sériu Slncia v Japonsku. Prakticky všade okrem Afriky,” hovoria. Zamestnancov nemajú, s biznisom im pomáhajú rodina a priatelia.
A či sa po skončení materskej dovolenky vrátia do práce? “Dalo by sa to asi už robiť na plný úväzok a bolo by super, keby sme sa mohli venovať len tomu. Takže pravdepodobne nie.”
Hlavná foto: Sestrice