7. marca 2020

Nielen plasty v oceánoch či splodiny z áut. Životné prostredie zaťažuje aj rýchla móda, ktorá vo veľkom končí na skládkach. Ak sa neviete vzdať pravidelnej obmeny šatníka, už aj u nás si oblečenie môžete prenajať. Prenájom dizajnérskych blúzok, sukní či nohavíc na Slovensko priniesol projekt Šumné, za ktorým stoja dve ekologicky zmýšľajúce kamarátky.

Nakupovanie v „sekáčoch“ a výmena šiat vo swapoch im už nestačili, a tak hľadali ďalšie udržateľné alternatívy, ako sa obliekať. Keď Dominika Horňáková a Eva Stančeková v zahraničí zistili, že oblečenie si možno prenajímať, rozhodli sa priniesť tento koncept na Slovensko. Do svojho tímu neskôr prizvali aj pôvodne len stážistku Alžbetu Kapraľovú.

Preplnené skrine s detským oblečením sú minulosťou.
Hitom je si ho prenajať

„Naším cieľom je, aby sme podporovali lokálnu módu a cirkulárnu ekonomiku, a najmä, aby sme pomohli znižovať uhlíkovú stopu v módnom priemysle,“ povedala pre Forbes Dominika Horňáková.

V hlavnej úlohe pomalá móda

Projekt Šumné prenajíma oblečenie slovenských dizajnérov, ktorí tvoria v duchu pomalej módy, teda ekologicky udržateľne a z kvalitných materiálov. V ponuke zatiaľ nájdete iba ženskú garderóbu, napríklad na biznis konferencie, vernisáže, spoločenské akcie, ale aj módu určenú pre budúce mamičky. Prenajať si môžete kúsky od dizajnérov a značiek Biela, Severanka, Bartinki či Donee the Label.

Prenájom oblečenia Šumné využíva princípy cirkulárnej ekonomiky, v ktorej sa veci používajú opakovane a keď doslúžia, vyrobí sa z nich niečo nové. Foto: Pepo Gonda
Prenájom oblečenia Šumné využíva princípy cirkulárnej ekonomiky, v ktorej sa veci používajú opakovane a keď doslúžia, vyrobí sa z nich niečo nové. Foto: Pepo Gonda

Suma, za ktorú v Šumné oblečenie prenajímajú, predstavuje asi jednu pätinu ceny, ktorú by zákazníčka dala za kúpu u dizajnéra. V cene prenájmu je aj profesionálne čistenie, žehlenie a balné. Oblečenie sa prenajíma na tri až sedem dní, dva týždne alebo na mesiac.

Reklama

Snívajú o kamennej prevádzke

Prenájom oblečenia Šumné funguje od apríla minulého roka a jeho zakladateľky doň doposiaľ investovali 3- až 4-tisíc eur. Ako samy hovoria, najťažším krokom bolo „vyjsť s kožou na trh“, no od začiatku sa stretávajú s pozitívnymi reakciami.

Druhú šancu dáva aj nábytku od kontajnerov.
V obchode NaVidieku učí ľudí, ako si zútulniť domov

S úradmi si ťažkú hlavu nerobili. „Legislatívne záležitosti sme nebrali ako prekážky, ale ako výzvy, učili sme sa za pochodu. Pred spustením Šumné som si prečítala knihy o startupoch – ako prísť s nápadom na trh, ako ho udržať,“ hovorí Horňáková. V právnej oblasti im tiež pomohli mentori z bratislavského Impact HUBu. Dievčatá zatiaľ Šumné berú ako hobby, pretože uživiť sa na Slovensku prenájmom odevov sa ešte nedá – Dominika a Eva sú zamestnané v iných oblastiach, Alžbeta študuje v Dánsku.

Dominika Horňáková (vľavo) a Eva Stančeková
Nakupovanie v „sekáčoch“ a výmena šiat vo swapoch im už nestačili, a tak Dominika Horňáková (vľavo) a Eva Stančeková hľadali ďalšie udržateľné alternatívy, ako sa obliekať. Foto: Pepo Gonda

Oblečenie prenajímajú online, cez „ne-shop“, ako svoj elektronický obchod nazývajú, ale ich snom je otvoriť si kamennú prevádzku. Podľa Horňákovej totiž na fotkách nie je úplne vidieť kvalitu a krásu ponúkaného oblečenia: „Naživo si zákazníčky môžu naše veci obzrieť, ohmatať. Veľmi pozitívne reagujú na to, keď sa s nami stretnú na nejakých trhoch a zistia, ako má vyzerať napríklad kvalitne ušitá sukňa – aký má strih, vrecká alebo aplikácie, ktoré ju robia praktickou.“

Knižnica oblečenia

V tomto roku by dievčatá rady rozšírili „šumné“ portfólio o ďalších slovenských dizajnérov, a venovali sa udržateľnosti nielen ekologickej, ale aj ekonomickej a personálnej. Spustiť plánujú aj ďalšiu líniu svojho startupu – Knižnicu oblečenia.

Prenajímať v rámci nej budú rôzne typy odevov, ktoré im venovali bežní ľudia. „Mnohí sa nám ozývali s tým, že majú doma krásne a použiteľné veci, aj keď nie od dizajnérov, a boli by radi, ak by sa ďalej vynosili. Momentálne toto oblečenie triedime, čistíme a fotíme, aby sme Knižnicu oblečenia mohli otvoriť koncom roka,“ hovorí pre Forbes Horňáková.

S prenájmom oblečenia pomaly začínajú aj niektorí slovenskí dizajnéri, a niekoľko kusov lokálnych dizajnérskych vecí prenajíma vo svojej kamennej predajni v Bratislave aj Drobne store. Detské oblečenie zo stopercentnej biobavlny si možno požičať od projektu Eko – KoloVrátok.

Autorkou textu je Petronela Svečnjaková. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk