11. októbra 2020

Ústredný krízový štáb dnes rozhoduje o sprísnení opatrení. Prvé z prijatých zmien oznámil minister školstva Branislav Gröhling, týkajú sa stredných škôl. Tie od pondelka 12. októbra až do odvolania prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania. Rokovanie stále pokračuje, padol aj návrh na zatvorenie reštaurácií.

Materské a základné školy budú zatiaľ fungovať v bežnom režime. Rúška, ktoré boli doteraz na prvom stupni základných škôl odporúčané, však budú odteraz povinné. „Budem stále brániť materské a základné školy. Naozaj potrebujeme, aby tieto deti chodili do škôl čo najdlhšie, je to pre mňa priorita,“ povedal minister školstva a dodal, že bude chcieť, aby títo žiaci chodili do škôl v akomkoľvek obmedzenom režime.

“Pokazili sme si to.” Premiér Matovič naznačil nové opatrenia,
dotknú sa svadieb, škôl a nočných klubov

Na školách sa od pondelka rušia aj krúžky a voľnočasové aktivity v umeleckých školách. Prioritou je minimalizovať mobilitu a stretávanie sa rôznych skupín žiakov, preto sa rušia aj školské výlety, exkurzie a lyžiarske či plavecké kurzy. „Chceme minimalizovať akúkoľvek mimoškolskú činnosť na školách,“ povedal minister školstva a dodal, že na presné zadefinovanie týchto opatrení ešte potrebujú niekoľko hodín. Rokovanie krízového štábu stále pokračuje, tieto informácie však chcel zverejniť čo najskôr.

Slovenskí vedci zdokonalili svoje testy na koronavírus.
Štátu darujú 100-tisíc kusov

Zároveň poprosil učiteľov stredných škôl, aby kontaktovali žiakov a ešte dnes sa pripravili na online výučbu a vytvorili si rozvrhy. „Tú skúsenosť už máme, predtým to bolo náročné, ale v súčasnosti predpokladáme, že prechod na online výučbu bude jedno- až dvojdňová záležitosť,“ povedal minister Gröhling.

Spor na krízovom štábe

O ďalších opatreniach sa stále rokuje, patrí medzi ne napríklad zatvorenie reštaurácií či fitnescentier. Navrhla to pandemická komisia, ktorá zasadala v sobotu 10. októbra, voči čomu sa ohradil minister hospodárstva Richard Sulík. Ten z rokovania Ústredného krízového štábu odišiel a zastúpila ho jeho poradkyňa Jana Kiššová.

BEZ ČÍSEL NEZATVÁRAJME!

Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle….

Uverejnil používateľ Richard Sulik Nedeľa 11. októbra 2020

Ešte predtým však novinárov informoval o tom, že zástupcovia SaS sú proti plošnému zatvoreniu podnikov, fitnescentier či biznis centier. Problematické je podľa neho najmä to, že experti nemajú žiadne dáta o tom, koľko ľudí sa kde nakazilo. „Považujeme to za strieľanie od pásu, je to veľmi škodlivé pre ekonomiku,“ dodal pred svojím odchodom.

Rokovanie stále pokračuje a o ďalších opatreniach budeme priebežne informovať.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?