21. novembra 2019

Večer 21. novembra sa niesol v znamení deviateho ročníka najprestížnejšej startupovej súťaže FTRNW Awards. Podobne ako minulý rok, aj tento rok víťaza vyberali spomedzi začínajúcich podnikov z krajín V4.

Vyhlasovanie takzvaných startupových Oscarov zavŕšilo celodennú technologickú konferenciu FTRNW (FutureNow), ktorá sa konala vo štvrtok 21. novembra v Bratislave. O ocenenie sa tento rok uchádzalo 150 startupov z regiónu strednej a východnej Európy. 25 z nich sa prebojovalo do semifinále, takzvaného Bootcampu.

Startupového Oscara majú Česi.
Zo slovenských firiem bodoval Chárov Specter Sports

Počas tohto trojdňového podujatia sa mladí podnikatelia stretli s investormi a expertmi vo svojich oblastiach, ktorí im odovzdávali cenné rady. 

Finalisti tohtoročných ocenení, ktorí vzišli z Bootcampu. Foto: Ftrnw

Tento rok porota na záverečnom pitchingu rozhodla o víťazovi, ktorý od darcov získal 20-tisíc eur. Každý z ôsmich účastníkov mal možnosť predstaviť sa a zodpovedať niekoľko otázok od poroty.

K severným susedom

Definitívnym víťazom sa stal poľský startup Insignes Labs, ktorý má podľa slov CEO startupu Anny Ogar prispieť k čistejšiemu svetu. Ogar ešte počas svojej prezentácie vyhlásila, že k myšlienke ich priviedli alarmujúce čísla v zdravotníctve. Mnoho ľudí sa totiž nakazí v nemocnici nejakou ďalšou chorobou, ktorú spôsobí nehygienické prostredie.

Celodenná konferencia sa skončila vyhlásením výsledkov startupového Oscara. Foto: Forbes

„Vymysleli sme magický prášok, ktorý je ekologický, finančne nenáročný, funguje proti baktériám, plesniam aj hubám,“ tvrdí Ogar. Aby vynález Insignes Labs fungoval, musí sa zamiešať napríklad do náterov či tesniacich silikónov a má samočistiacu funkciu. „Našimi zákazníkmi sú všetci, od výrobcov chemikálií cez farmárov až po priameho spotrebiteľa,“ dodala Ogar. 

Najvyššie zastúpenie malo Slovensko

Okrem víťaza sa na Bootcampe zúčastnili aj Česi z MotionLab, ktorí pomáhajú digitálnym agentúram personalizovať svoj obsah a lepšie cieliť na zákazníka. Slováci Nitroterra Technology zasa porotu zaujali svojou biotechnológiou, vďaka ktorej je možné produkovať potrebné bio hnojivá.

Startupom roka je Photoneo. Kto vyhral na CESAwards súboj
o najlepší coworking či ženský idol?

Do semifinále sa dostali aj ďalšie dva slovenské startupy – Archee a UXtweak. Prvý menovaný sa zameriava na inovácie v ekologickej výrobe elektriny, druhý zasa vyvinul softvér, ktorý pomáha pri vytváraní webov. Maďarsko na Bootcampe zastupoval startup HeatVentors, ktorý má patent na inovatívne skladovanie termálnej energie. Okrem spomínaných o ocenenie súťažili aj Poliaci z FerretVideo a Česi zo Snuggs.  

Technologickú konferenciu, ktorá vyvrcholila odovzdávaním FTRNW Awards, organizuje FutureNow v spolupráci s coworkingovou sieťou HubHub a poradenskou firmou Civitta. Okrem konferencie a ocenení organizujú aj stretnutia FTRNW Tuesdays. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk