5. mája 2021

Rusko-kanadský programátor Vitalij Dmitrijevič („Vitalik“) Buterin, ktorý v roku 2015 významne prispel k vzniku blockchainu Ethereum, sa v pondelok stal najmladším kryptomiliardárom sveta. Hodnota meny ethereum sa v pondelok zdvihla na 3-tisíc dolárov a v utorok už prekročila hranicu 3 500 USD, čo je od začiatku roka rast o 325 percent.

V októbri 2018 zverejnil Buterin svoju adresu pre ethereum, ktorá je jeho hlavnou kryptopeňaženkou. Aktuálne obsahuje táto adresa 333 520 ETH, čo zodpovedá hodnote 1,09 miliardy amerických dolárov (na základe ceny etherea 3 278 dolárov z pondelka o 19.30 hod.).

Trhová kapitalizácia kryptomeny ethereum dosahuje už 376 miliárd dolárov, čo je druhý najvyšší objem v rámci kryptomien po bitcoine, ktorého celková hodnota je 1,08 bilióna dolárov. Hodnota ethera rástla od začiatku roka najmä vďaka rastu popularity aplikácií pre decentralizované financie (DeFi). Tie sa snažia nahradiť tradičných finančných sprostredkovateľov ako banky či poisťovne.

Podľa agregátora DeFi Pulse sa v DeFi protokoloch aktuálne nachádzajú prostriedky za asi 72 miliárd dolárov. Mnohé z nich sú založené na báze blockchainu Ethereum. Veľkým konkurentom Etherea je Binance Smart Chain (BSC), blockchainová infraštruktúra vyvinutá najväčšou burzou kryptomien. Tá spracúva aktuálne v priemere viac ako 8 miliónov transakcií denne (Ethereum dosahuje čosi vyše milióna).  Medzi ďalšie populárne blockchainy patria Algorand, Cardano, Polkadot a Solana.

Kto je nový kryptomiliardár?

Buterin sa podľa Financial Times narodil v roku 1994 v meste Kolomna neďaleko Moskvy. S rodičmi odišli do Kanady a vyrástol v Toronte. Pred spustením Etherea v roku 2012, keď mal 18 rokov, založil spolu so švajčiarskym kryptopriekopníkom Mihaiom Alisiem Bitcoin Magazine, do ktorého aj písal. Spolu neskôr založili aj Ethereum.

Reklama

V roku 2014 Buterin dostal prestížny Thiel Fellowship program, ktorý ponúka mladým ľuďom do 23 rokov 100-tisíc dolárov na podnikanie mimo vysokej školy. Iniciatívu založil miliardár Peter Thiel, jeden z raných investorov do Facebooku a absolvent Stanfordovej univerzity. O rok neskôr rusko-kanadský podnikateľ a ďalší členovia programátorského tímu založili Frontier, ktorý nazývajú hrubou implementáciou projektu Ethereum.

Minulý týždeň Buterin venoval tokeny v etheru a makeri (MKR) za asi 600-tisíc dolárov na charitatívny fond pre boj proti Covid-19 v Indii.

Autorka článku Nina Bambysheva je redaktorka Forbes.com, píše o kryptomenách a blockchaine. Spoluautorom článku je Steven Ehrlich.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?