20. apríla 2021

Viktor Fischer je zakladateľom a šéfom Rockaway Blockchain Fund, ktorý investuje do technológií spojených s blockchainom a decentralizovanými financiami. Pre český Forbes opísal, ako generovať výnos prostredníctvom pôžičiek vo svete DeFi, kde sa uložené peniaze bežne zhodnocujú desaťpercentným i vyšším úrokom.

V čase, keď sporiace účty v bežných bankách ponúkajú sotva 0,3 percenta p. a., znie takmer bláznivo, keď vám poviem, že existuje možnosť, ako vám vaše peniaze zarobia ročne 10 percent. A to bez toho, aby ste ich investovali do akcií alebo dlhopisov.

Stačí ich len šikovne požičať – rovnako, ako to robíte pri svojom sporiacom účte.

Možno budete namietať, že to znie až príliš dobre, a že za tým musí byť nejaký podvod. Napriek tomu je desaťpercentný ročný výnos na vašich peniazoch možný vďaka blockchainu a decentralizovaným financiám (DeFi), ktoré sa dostávajú čoraz viac do popredia záujmu.

Nie je to však pre každého a skrýva sa za tým pár háčikov. Poďme sa pozrieť na to, ako môžete dosiahnuť takýto výnos a neprerobiť na tom. Neberte to však ako investičnú radu. Je čisto na vás, či vám takéto riešenie bude vyhovovať.

Reklama

Kde sa berie úrok 10 percent?

Hlavné protokoly, cez ktoré môžete spomínaný úrok získať, sa volajú Aave a Compound. Obe spoločnosti ponúkajú päť až pätnásťpercentný úrok (v priemere okolo desať percent), vďaka tomu, že vložené prostriedky požičiavajú iným ľuďom.

Všetko sa to však deje algoritmicky a všetky pôžičky sú maximálne vo výške 75 percent zálohy používateľa, ktorý si ich požičal. To znamená, že ak si budete chcieť požičať 75 dolárov, tak do protokolu budete musieť vložiť zálohu 100 dolárov. Ak tých 75 dolárov nesplatíte, tak vám 100 dolárov prepadne.

Aave alebo Compound si tak môžete predstaviť trebárs ako automatizovanú banku. Dôvodov, prečo je úrok výrazne vyšší než na vašich sporiacich účtoch, je viac.

Po prvé, vo svete blockchainu sú všetky finančné operácie, ako napríklad transakcie, zástavy, likvidácie alebo splatenie pôžičky, počítané automaticky cez softvérový kód, takže nie je potrebné platiť armádu ľudí a drahý bankový back office.

A po druhé, úrok sa neodvíja od sadzieb centrálnych bánk, ale od ponuky a dopytu po digitálnych aktívach, ako je napríklad USDC – takzvaný stablecoin, ktorý drží hodnotu jedna ku jednej s americkým dolárom. Napríklad obchodníci s digitálnymi aktívami si oproti zástave požičajú USDC, ktoré následne využijú niekde inde s cieľom dosiahnutia vyššieho zisku.

Protokol Aave teraz dosahuje 94 percentné využitie stablecoinu USDC (tzv. Utilization ratio). V zásade to znamená, že 94 percent všetkých USDC, ktoré ľudia do protokolu vložili, je požičiavaných a generujú úrok. U Compoundu sa využitie pohybuje v súčasnosti okolo 83 percent, čo je aj tak stále vysoko.

Ako na to prakticky?

Vaším hlavným pomocníkom na ceste za desaťpercentným výnosom bude aplikácia Metamask. V tej si vytvoríte vašu – možno prvú – virtuálnu peňaženku, a to tak, že si opíšete na papier slová, ktoré vám ako jedinému dávajú k tejto peňaženke prístup. Slová si ideálne schovajte tam, kde k nim budete mať prístup len vy.

Slová fungujú ako záloha, ak zabudnete heslo k peňaženke. Ak slová stratíte a zabudnete zároveň heslo, celý obsah vašej peňaženky bude nenávratne stratený a zákaznícka podpora Metamasku s tým nenarobí vôbec nič. Preto je tento krok veľmi dôležitý.

Po vytvorení peňaženky na ňu musíte poslať nejaké peniaze. Bohužiaľ nepôjde o jednoduchý bankový prevod – budete si musieť založiť ešte účet na burze digitálnych aktív. Tých je nespočetne veľa, ale musíte si vybrať takú, ktorá vám umožní na ňu poslať eurá alebo doláre.

Medzi burzy, ktoré akceptujú eura, patrí Binance, Bitstamp, Coinbase, Kraken alebo Nash. Budete na nich musieť prejsť procesom overenia identity, aby vám vklad eur povolili.

Keď vám peniaze na burzu dorazia, čo trvá väčšinou jeden až dva pracovné dni, budete musieť vymeniť vaše eurá na doláre. Následne stačí USDC z burzy vybrať a zaslať na vašu adresu Metamask. Tu je podstatné, aby transakcia prebehla na sieti Ethereum (niektoré burzy uvádzajú ERC20, čo je v podstate to isté).

Ak pošlete peniaze z burzy cez inú sieť ako Ethereum na adresu, ktorá sa nachádza na blockchaine Ethereum, budú vaše peniaze tiež nenávratne stratené. Rovnako ak pošlete peniaze na neexistujúcu adresu, alebo adresu, ku ktorej nemáte prístup.

Vzhľadom k aktuálnej preťaženosti siete a jej nízkej kapacite očakávajte poplatok za transakciu okolo piatich až desiatich dolárov a dobu transakcie okolo jednej hodiny. Ak vám peniaze po hodine na Metamask dorazili, tak si môžete pogratulovať, to najťažšie máte za sebou.

Teraz môžete ísť na stránky Aave alebo Compound a prepojiť ich s vašou aplikáciou Metamask – kliknete na „connect“ alebo vám vyskočí samostatné okno, ktoré vám samo ponúkne prepojenie.

Potom už len vyhľadáte trh, ktorý potrebujete (v tomto prípadne USDC) a kliknete na tlačidlo „deposit“ čiže vklad. Napíšete, koľko chcete do denníka vložiť a transakcie potvrdíte. Bohužiaľ, tu zaplatíte 50 až 100 dolárov na transakčných nákladoch blockchainovej siete Ethereum.

S rovnakými nákladmi musíte rátať aj pri výbere vašich peňazí.

Na čo si dať pozor?

Pre vysoké transakčné náklady sa neoplatí do Aave alebo Compound vkladať menej alebo tam ponechávať peniaze na dobu menšiu ako tri mesiace.

Reklama

Celá operácia vás teda bude stáť v horších prípadoch okolo 200 dolárov a aby ste boli v zisku s priemerným desaťpercentným výnosom (ktorý sa samozrejme môže meniť), budete potrebovať investovať minimálne 2000 dolárov po dobu jedného roka, čo by vám však zarobilo iba na transakčné náklady.

Pokiaľ na celej operácii chcete skutočne zarobiť, musíte investovať viac. Ideálne to má zmysel až od čiastok okolo 10-tisíc dolárov.

Vysoké transakčné poplatky tu však nebudú večne. Vznikajú nové blockchainové siete, ktoré dosahujú výrazne nižšie poplatky, príkladom je blockhainová sieť Terra a novo vydaný protokol menom Anchor.

Ostatné blockhainové siete mimo Ethereum však zatiaľ nemajú taký rozvinutý ekosystém decentralizovaných financií a podobných protokolov ako Aave alebo Compound na nich beží ešte relatívne málo.

Ako si vyberiem peniaze?

Svoje peniaze si môžete vybrať v podstate kedykoľvek, pokiaľ je v protokole dostatok hotovosti na vyplatenie vašich prostriedkov. Ak je rozpožičiavaných 100 percent vložených aktív, budete musieť počkať do doby, než dlžník svoje peniaze splatí, alebo nepríde niekto iný, kto do protokolu vloží svoje peniaze, ktoré sa následne vyplatia vám.

V takom prípade bude však úrok veľmi vysoký a dlžník je motivovaný dlh splatiť, pretože situácia je pre neho nevýhodná. Naopak, ostatní sú motivovaní do protokolu vložiť ďalšie peniaze, pretože na nich majú vysoký úrok.

V podstate sa dá povedať, že logika protokolov podporuje stav, v ktorom budú vaše aktíva dostatočne likvidné.

Aby ste si zarobené peniaze mohli vybrať, musíte prejsť rovnakým procesom, ako keď ste vkladali peniaze na vašu digitálnu peňaženku Metamask. No v tomto prípade budete postupovať obrátene: z vašej digitálnej peňaženky Metamask si pošlete peniaze na burzu, kde ich zameníte za eurá, ktorá si následne pošlete na svoj účet do banky.

A aké sú riziká?

Hlavným rizikom je to, že sa v protokoloch Aave a Compound nájde chyba a niekto ju využije. Avšak oba protokoly sú overené audity a fungujú od roku 2017.

V Aave je uložených viac ako päť miliárd dolárov a v Compound až 6,5 miliardy dolárov. Zatiaľ sa nikomu nepodarilo ich zneužiť a prostriedky z nich nelegálne vybrať.

Využitím týchto protokolov vlastne veríte v bezpečnosť a logiku počítačového kódu, ktorý vám vynesie tých desať percent ročne. Na druhej strane, vklady v banke sú automaticky poistené do výšky 100-tisíc eur bez akýchkoľvek ďalších nákladov, čo sa o digitálnych aktívach povedať nedá.

Dôležité je teda odpovedať si na otázku, či vám o niečo väčšie riziko vo svete decentralizovaných financií stojí za desaťpercentný výnos, alebo sa uspokojíte s 0,3 percentom na bezrizikovom sporiacom účte. Rozhodnutie je na vás.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?