19. februára 2021

Ak má človek rozumieť kryptomenám, už včera bolo neskoro a zajtra bude ešte neskoršie. Čo teda v takejto situácii robiť? Pozrieť si český youtubový kryptomenový kanál, ktorý považujú tamojší odborníci za absolútnu špičku.  

Tesla Elona Muska aktuálne vystrelila cenu bitcoinu do absolútnych výšin tým, že do doň naliala viac ako miliardu dolárov. Tento týždeň pokoril magickú hranicu 50-tisíc dolárov. Stačí niekoľko tweetov a zopár nových meme na Reddite a kryptomeny, vrátane dogecoinu, ktorý vznikol len vďaka vtipu sa nahor šplhajú gargantuovskými skokmi.

Vyznajte sa v kryptomenách aj vy

Za najodporúčanejším českým bitcoinovým kanálom stojí autor s prezývkou Kicom, vlastným menom Jakub Vejmola. A práve s ním sa redaktor českého Forbesu Darek Šmíd porozprával o tom, ako zarobiť na kryptomenách.

Zbohatli ste už na kryptomenách?

Teraz som prvýkrát odpredal štyri percentá toho, čo sa mi podarilo v bitcoine naakumulovať. Takže papierovo som asi na nich zbohatol. Prvú časť v bitcoine som kupoval v čase, keď stál asi šesťtisíc dolárov.

Reklama

Potom sa cena prepadla a ja som ďalej nakupoval, takže dnes mám priemernú nákupnú úroveň zhruba štyri a pol tisíca dolárov za jeden bitcoin, čo je desatina ich súčasnej ceny. No či som na tom skutočne zbohatol, to sa ešte uvidí. Bitcoin chápem skôr ako skvelý prostriedok na udržanie hodnoty do budúcnosti, hoci je veľmi volatilný. Ale nemám z toho žiadne obavy.

Váš prístup je teda skôr investorský ako špekulantský?

Určite. Možno je slovo investícia trochu zavádzajúce, pretože dlhodobo nemám túžbu predať všetky svoje bitcoiny. Verím, že je to technológia budúcnosti, ktorou o niekoľko rokov budeme platiť. Ak budem mať pocit, že prichádza bublina, keď je cena premrštená, tak budem realizovať nejaké „investorské“ zisky do českej koruny. Ale plánujem nechávať si viac ako polovicu toho, čo držím dnes.

Ako sa dívate na to, čo sa deje s bitcoinom po investícii Tesly? Je to už prefúknutá bublina, alebo trend, ktorý budeme ešte nejakú chvíľu sledovať?

Osobne sledujem, že bitcoin robí takéto veci vo štvorročných horizontoch. Práve preto si myslím, že je rozumné doň investovať postupne, pokojne aj po malých sumách – skutočne nevieme, či sa to napríklad nezrúti už zajtra. Bitcoin totiž pozná historicky korekcie dajme tomu o 80 percent a taká vec môže prísť zajtra. Alebo až o rok, keď už sa môže cena bitcoinu pohybovať na úrovni 100-tisíc dolárov.

Čo by ste poradili nováčikom?

Tým vždy hovorím: prvá vec, ktorú musíte urobiť, je naštudovať si, čo kupujete, a vedieť, prečo si to kupujete. A po druhé, nenasypať do toho hneď balík peňazí, ale investovať dlhodobo. Pretože kto investuje dlhodobo metódou DCA (investičná technika nákupu fixnej sumy určitej investície v pravidelnom rozvrhu bez ohľadu na cenu, pozn. redakcie) a odkladá si tam nejaké peniaze, tak z pohľadu dlhšieho časového úseku, napríklad päť rokov, v podstate neprerába.

Popálil sa na Tesle

Na Bitcoinovom kanáli už dnes hovoríte aj o iných investíciách, ako sú napríklad drahé kovy. Ako dnes vyzerá vaše portfólio?

Každý investuje do toho, čomu rozumie a čomu verí. Ja som napríklad začínal s akciami Tesly. Mal som ich pomerne lacno nakúpené od roku 2014 alebo 2015. Pred koronou však začali stúpať tak rýchlo, že som mal pocit, že sa to prefukuje do nejakej bubliny, a tak som všetky predal. Z dnešného pohľadu to hodnotím ako chybu. Tesla síce trochu spadla, ale dnes stojí násobne viac.

To bolo pre mňa dobré poučenie – po tejto skúsenosti by som napríklad už nikdy nepredal celú svoju pozíciu v čomkoľvek. Teslu už nedržím, ale okrem bitcoinu dnes investujem napríklad do zlata. Kto pochopil bitcoin, pochopí aj zlato.

Dogecoin je memecoin, ktorý nemá žiadnu fundamentálnu hodnotu, hovorí youtuber Kicom. Foto: archív Jakuba Vejmolu

Do zlata investujete preto, že si môže uchovať hodnotu oproti znehodnocujúcim sa národným menám?

Áno. Ale aj preto, že bitcoin išiel v podstate na desaťnásobné hodnoty, dnes držím v zlate len desatinu toho, čo držím v bitcoine. Aktuálne mám aj niečo málo v akciách, ale tam podľa mňa existuje systémové riziko, že sa to celé zrúti – pretože akcie sú dosť nafúknuté. Mimochodom, keby začali vážne padať, vzali by so sebou aj bitcoin.

Aké akcie si vyberáte dnes?

Pri akciách ma nikdy nebavilo investovať do vybudovaných značiek. Radšej som si kupoval príbehy, ktoré ma zaujali. Takto som kedysi kupoval napríklad príbeh Tesly – príbeh človeka, ktorý chce previesť celý svet na elektromobily.

A teraz som si kúpil ďalšiu príbehovú akciu: Virgin Galactic Richarda Bransona, ktorý chce voziť turistov do vesmíru. Tú som kupoval v lete za nejakých 18 dolárov, dnes už stojí 56 dolárov. Postupne som si z toho vzal aj zisky, takže už som vytiahol všetko, čo som do toho vrazil, a teraz sa veziem zadarmo.

Ako investovať rozumne

Aký postup by ste ľuďom odporučili v súčasnej situácii?

Najhoršie je podľa mňa riadiť sa podľa nejakého finančného poradcu, ktorý človeku poradí len to, z čoho má provízie. Naopak, najlepšie je, keď človek investuje sám a vie, prečo to robí – a v prípade problému tiež vie, kto za to môže – zase len on sám. Ideálne je investovať do niečoho, čomu človek rozumie.

Reklama

Ľudia sa ma často pýtajú – prečo investuješ do bitcoinu, veď to je príšerne riziková vec! A ja im hovorím: áno, ale je to vec, ktorej rozumiem. Viem, ako ten systém funguje, viem, ako geniálne je vymyslený. A nemám strach, že to tu o desať rokov nebude. To ma však stálo veľa štúdia – a musím sa vzdelávať aj naďalej.

Čo bude hýbať kryptosvetom nasledujúci rok? Máte tip na niečo, čo médiám zatiaľ uniká?

Myslím, že bitcoin teraz našiel úplne nový naratív, keď doň investujú skutočne veľké firmy. Začalo sa to spoločnosťou Microstrategy Michaela Saylora, ktorý tam už koncom leta vložil 1,3 miliardy dolárov. Trochu to vyzerá, že to bol on, kto poradil Elonovi Muskovi, ako to má presne urobiť –  pretože pre takéto firmy nie je úplne jednoduché pridať si bitcoin do súvahy.

Práve Saylor teraz viedol seminár, kam pozval šéfov spoločností z celého sveta. A ja mám pocit, že o bitcoin teraz prejavia záujem ďalšie veľké firmy – a bude ich pomerne dosť – aj z indexu S&P 500, ktoré potrebujú niekam ukladať voľné peniaze a boja sa znehodnotenia mien a inflácie, ktorá sa dostaví.

Nie je to pre ne príliš špekulatívny artikel?

Do istej miery áno, ale dá sa očakávať, že špekulatívne vezmú tak jedno, dve alebo tri percentá investícií a uložia ich do bitcoinov. Avšak to sú v ich prípade obrovské peniaze, bavíme sa o miliónoch a miliardách dolárov.

Moja obľúbená investorka Cathy Wood z ARK Investu hovorí, že ak by každá spoločnosť z indexu S&P 500 uložila čo i len jediné percento svojich voľných aktív, tak to už teraz vypumpuje cenu bitcoinu o 40-tisíc dolárov. Celá moja internetová bublina očakáva, že prídu ďalšie takéto spoločnosti a jednoducho pôjdu do nákupu bitcoinu. Hoci špekulatívne, s malou sumou, ale aj to by znamenalo obrovský cenový boost. A na to som zvedavý.

Môže sa stať z takéhoto prístupu mainstream?

Nemyslím si, že do toho pôjdu všetci – veľa sa teraz píše o Apple, ale k tomu mám skeptický postoj. Apple je dosť konzervatívny a má rád dobré vzťahy s regulátorom. A toho sa trochu obávam: že sa na to zamerajú regulačné úrady, pretože market cap kryptomien už preliezol bilión amerických dolárov. Samotný bitcoin má trhovú kapitalizáciu viac ako 800 miliárd. A až prekročí bilión, môže prísť nejaká regulácia, ktorá môže celú túto inováciu spomaliť.

A čo teda ten dogecoin, poletí „až na Mesiac“?

Uf. Je to memecoin, ktorý nemá žiadnu fundamentálnu hodnotu a špekuluje sa nad ním na sociálnych sieťach. Ja sa na takýchto veciach vôbec nezúčastňujem: pretože „na Mesiac“ pokojne ísť môže, ale potom tiež pôjde veľmi rýchlo dole späť na Zem a možno až do pekla.

Vážne by som pred tým rád varoval: pokiaľ sa do toho niekto púšťa, mal by si v prvom rade naštudovať bitcoin, aby pochopil, že to je tá zásadná vec. Mnohí do toho vrazia životné úspory len preto, že to zdieľal Elon Musk na Twitteri. Ale Musk má z toho len srandu a obávam sa, že veľa ľudí to odnesie finančne. Dajú do toho životné úspory a potom sa budú len pozerať, ako tie úspory padajú na nulu.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je Darek Šmíd

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?