8. februára 2021

Americký výrobca elektromobilov Tesla oznámil, že investoval 1,5 miliardy dolárov (1,25 miliardy eur) do bitcoinu. Onedlho by mal kryptomenu akceptovať aj ako platobný prostriedok. Cena bitcoinu po tomto oznámení dosiahla nový rekord.

Automobilka miliardára Elona Muska v správe pre komisiu pre cenné papiere a burzy SEC uviedla, že kúpila bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov. Podľa vyjadrenia Tesly je cieľom získať „väčšiu flexibilitu na ďalšiu diverzifikáciu a maximalizáciu výnosov z hotovosti“.

Podľa zverejnených údajov mala spoločnosť na konci minulého roka viac ako 19 miliárd dolárov v hotovosti a v hotovostných ekvivalentoch. Tesla tiež začne prijímať bitcoiny pri platbách za svoje produkty.

Krok Tesly však vyvolal otázky, týkajúce sa vyjadrení jej šéfa Elona Muska na Twitteri v posledných týždňoch, ktoré spôsobili zvýšenie cien kryptomien. Napríklad hodnota dogecoinu sa len za tento mesiac zvýšila o takmer 60 % po sérii tweetov, kde o nej písal ako o „kryptomene pre ľudí“.

„Myslím, že bitcoin je dobrá vec a ja som jeho zástancom,“ vyhlásil Musk pred dvoma týždňami v diskusii na Clubhouse. Ako upozorňuje portál cnbc.com, miliardár sa už raz pre svoje tweety a ovplyvňovanie trhu dostal do problémov, keď ho v roku 2018 SEC (Securities and Exchange Commission) obvinila z podvodu.

Reklama

Po poklese na 30 534 dolárov na konci januára sa cena bitcoinu posledné dva týždne neustále zvyšuje. V pondelok (8. 2.) vyskočila o 12 % a dostala sa až na 43 200 dolárov. Akcie Tesly sa v predburzovom obchodovaní posilnili o viac než 2 %.

Na kryptomeny si však plánujú posvietiť regulačné orgány administratívy prezidenta Joea Bidena. Ministerka financií Janet Yellen uviedla, že sú „osobitným záujmom“, pretože sa dajú použiť na financovanie nezákonných aktivít, napríklad terorizmu.

Článok vyšiel na Forbes.com, autorom je redaktorka Sarah Hansen, ktoré pre Forbes US píše o trhoch. S prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?