8. marca 2019

Ján Novák vybudoval „adrenalínovú cestovku“, ktorá sa špecializuje najmä na rafting a kaňoning. Jeho srdcovka aj hlavný biznis je v Slovinsku, kde sa za outdoorovými zážitkami často vyberajú aj manažéri a firemné tímy.

Divoká Soča si lemuje cestu hlbokým a malebným údolím, okolité vápencové steny sa šplhajú do výšok. Tok tyrkysovej rieky meria len 140 kilometrov, ale málokde v Európe nájdete na malej ploche toľko zaujímavostí. „Je to vyhlásený raj pre rafterov a kajakárov,“ poznamená Novák.

V Julských Alpách vás čaká rafting v priezračne čistej vode, v povodí rieky tiež nájdete tri desiatky dostupných kaňonov, môžete si urobiť aj výlet k vodopádom Boka či Koziak alebo vyskúšať zip-line, čo je jazda na oceľovom lane zavesenom ponad údolie.

Turistov vozia v starých škodovkách. Netradičné prehliadky majú úspech

Slovinsko slovami Nováka ponúka skvelý mix – pôvabnú prírodu, útulné mestečká aj dobrú dostupnosť, keďže cesta autom z Bratislavy zaberie okolo päť hodín. Firma Eurorafting, ktorej je majiteľom, sa ročne v Julských Alpách postará o približne 1700 klientov.

Reklama
Ján Novák, majiteľ „adrenalínovej cestovky“. Foto: archív Eurorafting

Od detstva to Jána Nováka ťahalo k vodným športom, venoval sa vodnému slalomu, lenže potom študoval strojárinu, pracoval vo Volkswagene a k svojej záľube sa vrátil oblúkom až v dospelosti. Začal chodiť do vodáckeho klubu v bratislavskej Karlovej Vsi a odtiaľ spoločne vyrážali aj na zájazdy na divoké rieky.

„Vtedy sa na Slovensku začínal rozhýbavať komerčný rafting,“ spomína Ján Novák na obdobie okolo roku 2004. Lode a pereje ho vždy lákali, a tak si jedného dňa povedal, že sa svojím hoby vyskúša aj živiť. „Dal som výpoveď z práce a šiel na dve sezóny do Talianska, kde som absolvoval rôzne kurzy a robil inštruktora raftingu.“

Po návrate na Slovensko potom pracoval v raftingovej agentúre a pred takmer desiatimi rokmi sa rozhodol osamostatniť. Do nákupu prvých lodí a výstroja investoval okolo 15-tisíc eur a prvé dve sezóny opisuje tak, že sa učil podnikať a bol rád, že finančne vôbec prežil.

„Aj mne sa potvrdilo, že najlepšou reklamou je odporúčanie od klientov, ktorým sa náš program páčil,“ dopĺňa Novák. „Navyše, kto si raz adrenalínové dobrodružstvo vyskúša, zvykne prichádzať opätovne. A z mnohých mojich klientov sa dokonca stávajú aj kamaráti.“

Mlynská dolina či Havaj. Miesta, ktoré inšpirovali šéfov slovenských top firiem

Svoju základňu od júna do septembra rozkladá v obci Čezsoča neďaleko mestečka Bovec, ktoré je v Slovinsku mekkou raftingu a kaňoningu. Vraví, že je tam okolo 40 domácich agentúr, ale tie fungujú skôr systémom, že splavíte vodu či zleziete kaňon a idete ďalej.

„Zo Slovenska sme tam až tri agentúry a ponúkame aj komplexný program vrátane ubytovania či dopravy, skrátka všetkého, čo si klient želá,“ približuje Novák. „Navyše my spolu vychádzame tak, že sa medzi sebou ani neberieme ako konkurencia. Sme z jednej vodáckej komunity, poznáme sa roky a navzájom si pomáhame.“

Kaňoning v Slovinsku. Foto: archív Eurorafting

Hovorí, že záujem o rafting a kaňoning medzi Slovákmi rastie, ľudí totiž stále viac láka aktívna dovolenka. Klienti najviac využívajú predĺžené víkendy alebo štvordňové pobyty, často prichádzajú aj firemné tímy.

„Zažijú niečo celkom iné už len tým, že sa oblečú do neoprénu,“ vykresľuje. „Potom sa musia naučiť spoločne pádlovať a zvládať aj krízové situácie, keď sa napríklad s člnom prevrátia do vody. Športový program trvá od dvoch do šiestich hodín a držať sa celý čas s kolegom na jednom lane posilňuje zmysel pre tímovú spoluprácu aj veľa o človeku prezradí.“

Majiteľ cestovky potom približuje, že kaňoning sa v obľúbenosti doťahuje na výrazne známejší rafting. Ide o zdolávanie horských kaňonov v nepoznačenej prírode pomocou horolezeckej a jaskyniarskej techniky. Prepája však v sebe aj prvky turistiky a miestami plávania a potápania. Do kaňonov vstupujete v neopréne, prilbe, vodáckej veste či s ochranným sedákom.

Aby ste si vychutnali rafting či kaňoning, nepotrebujete mať podľa jeho slov našliapanú kondíciu, lebo ponúkajú aj úseky s nižším stupňom náročnosti a jedinou podmienkou je, že musíte vedieť plávať. Agentúra sa postará o sprievodcu, podrobnú inštruktáž aj o kompletný výstroj.

Eurorafting má svoju ponuku postavenú na Slovinsku, ale výjazdy robia aj do iných krajín, napríklad na divoké rieky do Rakúska, Talianska a najnovšie rastie záujem  o Čiernu Horu. Organizujú tiež splavy na slovenských vodách, na Malom Dunaji, Orave, Dunajci alebo na Hornáde a ako dodáva Ján Novák, objem domácich zájazdov by v budúcnosti radi výraznejšie rozšírili.

Hlavná fotografia: archív Eurorafting