10. decembra 2018

Precestovali mnohé krajiny a objavili lokality, ktoré ich nakopli. V živote aj budovaní biznisu. Pýtali sme sa slovenských podnikateľov, ktoré miesto ich ovplyvnilo najviac a prečo.

Lucia Šicková

spoluzakladateľka Pixel Federation

Kanada, San Francisco, Maui

Miest, ktoré ma v živote ovplyvnili, je hneď niekoľko, v rôznych životných obdobiach som totiž vždy potrebovala a objavila nové. Istý čas som žila v Kanade. Montreal, ale aj Regina (pozn. red. mesto v Saskatchewane), a život v týchto dvoch mestách mi ukázal život iných kultúr v inom kontexte, čo bolo pre mňa v tom čase kľúčové. Priniesli mi otvorený mindset, príležitosti, možnosti, samostatnosť a zodpovednosť za seba a svoj vlastný život.

Reklama

Studená voda aj prázdna myseľ. Toto sú rady od 5 top ľudí slovenského biznisu

Ďalším inšpiratívnym miestom sa stalo San Francisco, ktoré vo mne určite prehĺbilo podnikateľské ambície. Posledným je havajský ostrov Maui, ktorý mi na druhej strane vyrovnáva ten nekonečný chaos a kolotoč, ktorý podnikanie a rodina prináša. Je to jediné miesto, kde viem spomaliť a nadýchnuť sa.

Pavol Jakubec

spolumajiteľ I.D.C. Holding, majiteľ Coffeeshop Company

Florida

Za tie roky som precestoval takmer celý svet – navštívil som skvelé dovolenkové destinácie, úžasné golfové areály, nekonečné nedotknuté lesy. Na porovnávanie ich príťažlivosti používam jednoduchú metódu. Spýtam sa sám seba: „Chcem sa sem ešte raz vrátiť?“

Myslím si, že každý objaví miesto, ktoré mu mimoriadne prirastie k srdcu a na ktoré sa potom rád vráti. Mal som s mojou rodinou šťastie, že sme v roku 2001 strávili jeden rok na západnej Floride v oblasti Sarasota. Florida ako taká mi učarovala: prímorská klíma, infraštruktúra, priatelia, spôsob života… Toto všetko nám prinieslo nezabudnuteľné chvíle a kvalitné zázemie. Odvtedy sme opäť veľa cestovali, no na Floridu sa opakovane a pravidelne vraciame.

Eleonóra Fedorová

predsedníčka predstavenstva a spolumajiteľka CK Satur

India

Na prvý pohľad jednoduchá otázka, na ktorú je ťažko odpovedať. Situácií a reálnych miest, ktoré má ovplyvnili, je veľa. Ako prvá mi napadá všeobecne vášeň z cestovania a spoznávania nových krajín od detských čias, za čo vďačím rodičom. Neskôr štúdium cestovného ruchu vo Švajčiarsku a Francúzsku.  Po škole práca sprievodkyne po Slovensku a veľa cestovania po zahraničí pre cestovnú kanceláriu, ktorá sa mi stala osudnou.

Manažujte čas ako CEO. Inšpirujte sa slovenskými podnikateľmi a manažérmi

Dodnes ma fascinuje spoznávanie nových miest a cestovanie do rôznych nových kútov sveta. Prináša to so sebou aj veľa hektiky a plánovanie času. Možno práve preto ma v poslednej dobe oslovila India a ajurvéda. Možnosť totálne sa zastaviť, byť sama so sebou aspoň na pár dní. Odpovedám zoširoka, ale každé nové miesto je pre mňa veľkou inšpiráciou, prísun nových nápadov a životnej energie.

Michal Hrabovec

spolumajiteľ a prezident Anasoftu

Vysokoškolský klub Elam

Myslím, že jedným z najdôležitejších miest v mojom živote je vysokoškolský klub ELAM v Mlynskej doline. Stretol som tu veľa skvelých ľudí a medzi nimi aj tých, s ktorými sme ešte počas štúdia založili Anasoft. Firma mala prvé počítačové pracovisko v pivničných priestoroch priamo na internátoch a v začiatkoch dala prácu mnohým študentom. Odvtedy sa rozvíja pre nás neuveriteľných 27 rokov.

Reklama

Peter Komorník

CEO Slido

Kórea

Najviac ma ovplyvnila Kórea a štúdium MBA, ktoré som tam absolvoval. Mal som tam možnosť spoznať úplne novú kultúru a zároveň skvelých profesorov z Ázie, ktorí mi otvorili nové obzory.

Článok je súčasťou seriálu V koži manažéra.

Zdroj foto: archív Forbes (Michal Lukáč, Miro Nôta)