15. júla 2018

V čom spočíval úspech tenistu Novaka Djokovića a akými pravidlami sa pri behaní riadi zakladateľ CrossFit Endurance Brian MacKenzie? Forbes vybral päť kníh od športovcov, ktoré vás motivujú žiť zdravo, športovať či pomôžu zlepšiť vaše výkony.

 

Naservírujte si úspech

Novak Djoković

Úspešný tenista vo svojej knihe rozpráva o tom, ako mu bezlepková strava zmenila život a zlepšila jeho výkon. Vrcholom Djokovićovej kariéry bol rok 2011, kedy vyhral tri grandslamy, viaceré tituly a štyridsaťtri po sebe idúcich zápasov, hoci pred menej ako dvoma rokmi končil turnaje s ťažkosťami. Na vrchol mu však pomohla práve zmena jedálnička.

Príbehy slávnych aj obyčajných ľudí, ktorí zmenili svet. Toto sú top biografie

S čitateľmi sa športovec nedelí len o svoj jedálniček, ale aj o svoj život, životný štýl či tréning mysle. „Konzumácia správnych potravín mi totiž nedá len fyzickú výdrž, ale aj trpezlivosť, sústredenosť a pozitívny pohľad na svet okolo seba,“ píše Djoković.

 

 

Encyklopedie moderní kulturistiky

Arnold Schwarzenegger a Bill Dobbins

Kniha je povinnou literatúrou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o kulturistiku a disciplínu. Obsahuje obrovské množstvo informácií, vrátane tipov či návrhov s ohľadom na rôzne prístupy ku kulturistike. Aj keď sa v nej Arnold snaží zjednodušiť zložité procesy, niektorí ju neodporúčajú čítať úplným začiatočníkom.

Tipy na letné čítanie: Tieto knihy si na dovolenku berú redaktori Forbes

Nájdete v nej aj históriu či vývoj odboru, analýzu svalov ľudského tela, návody na tréning či tipy tých najlepších. Ku každému cvičeniu v knihe Arnold dáva príklady a vysvetľuje fungovanie svalov. Dôležitou časťou je strava aj jeho vlastné príbehy.

 

 

Unbreakable Runner

T.J. Murphy a Brian MacKenzie

Zakladateľ CrossFit Endurance Brian MacKenzie sa spolu s novinárom T.J Murphym snažia objasniť nové princípy správneho behu a zároveň vyvracajú zaužívané mýty o cvičení. Kniha tiež poskytne zaujímavý náhľad najmä bežcom, ktorí nie sú oboznámení s CrossFitom.

Ste športovým nadšencom? Tieto štyri knihy by ste si mali prečítať

Nájdete tam čierno-biele fotografie, na ktorých autori ilustrujú určité cviky, no na ich webstránke nájdete aj užitočné videá, ktoré vám pomôžu vykonávať ich ešte lepšie. V knihe sú tiež tréningové programy od 5-tich kilometrov po ultramaratón pre začiatočníkov aj pokročilých bežcov.

 

Faster

Michael Hutchinson

Cyklista Michel Hutchinson vo svojej knihe skúma, ako byť na bicykli rýchlejší bez použitia dopingu. Počas testovania vyskúšal takmer všetko a je posadnutý malými detailmi. Kvôli malému náskoku spal napríklad dlhé obdobie v stanici na simuláciu vysokej nadmorskej výšky, ktorú mal v spálni.

Vďaka svojej ochote stať sa pokusným králikom a vďaka dobrým vzťahom s ostatnými horskými cyklistami, fyziológmi či výskumníkmi sa ponoril hlboko do vedy o rýchlosti. V knihe nájdete tipy aj detaily o tom, čo odlišuje tých najlepších cyklistov od zvyšku.

 

FORBES BONUS

O čom hovorím, keď hovorím o behaní

Haruki Murakami

Aj keď Haruki Murakami je viac spisovateľ ako športovec, rozhodli sme sa sem jeho knihu napriek tomu zaradiť. Už dvadsaťpäť rokov behá 10 kilometrov denne a každý rok zabehne maratón, predtým mal nadváhu a vyfajčil 60 cigariet každý deň.

A hoci táto kniha nie je žiadnou príručkou pre bežcov, dokáže (nielen) im poskytnúť obrovskú inšpiráciu. V deviatich častiach Murakami opisuje svoj boj s behom na dlhé trate, fyzickú či psychickú bolesť, ktorú prežíva a aj to, na čo myslí, keď behá.

Je to akýsi jeho denník počas štvormesačnej prípravy na Newyorský maratón. Hovorí tiež o starnutí, tvorivosti, akceptácii a spokojnosti so sebou samým.