1. júla 2018

Pochádzali z rozdielneho prostredia, robili rôzne veci, no každý z nich sa zapísal do dejín. Ich životné príbehy sa neskôr stali ústredným motívom kníh. V rámci pravidelného knižného seriálu Forbes tentoraz prináša tipy na zaujímavé biografie či memoáre.

Nesmrtelný život Henrietty Lacksové

Rebecca Sklootová

Chudobná černošská pestovateľka tabaku sa po svojom neúspešnom boji s rakovinou stala nedobrovoľnou darkyňou buniek, ktoré boli jedným z najdôležitejších nástrojov v medicíne. Išlo totiž o prvé známe ľudské bunky, ktoré sa dokázali množiť v laboratórnych podmienkach bez obmedzenia a zohrali nezastupiteľnú rolu vo vývoji rôznych vakcín, klonovaní či mapovaní génov.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Kniha  ukazuje príbeh Lacksovej a stret vedy, etiky a rasových predsudkov. Zaujímavý je tiež kontrast medzi jej chudobnou rodinou, ktorá si nemôže dovoliť platiť účty za lekárov a svetom výskumu, kde sa točia milióny.

O použití jej buniek sa jej príbuzní dozvedeli bizarne, od redaktora časopisu Rolling Stone, ktorý robil o bunkách reportáž. Finančného vyrovnania sa jej rodina zatiaľ nedočkala.

Steve Jobs

Walter Isaacson

Podrobný životopis zakladateľa spoločnosti Apple nevynecháva ani Jobsove nedostatky. Ako sa píše v knihe, Jobs nepatril medzi najväčších vizionárov a nebol najlepším inžinierom, no bol marketingovým géniom. Za všetko hovorí jeho výrok: „Tvár sa, že máš všetko pod kontrolou a ľudia budú predpokladať, že to tak je.“

Autor biografie Walter Isaacson, novinár, bývalý predseda predstavenstva a CEO televíznej stanice CNN a exšéfredaktor Time Magazine ju písal tri roky a podkladom boli desiatky rozhovorov s Jobsom samotným, no priestor dostali aj ľudia z jeho okolia, konkurencia či dokonca expriateľky.

Plážové čítanie pre pokročilých: Bill Gates vybral päť kníh na toto leto

Kniha vyšla mesiac po jeho smrti v roku 2011 a opisuje celý jeho príbeh, vrátane života s adoptívnymi rodičmi, experimentov s drogami či zložitého vzťahu Jobsa s Billom Gatesom.

My story

Rosa Parks

Americká aktivistka za občianske práva, ktorá je známa tým, že v roku 1955 odmietla uvoľniť svoje miesto belochovi v segregovanom autobuse. Tak začína svoje rozprávanie v autobiografii, ktorá vás prevedie jej životom. Po incidente bola na mieste zatknutá, čo viedlo v USA k veľkým protirasistickým protestom a Parks sa stala symbolom boja za zrovnoprávnenie černochov.

7 kníh, ktoré vám pomôžu v práci a dokážete ich prečítať za jednu noc

Nevenuje sa však len svojmu boju za ľudské práva, hoci ten tvorí významnú časť autobiografie. Kniha je pre všetkých, ktorí radi čítajú o silných ženských postavách, ktoré sa významnou mierou podielali na tom, ako vyzerá svet v súčasnosti.

Alan Turing: Enigma

Andrew Hodges

Biografia, ktorá bola knižnou predlohou pre oscarový film Kód Enigmy, rozpráva príbeh matematika Alana Turinga, ktorého práca mala významný vplyv na vývoj druhej svetovej vojny. Jeho zariadenie totiž dokázalo rozlúštiť nemecký nacistický kód.

Po vojne zase pracoval na jednom z prvých digitálnych počítačov, no jeho ďalšie smerovanie ovplyvnilo odhalenie homosexuality. Okolie ho zavrhlo a nakoniec svoj život predčasne ukončil. Biografia sa opiera aj o jeho vlastné poznámky.

Hlavná foto: TASR/AP- Paul Sakuma