10. marca 2019

Holičstvo a kaviareň v jednom priestore je na prvé počutie nemysliteľná kombinácia a snáď každému vnukne ako prvé myšlienku, či je to (nielen) z hľadiska hygieny vôbec možné. Zoltán Kocsis a Jozef Kálmán sa však výzvy nezľakli a v Nitre otvorili prevádzku, ktorá už po pár mesiacoch slávi úspech. Až do takej miery, že uvažujú o expanzii.

Keď sa Zoltán Kocsis pred piatimi rokmi presťahoval do Nitry, ešte netušil, že mu návšteva pánskeho holičstva zmení život. “Bol som chalan v novom meste a chcel som si nájsť kamarátov. Navyše, ako každý, aj ja som chcel vyzerať dobre. Chodil som sa preto strihať do vtedy asi jediného ‘barbershopu’ v meste, kde ma práve Jozef strihal,” opisuje prvé stretnutie so svojim spoločníkom Zoltán. S Jozefom Kálmánom sa stali dobrými priateľmi, hoci pravdepodobne nemali poňatia, že raz sa stanú aj biznis partnermi.

Z podniku The Velvet chce urobiť celosvetový pojem. Najväčšou výzvou je nová generácia personálu

Po svojom podniku túžil Zoltán odjakživa, koniec koncov, bol v odbore vyučený. Nebol však stotožnený s kaviarenskou kultúrou, ktorá vtedy na Slovensku vládla, preto svoj sen radšej odložil a zbieral skúsenosti vo viacerých krajinách Európy. “Nechcel som ďalší podnik typu ‘presso + cola’,” hovorí.

Kolektív zamestnancov aj s majiteľmi (na kreslách). Foto: Ľubomír Pecho

Keď si ujasnil, ako by mal jeho podnik vyzerať, rozhodol sa hľadať adekvátny priestor, čo mu zabralo ďalší čas. “Trvalo asi 3 roky, než som našiel konečne priestor, tento priestor. Keď sme sa potom s Jozefom bicyklovali a bavili sme sa o tom, obom nám to zrazu napadlo – spojíme sily, ja budem robiť gastro a on bude prevádzkovať holičstvo. Netušili sme, či to bude fungovať, jediný podobný koncept som videl iba v Budapešti. Ale jednoducho sme sa rozhodli, že do toho ideme,” opisuje spoločné začiatky.

Reklama

Hygiena nie je strašiak

Útulný priestor pod nitrianskym hradom nepôsobí na prvý pohľad nijako neštandardne. Príjemná “bar-kaviareň” s výberovou kávou, kvalitným lokálnym vínom, dobrými drinkami a nenásilnou atmosférou. Jej tajomstvo sa však skrýva vzadu za posuvnými dverami, kde sa nachádzajú tri kreslá a za nimi traja páni s britvami v ruke.

Vínotéka z Tatier expanduje do Bratislavy. Nový koncept spojil lokálne vína so zážitkovou gastronómiou

Ako sa dalo predpokladať, v otázke hygieny stála dvojica pred mnohými výzvami. “Pôvodne sme si to prepojenie predstavovali výraznejšie, ale hygienické požiadavky boli extrémne, preto sme to napokon úplne oddelili,” hovorí Zoltán. Tieto požiadavky mu však neprekážajú, keďže hygiena by mala byť podľa neho v každom podniku absolútna priorita.

“Ak je priestor naozaj čistý, človek sa tam bude cítiť dobre. Preto nielenže každý deň robíme množstvo takých úkonov, aby sme mohli prevádzkovať holičstvo a kaviareň v jednom priestore, ale v otázke hygieny ideme ďaleko za to a dbáme na každý detail. Možno je to hlúposť, ale nesmierne ma preto teší, keď dostávam komplimenty, že také čisté toalety ešte zákazník nevidel,” tvrdí.

Interiér kaviarenskej časti. To, že sa za nenápadnými posuvnými dverami nachádza holičstvo, bežný zákazník ani nepostrehne. Foto: Ľubomír Pecho

Páni sa strihajú, dámy ochotne čakajú

Najväčší benefit fúzie holičstva a kaviarne vidí Zoltán práve v tom, že kaviareň ponúka veľmi príjemný priestor, kde môžu ženy svojich partnerov počkať. Nie je to teda priestor ‘výhradne pre mužov’, ako sa zvyknú viaceré moderné holičstvá tohoto druhu profilovať, práve naopak. “Páni sa strihajú a dámy si u nás zatiaľ dávajú kávu alebo nejaký drink. Navyše to má pre ne ešte jednu výhodu, keďže z holičskej časti vychádzajú pekne upravení muži, na ktorých sa vždy rady pozrú,” hovorí s úsmevom.

 

Večer sa kaviareň mení na bar, s drinkami, ktoré navrhoval sám Zoltán, kam si ľudia radi nachádzajú cestu. “Je to taký útulný priestor, kde si dáte dobré víno a porozprávate sa. Nie je to priestor, kam sa človek ide opiť, drží si to tu určitú úroveň,” pochvaľuje si správanie svojej klientely. Pri zostavovaní nápojového lístka bolo jednoznačnou prioritou preferovať lokálnu produkciu. “V ponuke máme výber vín značky Šintavan, kávu zase zo zvolenskej pražiarne ORO, ktorá píše svoju históriu už desiatky rokov,” hovorí.

Holenie ako relax, nie služba

Bežný návštevník kaviarne ani nepostrehne, že sa vzadu nachádza holičstvo. Koniec koncov, pracuje sa tu výhradne na objednávku, vďaka čomu neuvidíte v podniku nervózne prešľapovať skupinu mužov.

Kolektív holičov, na ktorých prácu sú v Nitre mimoriadne dobré ohlasy. Foto: Ľubomír Pecho

“Máme tu tri kreslá a šesť holičov, ktorí sa striedajú. Dá sa povedať, že celé holičstvo má pod palcom Jozef a celú kaviareň mám pod palcom ja,” vysvetľuje Zoltán. V rámci holičstva však kvalita služieb nijako nezaostáva za tým, čo ponúka kaviareň. “Nie je to len o ostrihaní, chceme mužom ponúknuť skutočný relax a plnohodnotný servis. Horúci uterák na tvár, kvalitná kozmetika, chceme, aby si u nás muži naozaj oddýchli a cítili sa dobre,” dodal.

Chcú ísť do ďalších miest

Keď Jozef a Zoltán v máji minulého roka otvorili, sami išli do niečoho neznámeho a na Slovensku neodskúšaného. Necelý rok po tom si však môžu definitívne obaja povedať, že risk sa vyplatil a to až natoľko, že sa dvojica začala obzerať po možnostiach expanzie.

“Zistili sme, že to funguje, a tak by sme chceli ísť aj do ďalších slovenských miest,” hovorí Zoltán. Či sa však podnik bude aj v iných mestách volať Farska Caffe/Barber – odvodené od ulice, kde sa prevádzka nachádza – povedať nevie. “Ak sa nám podarí nájsť podobný priestor aj v iných mestách práve na Farskej, tak asi áno,” dodal s úsmevom.

Hlavné foto: Majitelia konceptu Zoltán Kocsis (vľavo) a Jozef Kálmán (vpravo). Foto: Ľubomír Pecho