4. júla 2019

Martin Hudák sa narodil v Prešove, ak ho však chcete zastihnúť dnes, môže byť v ktoromkoľvek kúte planéty. Po jeho barmanských začiatkoch v známom prešovskom podniku Dublin Café a pôsobení v legendárnom londýnskom Hoteli Savoy síce zakotvil v Austrálii, no ak práve nestojí za barom svojho podniku, venuje sa svojim ďalším tematickým aktivitám po celom svete.

Po skončení hotelovej akadémie začal v podniku, dnes známym tým, že vychoval mnohých úspešných barmanov, ktorí získali medzinárodné ocenenia a teraz pôsobia v prestížnych baroch po celom svete. Hudák však na časy v prešovskom Dublin Café spomína aj ako na veľkú výzvu.

„Vybral som si tú ťažšiu cestu, pretože okrem toho, že sme sa vzdelávali my sami, sme museli spoločne s tímom a majiteľmi Dublin Café edukovať aj našich hostí a posúvať úroveň služieb na východe Slovenska vyššie,“ hovorí.

Barový klenot z východu:
Dublin Cafe stavil na vzdelávanie, vychovali aj majstra sveta

Po takmer piatich rokoch pôsobenia na východe našej krajiny sa podľa vlastných slov rozhodol začať od nuly a presunul sa do „mekky koktejlov“, teda do Londýna. Riziko sa vyplatilo a Martin sa stal senior barmanom v jednom z najlegendárnejších barov v Európe – American bar v Hoteli Savoy.

Reklama
Martin Hudák za barom legendárneho American bar v Hoteli Savoy. Foto: archív M. H. najlepší barman sveta
Martin Hudák za barom legendárneho American bar v Hoteli Savoy. Foto: archív M. H.

„Strávil som tam skoro štyri roky, počas ktorých sme získali ocenenie najlepší bar v Európe a najlepší barový tím v Európe. Tam som pochopil barové hodnoty a nadobudol úplne iný rozmer v rámci pohostinnosti. Pracovať v historickom a uznávanom mieste a niesť celú tú zodpovednosť na pleciach je neskutočne náročné, ale kto tým prejde, môže povedať, že bol súčasťou histórie,“ vysvetľuje.

„Popravde, svet vám otvorí oči. Niekedy si tu žijeme v takej bubline, myslíme si, že práve my sme tí najlepší a že naše produkty sú úžasné. Potom, keď taký mladý sebavedomý barman vytiahne päty z toho komfortu a okúsi svet, dostane ľadovú sprchu a zistí, že vôbec nič nevie,“ hovorí a dodáva: „Zahraniční hostia majú väčšie nároky a trendy sú úplne iné ako na Slovensku. Preto si myslím, že akákoľvek stáž v zahraničí bude pre slovenského barmana alebo barmanku len prínosom.“

Titul majstra sveta si vydrel

Martin Hudák teda v rámci svojho pôsobenia v Londýne získal spolu so svojím tímom významné ocenenia, za kľúčový moment však považuje úplne iné, individuálne ocenenie. V roku 2017 sa stal v kategórii Coffee in Good Spirits majstrom sveta. Cesta za týmto „honorom“ však vôbec nebola jednoduchá. Po dvoch ročníkoch, na ktorých sa umiestnil vždy na druhom mieste, napokon vytúžený cieľ dosiahol „až“ na tretí pokus.

4 tipy na exkluzívne letné drinky od najlepšieho barmana sveta.
Miešal martini aj pre Jamesa Bonda

„Ten titul zmenil všetko. Len sa mi potvrdilo, že sa naozaj netreba vzdávať, a aj keď spadneš dvakrát, trikrát, stále je dôvod sa postaviť a ísť ďalej. Po víťazstve sa mi otvorili dvere do celého kávového ako aj barového sveta. Minulý rok som mal možnosť precestovať 26 krajín a vidieť veci, o ktorých som dovtedy mohol len snívať,“ tvrdí.

Šťastný Martin po zisku vytúženého titulu majstra sveta. Foto: archív M. Hudák najepší slovenský barman majster sveta
Šťastný Martin po zisku vytúženého titulu majstra sveta. Foto: archív M. H.

Hoci cesta za titulom bola náročná, titul majstra sveta Hudák nevníma ako koniec, ale naopak ako začiatok: „Majster sveta je v mojich očiach ten, kto vie zúžitkovať svoj úspech a svoje vedomosti a podeliť sa o to všetko s ostatnými. Od svojho víťazstva som prešiel cez 30 krajín sveta a zdieľal svoju cestu s vyše 5000 študentami.“

Vysvetľuje aj, že to ale nie je len o tom. Je to hlavne o reálnom barovom či kávovom svete, kde najdôležitejší je hosť. A toho nezaujíma, že barman má nejaký titul, ak mu nevie dať dobrý servis a perfektnú pohostinnosť. „Niekedy sa my barmani až príliš zameriavame na tituly namiesto toho, aby sme sa zamerali na plný a úspešný bar so spokojnými hosťami,“ myslí si.

Nová výzva – Sydney

„V Londýne som dosiahol všetko, čo som chcel. Okrem mena a úspechov prišlo aj mnoho kontaktov, ktoré som rozvinul do priateľstiev alebo biznis partnerstiev. A tá najlepšia možnosť, ktorá z toho vzišla, bola práve v Austrálii. Je to síce na opačnej strane, ale mňa bavia nové výzvy a začiatky,“ vysvetľuje Hudák dôvody svojho presťahovania sa do Sydney, kde sa stal súčasťou nového koktejlového baru Maybe Sammy.

„Verím, že spolu so svojím tímom toho môžeme dokázať veľa. V pláne máme dostať náš bar na svetovo uznávaný level, čo sa nám zatiaľ darí. Po šiestich mesiacoch od otvorenia sme boli nominovaní v rámci výročnej konferencie Tales of the Cocktails, ktorá sa konáva v New Orleans, medzi štyri najlepšie nové bary sveta,“ tvrdí.

Martin Hudák hovorí, že barmani sa až príliš zameriavajú na tituly, no málokedy dbajú o to, aby mali plný bar. Foto: archív M. H. najlepší barman sveta slovák savoy londýn austrália
Martin Hudák hovorí, že barmani sa až príliš zameriavajú na tituly, no málokedy dbajú o to, aby mali plný bar. Foto: archív M. H.

Skúsenosti, ktoré nadobudol, celkovo výrazne ovplyvnili jeho vnímanie práce barmana. „Pred 10 rokmi to pre mňa bolo o krásne dlhých barových lyžiciach, krištáľových pohároch po babke či krásne ručne vyrobených zásterách a motýlikoch. Dnes radšej pôjdem do baru, kde možno nedostanem najlepší drink na svete, možno dostanem len pivo alebo pohár vína, ale od momentu, ako vkročím dnu, sa cítim chcený a personál ma víta s úsmevom na tvári,“ hovorí.

„Niekedy je menej viac a hosťa nezaujíma to, odkiaľ máte suroviny a ako ste vyrobili sirup. Možno len chce, aby ste ho trochu počúvali a porozumeli mu. Barman by mal byť najprv dobrý hostiteľ, až potom mixológ alebo kreatívny umelec,“ vysvetľuje.

Popri práci za barom je Martin aj globálnym ambasádorom austrálskeho kávového likéru Mr Black Spirits, s ktorým cestuje po celom svete. Taktiež školí barmanov a pomáha za barmi podnikov „od Japonska po Los Angeles“, má vlastný konzultačný biznis Spiritual Coffee a podľa vlastných slov pripravuje aj viaceré nové projekty, ktoré by mali prísť na trh už čoskoro.

Návrat na Slovensko? Taký mladý?

Hudák vníma slovenskú barovú scénu veľmi pozitívne a neváha povedať, že naši barmani a naše bary sú porovnateľné s úrovňou vo svete.

„Odkedy som mal možnosť sa spolupodieľať na tvorbe Slovak Bar Show, vnímam barovú scénu na Slovensku oveľa lepšie. Máme tu stále nové projekty a bary, ako aj vlnu mladých barmanov, ktorí sa pomaly prebíjajú nahor. Taktiež nesmiem zabudnúť na stálice, ktoré zostali doma a vybudovali základy slovenského barmanstva,“ tvrdí.

Najväčší rozdiel medzi svetovou a slovenskou barovou scénou vníma skôr na opačnej strane baru. „Máme vedomosti aj nadšenie, aj nápady, len nám niekedy, bohužiaľ, chýbajú hostia,“ myslí si.

Na záver Hudák priznáva, že návrat na Slovensko v súčasnosti vôbec nie je v jeho agende. „Úprimne, Slovensko ešte nezvažujem. Svet je krásny, veľký a bola by škoda sa vrátiť späť v takom mladom veku.“

Hlavné foto: Martin Hudák s vytúženým titulom majstra sveta. Foto: archív M. H.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk