26. februára 2019

Spolužiačky z Vysokej školy výtvarných umení sa začali o svojom budúcom podnikaní viac baviť aj vďaka konferencii Forbes 30pod30, ktorú absolvovali v roku 2016. Kým Soňa Vidiečanová vedela, že produkt musí byť spojený s udržateľnou módou a organickými materiálmi, Katarína Kobušová poznala technologické postupy a získalo si ju praktické využitie jednoduchej béžovej podprsenky. Podľa etikety sa má totiž pod bielou blúzkou nosiť práve taká. A tak vzniklo Créeme, ktoré vyvíja spodnú bielizeň pre uvedomelé ženy aj mužov.

Vlastné zdravotné problémy priviedli Soňu Vidiečanovú k úvahám o organickej a udržateľnej móde. Najprv sa pustila do výroby béžových bavlnených kabátov. Bola rozhodnutá naštartovať svoju módnu značku a verila jej úspechu. Po čase však zistila, že o béžové kabáty ľudia jednoducho nemajú záujem. Zostali ležiakmi v kamennom obchode.

Pomaďarčili Masaryka a vymysleli politickú spodnú bielizeň

Mladá dizajnérka sa však nenechala zastaviť a tento malý počiatočný neúspech ju posunul ďalej. „Poučila som sa z toho. Bola to síce škoda, lebo tie organické materiály niečo stoja, zároveň som do toho dala svoj čas, takže som cítila ľútosť. Ale keď sa na to pozerám spätne, ak by sa toto nestalo, nikdy by mi nenapadlo rozvíjať to,“ priznáva Soňa.

Béžová podprsenka je podľa dress codeu vhodná pod bielu blúzku. Foto: Michal Jakubec

Návrhárka mala zásadu tvoriť organicky a uvažovala nad produktom, pre ktorý by táto zásada bola prínosom. Potom na Soňu vyskočil na sociálnej sieti článok „Vedeli ste, že podľa biznis dress codeu pod bielu blúzku patrí béžová podprsenka?“ „A v tej chvíli mi to začalo dávať zmysel,“ spomína na zásadný moment. Koža je navyše náš najväčší orgán a musíme ho chrániť, no a práve spodná bielizeň je v najbližšom kontakte s pokožkou.

Katka Kobušová v tom čase spolupracovala s jednou fashion koučkou a učili ženy, ako správne nosiť spodnú bielizeň. K ich spojeniu prišlo celkom spontánne a prirodzene. Stretávali sa ako spolužiačky, ale bližšie o biznise začali uvažovať, keď zašli na konferenciu Forbes 30pod30 a začali sa baviť o produkte. „Bola nadšená tou spojitosťou produktu s biznis dress codeom a ja udržateľnosťou, a preto sme spojili sily a vzniklo Créeme. Muselo nám to obom dávať zmysel a toto nám ho dávalo.“

Kamarátky Soňa (vľavo) a Katarína sa stretli na Vysokej škole výtvarných umení a spolu vytvárajú udržateľnú módu. Foto: Créeme

Vrhli sa teda na vývoj samotného produktu. Katarína študovala na Technickej univerzite v Liberci, kde sa zdokonalila v textilných a odevných technológiách. Skúsenosti o módnom dizajne však naberala aj počas študijného pobytu v tureckom Istanbule. V Créeme sa ujala vývoja dizajnu a výroby.

Na to, aby sa dievčatá pustili do sériovej výroby spodnej bielizne, však potrebovali zásadnú investíciu a tiež impulz od ľudí. Preto sa rozhodli v júni 2017 spustiť crowdfundingovú kampaň. Mali plán vyzbierať 8500 eur. Napokon sa im podarilo túto sumu presiahnuť o 13 percent a získali 9605 eur, ktoré im pokryli počiatočné náklady na spustenie značky.

Sestry za 4 roky vybudovali kozmetickú firmu s miliónovým obratom

Bol to dosť povzbudzujúci signál, že to má fakt zmysel,“ vraví Soňa. Napokon museli ďalej investovať najmä do kovových súčiastok podprseniek a nasledoval tiež zdĺhavý proces hľadania dodávateľov a výrobcov. Soňa vraví, že ak človek nevie presne, čo chce, môže v tomto smere ľahko skĺznuť na nesprávnu cestu. Dievčatá so značkou Créeme však mali jasnú predstavu o produkte a presne vedeli, akú cieľovú skupinu chcú osloviť. Sú to ženy, ktoré vedia oceniť dohľadateľný pôvod produktu, jeho šetrnosť voči životnému prostrediu a nezávadnosť materiálov bez chemických zásahov.

Podstatné je pohodlie

„Čítali sme rôzne štúdie o trendoch v spodnom prádle, že ženy majú rady braletky – sú to podprsenky bez kostice. Robili sme si prieskum, čo vyhľadávajú a dostávali sme spätné väzby, čo ženy naozaj trápi,“ hovorí mladá podnikateľka. Prvé prototypy skúšali a testovali na svojich kamarátkach.

Značka Créeme dbá v prvom rade na pohodlie nositeliek. Foto: Michal Jakubec

„Používame nefarbený materiál. Vyrábame ho v Českej republike a pozeráme sa na ekologický dopad. Nezafarbujeme naše rieky a je to dobré aj pre pracovníka, ktorý s látkou pracuje,“ vraví hrdo Soňa s tým, že sú stále vo fáze vývoja. „Vo výrobe robíme kompromisy s ohľadom na to, čo dokážu ľudia ušiť. Musíme prispôsobovať dizajn výrobcom. Je to zatiaľ obmedzujúce a stále to nie je to, čo by sme chceli dosiahnuť,“ priznáva. Prvý náklad vyrobili v počte 600 kusov a stále sa držia pri výrobe menších sérií.

Nie je to len o úspechu

Spodná bielizeň Créeme sa zatiaľ predáva na Slovensku a v Českej republike, avšak v Česku cítia silnejší potenciál na úspech. Momentálne hľadajú do tímu finančného analytika a marketéra, ktorí by im pomohli spravovať financie a robiť marketingové plány. A tiež hľadajú investora, ktorý by dokázal posunúť značku na vyšší level. „Máme za sebou rok podnikania, vieme, čo sme spravili zle aj dobre. Rozprávali sme sa s konzultantmi z udržateľnej módy a všetci nám povedali, že máme potenciál.“

Značka Créeme im v istom zmysle zmenila život a vedia, že podnikanie nie je len o úspechu, ale aj o pádoch a nových začiatkoch. „Naučila som sa inak finančne rozmýšľať a správne sa rozhodovať vo financiách, určiť si priority, čo je dôležité,“ hovorí Soňa Vidiečanová a dodáva: „Najpodstatnejšia je disciplína. Musíme proste robiť.“

Hlavné foto: Soňa Vidiečanová (vpravo) a Katarína Kobušová stoja za značkou organickej spodnej bielizne Créeme. Foto: Jakub Šteinecker