14. októbra 2018

Bez spodnej bielizne to jednoducho nejde. V značke Maszaryk ju Matúš Molnár a Michaela Chmurová spojili s politickými témami, ktorým ľudstvo čelí. Vznikol tak projekt, ktorý sa obľube teší i v zahraničí.

Svoje produkty označujú za vyrobené v Československu. Prečo? Nite majú z Michaloviec, látky z Liberca, gumy z Moravy, potlač z obce Paňa, spodnú bielizeň šijú v Novej Bani a kompletizujú v Nitre. Hovoria, že konkurenciu nepoznajú, keďže textilná výroba je na Slovensku takmer mŕtva. A tak sa ju snažia oživiť.

Láska nemá národnosť

Idea založiť značku Maszaryk vznikla v roku 2014. Michaela a Matúš vtedy zistili, že čakajú bábätko. Dvojica sa nachádzala na Novom Zélande a čakalo ju ťažké rozhodnutie. Vrátiť sa do Európy? V tom období Rusko anektovalo Krym a duo bolo presvedčené, že sa tam schyľuje minimálne k občianskej vojne.

„Rozhodnutie vrátiť sa na Slovensku a zostať tu žiť, založiť si rodinu a začať fungovať, sa vôbec nerodilo ľahko,“ hovorí Matúš pre Forbes.sk. Vtedy ešte ani jeden z nich netušil, že budú vyrábať spodnú bielizeň s politickým odkazom.

Práčovňa, ktorá pomáha. Horehronci ukazujú, že to ide a ešte aj so ziskom

Reklama

Všetko do seba zapadlo ako skladačka v momente, keď sa pred Matúšom jeho tehotná partnerka vyzliekala. „Narodili sme sa ako ľudia. A tak by sme sa k sebe mali začať správať. Schovávame sa za vlajky, národy, ako keby sme potrebovali niečo konkrétne k lepšej identifikácii. No keď sa vyzlečieme, nemáme sa za čo skryť,“ upresňuje Matúš. A od nahoty nás pri vyzliekaní delí práve spodná bielizeň.

Tak si dvojica založila vlastný biznis. Ten komunikujú na troch úrovniach. V prvom rade ho spojili s politikou. Síce ide o na míle vzdialené témy od takých, ktoré by niekoho zdvihli zo stoličky, no im to vyhovuje.

Ďalej hovoria o láske. O tej, ktorá je prirodzenou súčasťou všetkých párov na svete. „Spodnú bielizeň predávame výhradne po dvoch kusoch. Celé sme to navrhli tak, že sa snažíme spojiť krajiny, ktoré sa na seba pozerajú cez prsty. Môžete si tak kúpiť boxerky v ruskom vzore a nohavičky v ukrajinskom,“ upresňuje Matúš.

Michaela a Matúš, partneri a zakladatelia značky Maszaryk.
Michaela a Matúš sa v biznise našli. Konajú podľa svojich vlastných hodnôt. Foto: archív Maszaryk

V značke Maszaryk im ide o to, že láska nemá národnosť a je silnejšia ako nenávisť. Taký je ich odkaz pre „hejterský svet“.

A do tretice prinášajú na trh produkty s označením „Made in Czechoslovakia“. V zahraničí malo totiž celé desaťročia veľký význam. S takýmto štítkom sa exportovali do celého sveta kvalitné veci. Pokiaľ sa podľa Matúša niekoho mimo Európy opýtate, či pozná Slovensko, tak odpoveď bude záporná. Ak však spomeniete Československo, tak si človek ihneď uvedomí, že ide o malú krajinu v strede Európy. A tak sa značka Maszaryk stotožňuje s týmto označením.

Výzvam čelia denne

Tvárou značky sa nemohol stať nikto iný než štátnik T. G. Masaryk, ktorý ako prezident spojil dve krajiny bez použitia hrubej sily. Jeho obraz reprezentuje hodnoty, ktorým Matúš i Michaela veria. „Bol Čechoslovák a zároveň výrazná postava, ktorá bola známa a akceptovaná v celom svete,“ hovorí Matúš. A značka sa nikdy netajila tým, že chce pôsobiť v zahraničí.

Priezvisko tejto československej ikony však pomaďarčili, čím chceli ukázať, že je jedno, či je niekto Slovák, Maďar, Rus alebo Ukrajinec. Ide o to, či je dobrým človekom.

Zabudnite na stres. Týchto 5 aplikácií vám môže pomôcť relaxovať

Na začiatku vedenia vlastného biznisu čakalo na dvojicu nekonečné obdobie testovania. Matúš bol presvedčený, že spodnú bielizeň by človek nemal cítiť a rozhodne by ho nemala otravovať. Prvé vzorky vyrobili čisto z bavlny, no po niekoľkých praniach sa z nich stali nepoužiteľné handry.

Testovať tak začali pomer bavlny a elastanu, ktorý skončil na hodnotách 95 % a 5 %. Následne prišli s princípom dvojitých švov, aby bola spodná bielizeň pružná a nezanechávala na koži odtlačky. „Všetci vedia, že štítky sú presne to, čo nás hnevá a čo si striháme. Potom nás ich zostatky škriabu a sme nervózni,“ hovorí Matúš. V Maszarykovi ich preto našívajú na vonkajšiu stranu bielizne.

Viesť vlastný biznis na Slovensku nie je jednoduché. Svoje o tom vie i táto dvojica, ktorá výzvam čelí denne. V prvom rade ide o financie. Ich značka nie je najlacnejšia, pár spodnej bielizne Maszaryk stojí 35 eur a ich náklady na výrobu sú vo výške 15 eur.

„Máme skvelých fanúšikov. Ľudí, ktorí našu značku milujú,“ hovorí Molnár. Foto: archív Maszaryk

Ak sa ale dohadujú s dodávateľmi a s obchodmi, tak tí chcú nakúpiť pár za 19 eur, aby ho mohli predávať za rovnakú cenu. Za celé úsilie v značke tak dostanú len štyri eurá za pár. „Nechceme spustiť z kvality alebo to nechávať šiť v Indii. Trend je úplne iný. Nie každý je ochotný zaplatiť za kvalitu,“ pripúšťa Matúš.

V Berlíne a v Kodani však vedia predať jeden produkt za 70 eur. „Výzvou je znížiť náklady a zachovať si rovnakú cenu a kvalitu i pri väčších množstvách. Lebo toto zlomilo väz nejednej značke. Kvalita šla dole na úkor množstva,“ dodáva.

Sny nemusia dávať zmysel

Aktuálne najpredávanejšími produktmi značky Maszaryk sú páry spodnej bielizne z kolekcie Ungri. Ešte prednedávnom však viedla kolekcia Crimea. Podľa slov Matúša Molnára mesačne odošlú zákazníkom 170 párov bielizne. V poslednom čase investovali do kolekcie THE 100, ktorá už onedlho vyjde k 100. výročiu založenia Československa. Eurá putovali hlavne do špeciálnej čiernej látky.

I balenie vyjadruje hodnoty značky. Jednoducho do seba „zapadá.“
I balenie vyjadruje hodnoty značky. Jednoducho do seba „zapadá.“ Foto: archív Maszaryk

Ich spodná bielizeň sa okrem Českej republiky dostala i oveľa ďalej. Ľudí si našla v Španielsku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Austrálii i Saudskej Arábii. Matúš hovorí, že v biznise treba nasledovať svoj sen. I keď by nebol práve logickou záležitosťou. „Veľa vecí nedávalo zmysel a len vďaka tomu sme dnes tam, kde sme,“ pripúšťa spolumajiteľ Maszaryka.

Do budúcnosti toho so značkou plánujú veľa. Pripravujú novú predajnú stratégiu a chcú zjednodušiť logistické procesy. Dopredu však už vedia, akým témam sa budú najbližšie roky v tomto koncepte venovať. Pôjde napríklad o: migration (migráciu), multi-cultures (multikulturalizmus), cold-war (studenú vojnu), peace-makers (mierotvorcov) ale i brexit. No tiež by chceli obsadiť segment invazívneho módneho trendu „athleisure“ (módny trend, podľa ktorého sa športové oblečenie nosí tiež v iných prostrediach ako je pracovisko alebo škola, pozn.red.) a fit spodnej bielizne s názvom „fair play“. Tak či onak, pripravené toho majú neúrekom.

Hlavné foto: Model a modelka pre značku Maszaryk. Foto: archív Maszaryk