30. augusta 2021

Leto pomaly končí a s ním aj dovolenkový režim. Nadišiel čas prepnúť sa do pracovného módu, s ktorým súvisí aj ranné vstávanie a odchod z domu. Ako si prenastaviť svoju rannú rutinu po voľnejšom lete? Koučka Ingrid Schostoková Krupičková zo vzdelávacej organizácie Topcoach.sk poskytla niekoľko tipov.

1. Premyslite si, čo potrebujete.

Každý z nás je iný, preto neexistuje jedno riešenia pre všetkých. Niekto rána miluje a vychutnáva si ich, iný potrebuje spať čo najdlhšie, a potom sa čo najrýchlejšie dostať do práce… Čo vyhovuje vám?

Najlepšie sa poznáte vy sami, a tak si môžete byť tým najlepším radcom. Na začiatok si predstavte, aké by bolo vaše ideálne ráno. Čo patrí do vášho vysnívaného rána, čo by tam nemalo chýbať? Môžete si to spísať alebo nakresliť – tak to bude jasnejšie.

2. Vytvorte si plán.

Tvorba zoznamu úloh na daný deň je niečo, čo náš mozog miluje, pretože plán odstraňuje chaos. Plán nám pomáha na nič nezabudnúť, a keď ho pretavíme do harmonogramu, pomáha aj všetko stihnúť.

Napíšte si zoznam úkonov, ktoré potrebujete ráno urobiť. Rozmeňte ich na drobné – napríklad položka „ranná hygiena“ určite zahŕňa veľa malých úkonov. Pomôže vám to ľahšie priradiť čas, ktorý na danú aktivitu potrebujete.

Reklama

Pre tých viac „štruktúrovaných“ je užitočné zoradiť úkony podľa toho, v akom poradí prebiehajú. Na záver dostanete predstavu, koľko času vám zaberie všetko dokopy.

Môže sa stať, že niečo v skutočnosti trvá dlhšie či kratšie, prípadne môžete na niečo zabudnúť, ale to je v poriadku. Lepší je akýkoľvek plán teraz ako dokonalý plán o týždeň!

3. Zapojte rutinu.

Mozog miluje rutinu, pretože rutina znamená bezpečie. Robte rovnaké veci v rovnakom čase.

Vstávajte v rovnakom čase. Choďte spať v rovnakom čase a pričiňte sa o to, aby ste sa dobre vyspali.  Ako mať kvalitný spánok? Najdôležitejšie je ísť spať ešte pred polnocou, bez mobilu, do tmavej miestnosti.

4. Dbajte o svoje telo.

Tí, ktorí začínajú deň fyzickou aktivitou, majú napoly vyhraté. Aký je váš obľúbený šport? Bolo by možné zaradiť ho hneď na začiatok dňa? Ísť si zaplávať, zabehať alebo na bicykel?

Ak radšej športujete v inú dennú dobu, je to v poriadku. Skúste si však ráno aspoň trochu zacvičiť doma. Ranné cvičenie, hoci aj krátke, má pozitívne účinky na organizmus po celý deň.

Už len pár minút ranného cvičenia vám prinesie pocit víťazstva, zlepší náladu, uvoľní hormóny, ktoré zlepšujú pamäť a náladu a zvyšujú našu celkovú výkonnosť. Nehovoriac o benefitoch, ako je lepšie trávenie, spaľovanie tukov a lepší spánok. (Podľa istého výskumu bol viditeľne kvalitnejší spánok u tých, ktorí cvičili sedem minút ráno o siedmej, voči tým, ktorí cvičili neskôr počas dňa.)

5. Osviežte sa sprchou.

Ďalší nástroj, ktorý vám dodá energiu, je studená ranná sprcha.  Tým, ktorí to ešte neskúsili, sa to môže zdať sebatrýznivé (a najmä zo začiatku to aj naozaj je), ale môžete si vypestovať zvyk, ktorý prinesie ovocie. Okrem zlepšenia krvného obehu, trávenia, posilnenia imunity a nervového systému, vplýva pozitívne aj na nastavenie mysle na výkon a trénuje mozog.

6. Čo ráno jesť a piť?

Raňajky ako najvýznamnejšie jedlo dňa? To platilo kedysi, keď sme sa museli poriadne najesť, aby sme vydržali celodennú prácu napríklad na poli. Lepšie je zvoliť ľahšie jedlo a raňajkovať či už doma, alebo v kancelárii, ale predovšetkým v pokoji.

Ranná káva je takisto kontroverzná téma. Sú názory, že kofeín môže ráno narobiť viac škody ako osohu, väčšina ľudí však nedá na rannú kávu dopustiť. O príprave a pití kávy by bolo možné diskutovať celé hodiny. Opäť je len na vás, aby ste si vybrali.

7. Odmeňujte sa.

Pripravte si povzbudzujúce prostredie. Pustite si hudbu, ktorá podporí to, čo potrebujete – ktorá vám prinesie pokoj, energiu či pozitívnu náladu. Potešte svoje zmysly, zastavte sa pri obľúbenom výhľade, pripravte si lákavo vyzerajúce raňajky, nadýchajte sa čerstvého vzduchu…

Nebuďte na seba prísni. Dovoľte si pochvalu i za maličké úspechy. Usmejte sa na seba v zrkadle (toto je naozaj overený spôsob, ako si zlepšiť náladu).

8. Začnite hneď a doprajte si radosť.

Neodkladajte nič, najmä nie to, čo sa vám nechce. Urobte prvý krok, a potom to už pôjde. Pomyslite si na niečo radostné, čo vás v tento deň čaká. Môžete si to aj napísať alebo zdieľať s niekým, kto vám fandí. Napísané či vyslovené umocní pozitívny náboj.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?