Vyzerá neškodne a dopúšťame sa ho v drvivých prípadoch všetci. Podľa najrôznejších štatistík trápi hlavne tie najvyťaženejšie osobnosti. V angličtine sa pre tento zlý návyk objavuje termín „revenge sleep procrastination“, ale môžeme mu jednoducho hovoriť „odložený spánok“.
Psychológovia s týmto pojmom pracujú od roku 2014, keď o spánkovej prokrastinácii vznikla rozsiahla štúdia. Stále viac ľudí totiž odkladalo nočný odpočinok, aby si o druhej ráno mohli napríklad prechádzať Twitter alebo sledovať seriály.
Počas pandémie sa situácia ešte zhoršila: karanténa uzavrela takmer celý svet do domáceho väzenia a jediný priestor, kde sme mohli čerpať nové vnemy a spojiť sa so svojimi blízkymi, bol ten virtuálny. Až štyridsiatim percentám svetovej populácie priniesol Covid-19 aj zásadné problémy so spánkom.
Spánok však môžete odkladať nielen pozeraním do displeja. Ani čitatelia papierových kníh, ktorí si chcú prečítať „ešte pár stránok“, a potom skončia s čítaním o pol tretej ráno, nie sú o nič lepší.
V oboch prípadoch ide o odkladanie spánku, bez ktorého vaša myseľ ani telo nebudú fungovať a ktorý nemožno nijako oklamať. V prípade, že sa chcete ráno zobudiť oddýchnutí a plní energie, nemôžete čas na spánok vymeniť za niečo iné.
Áno, je to lákavé. V noci máte voľno a nikto vás už neruší. Ste unavení, ale napriek tomu si prajete konečne zažiť niečo iné okrem svojich povinností. Navyše, keď nepôjdete hneď spať, máte dojem, že oddialite zajtrajšok, v ktorom vás opäť čaká nabitý deň a veľa úloh.
Začarovaný kruh odkladania
Ak patríte k šťastlivcom so železnou disciplínou, pravdepodobne neváhate ani chvíľu a keď si ľahnete do postele, zatvoríte oči. Ak však prokrastinujete aj v ostatných aspektoch svojho života, budete mať problém aj so správnymi spánkovými návykmi.
Ráno sa potom zobudíte unavení, vaša motivácia bude oslabená a vy začnete opäť skákať od jednej povinnosti k druhej, aby ste si medzi nimi mohli prečítať správy, pozrieť sa, čo je nové na Instagrame… A tak stále dokola.
Čo je príčinou?
Pravidelne a dobrovoľne sa ochudobňujete o hodiny nočného odpočinku, čo môže znamenať, že sa okrem včasného odchodu do postele vyhýbate ešte ďalším veciam vo svojom živote – odkladáte veľké zmeny aj drobnosti, ktoré nakoniec tvoria masívny celok.
Nedostatkom spánku pritom riskujete nielen únavu, ale aj vyšší krvný tlak, obezitu alebo depresie.
Ako z toho von?
V prípade spánkovej prokrastinácie príliš nepomôžu rady ako „vyvetrajte si v spálni“ alebo „dve hodiny pred spaním odložte mobil aj notebook“. Aby ste porazili váš chronický nočný zlozvyk, musíte urobiť malé zmeny aj v dennom režime.
Patrí sem napríklad plánovanie krátkych odpočinkov uprostred dňa: stačí si urobiť jeden napríklad polhodinový blok, keď sa pôjdete prejsť, prečítate si knižku, pretiahnete sa alebo jednoducho urobíte niečo, čo vás teší. Aj tí najviac zaneprázdnení potrebujú niekoľko desiatok minút denne pre seba.
Začnite si vyčleňovať aspoň 15-minútovky. Tiež si dopredu stanovte, koľko častí obľúbeného seriálu si pred spaním pozriete. Myslite na to, že kvôli takzvanému „binge watchingu“ (teda takzvaného maratónu, počas ktorého pozeráte veľa častí seriálu alebo filmu za sebou, pozn. ed.) sa zlozvyk zhoršuje.
Joga – pozícia dieťaťa. Foto: Pexels/Karolina Grabowska
Skúste tiež zapojiť jednoduché cviky z jogy – hlboké dýchanie a pozícia dieťaťa sú jednoduchou rutinou, ktorú si zvládne osvojiť každý. Behom pár minút z vás odíde napätie, ktoré bráni pokojnému odchodu do ríše snov.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Anna Nosková.