Americká aukčná spoločnosť Sotheby’s vydražila za 38,1 milióna dolárov Sassoonov kódex, hebrejskú Bibliu z desiateho storočia. Dostala sa tak do top trojky najdrahších kníh a dokumentov, aké sa kedy v aukcii predali.
Predpokladá sa, že Sassoonov kódex vznikol koncom deviateho alebo začiatkom desiateho storočia nášho letopočtu. Pred stredajšou (17. mája) dražbou v New Yorku odborníci odhadovali jeho cenu na 30 až 50 miliónov dolárov.
Licitácia trvala približne štyri minúty a vzácnu knihu napokon získal bývalý americký diplomat Alfred Moses v mene americkej neziskovej organizácie, ktorá ho daruje Múzeu židovského národa v izraelskom Tel Avive.
Základný text celosvetovej civilizácie
Sharon Liberman Mintz, hlavná odborníčka na judaiká v Sotheby’s, o Sassoonovom kódexe hovorí ako o jednom z najväčších pokladov na svete. „Je to neuveriteľne silná kniha. Mať v rukách niečo, čo je súčasťou histórie, nielen židovskej, ale je to základný text celosvetovej civilizácie… Je to elektrizujúce,“ vravela.
Hmotnosť dvadsaťšesť kíl a hrúbka šesť centimetrov tisícročného pergamenového zväzku len podčiarkuje jeho váhu.
Biblia sa dražila už dvakrát
Ide o najstaršiu a najkompletnejšiu existujúcu hebrejskú Bibliu, ktorá obsahuje každú z dvadsiatich štyroch kníh vrátane Tóry, Prorokov a Spisov. Vďaka špeciálnym znakom je navyše pre hebrejsky hovoriacich ľudí čitateľná aj dnes.
V Sotheby’s knihu dražili už dvakrát. V roku 1978 ho Sassoonovi dedičia predali penzijnému fondu britských železníc za približne 320-tisíc dolárov (v dnešných peniazoch by to bolo asi 1,5 milióna dolárov).
V roku 1989 sa Biblia vydražila za 3,2 milióna dolárov, čo je dnes takmer osem miliónov. Víťaz aukcie ju však ešte v tom istom roku speňažil. Sassoonov kódex predal švajčiarskemu finančníkovi Jacquiovi Safrovi s miliónovou prirážkou. Osemdesiattriročný Safra ju mal v súkromnej zbierke až do stredajšej dražby.
Najdrahším je výtlačok Ústavy USA
Vôbec najdrahším vydraženým historickým dokumentom naďalej zostáva jeden z prvých výtlačkov Ústavy USA, ktorý Sotheby’s predal v novembri 2021 investorovi Kenovi Griffinovi za 43,2 milióna dolárov. Je to päť strán pergamenu s rukopisom amerikého pisára Jacoba Shallusa.
Dovtedy bol dlhý čas najdrahšie vydraženým rukopis Leonarda da Vinciho, tzv. Leicesterský kódex, ktorý v roku 1994 získal miliardár Bill Gates za 30,8 milióna dolárov.
Keď však odhliadneme od historických dokumentov, Sassoonov kódex sa stal najdrahšou knihou na svete.