Ženy po celom svete dokazujú, že úspech nemá vekové hranice. A členky druhého ročníka rebríčka Forbes 50 nad 50 to dokazujú každý deň. V päťdesiatke najúspešnejších žien Európy, Blízkeho východu a Afriky starších ako 50 rokov sa ocitli aj dve zástupkyne Poľska a jedna Češka.
Svetová hviezda
Zrejme najslávnejšou Európankou nad 50 (presnejšie nad 80 rokov) je však Sophia Loren (88). Ikonická talianska herečka sa za šesť desaťročí kariéry napriek chudobnému pôvodu v povojnovom Neapole stala všeobecne uznávanou filmovou hviezdou.
Získala desiatky ocenení vrátane Oscara za celoživotné dielo a Zlatého leva z filmového festivalu v Benátkach. Je aj autorkou kuchárskych kníh vrátane „In Cucina Con Amore“. Minulý rok otvorila druhú reštauráciu Sophia Loren v Miláne.
Jej prvá rovnomenná reštaurácia bola otvorená vo Florencii v roku 2021. „V živote som mala veľa vášní, jednou z nich je nepochybne jedlo,“ je jej motto.
Poľská investorka
Ďalšou osobnosťou, ktorú americký Forbes zaradil do rebríčka, je zakladateľka a riadiaca partnerka poľského fondu rizikového kapitálu Experior Venture Fund
Marzena Bielecka (61).
Fond sa špecializuje na rané a rastové štádium firiem. Investícií urobil zatiaľ 18. Bielecka dohliada na prevádzku fondu od získavania obchodov až po investičný proces. Je tiež zakladajúcou členkou European Women in Venture Capital, komunity investoriek rizikového kapitálu.
Poľská režisérka
Opäť známe meno. Agnieszka Holland (74) pracovala na filmoch ako Bittere Ernte, ktorý bol nominovaný na Oscara, ako aj na ďalších kinematografických úspechoch – napríklad V temnote či Európa, Európa.
V roku 2014 sa stala predsedníčkou správnej rady Európskej filmovej akadémie a v roku 2021 bola zvolená za prezidentku. Diela uznávanej režisérky poukazujú na politické problémy a ľudské práva. Jej najnovší celovečerný počin Zelená hranica sleduje príbeh rodiny sýrskych utečencov.
Česká investorka
Silke Horáková vytvorila v roku 2018, keď mala 56 rokov, prvý fond sociálneho investovania v Českej republike. Spoluzaložila firmu Tilia Impact Ventures, ktorá hľadá startupy v ranom štádiu, škálovateľné, ale aj sociálne zmýšľajúce.
Je spolumajiteľkou Albatros Media, českého vydavateľstva produkujúceho 1 500 titulov kníh pre deti ročne. Pred založením Tilie a zapojením sa do Albatrosu pracovala v private equity a v rokoch 2012 až 2017 bola generálnou riaditeľkou Českej asociácie private equity a rizikového kapitálu.
Slovinská prezidentka
Nataša Pirc Musar (54) je prvá slovinská prezidentka. Do úradu nastúpila v decembri 2022 po tom, čo uspela ako nezávislá kandidátka. Bývalá novinárka slovinskej štátnej televízie je medzinárodne známa vďaka práci v rovnomennej právnickej firme.
Zastupovala aj rodáčku zo Slovinska Melanie Trump v oblasti autorských práv a iných prípadoch. Pirc Musarová je odborníčka na slobodu informácií, titul Ph.D. získala za dizertačnú prácu „Ako dosiahnuť správnu rovnováhu medzi prístupom k verejným informáciám a ochranou osobných údajov“ v roku 2015 na Právnickej fakulte vo Viedni.
Pred kandidatúrou pracovala ako slovinská komisárka pre informácie a bola prezidentkou Slovinského červeného kríža.
Rebríček 50 over 50 : Europe, Middle East And Africa 2023 vyšiel na Forbes.com. Autorkou pôvodného textu je redaktorka Maggie McGrath.