28. augusta 2020

Spoločnosť Facemedia vyvinula technológiu na rozpoznanie tváre, ktorá dokáže určiť vek, pohlavie či emóciu zákazníka, ale aj jeho pohyb po priestore a „hotspoty“. Na základe týchto dát a reakcie na ne vedia obchody zvýšiť svoj medziročný predaj o desiatky percent. Slováci navyše nedávno uspeli aj v medzinárodnom meradle, keď bolo ich riešenie zaradené medzi top 8 inovácií s potenciálom zmeniť svet retailu.

Prvotnou myšlienkou firmy bolo zefektívniť outdoorovú reklamu vytvorením digitálneho reklamného pútača, ktorý zobrazoval okoloidúcim cielenú reklamu podľa ich pohlavia a veku. Postupne sa však začali venovať viac retailu, keďže ich klienti mali čoraz väčší záujem o informácie o svojich zákazníkoch.

Slováci uviedli na trh zariadenie, ktoré skontroluje
či máte rúško a zmeria vašu teplotu

Preto do technológie pridávali stále ďalšie funkcionality, až sa dostali k súčasnej verzii. Tá okrem pohlavia, veku a pohybu osôb v obchode dokáže rozlišovať aj ich 8 emócií: šťastie, prekvapenie, neutrálnosť, smútok, znechutenie, hnev, strach a opovrhnutie.

„Tieto dáta vyhodnocujeme a poskytujeme klientom, ktorí na základe nich robia zmeny v podnikaní a zefektívňujú organizáciu a procesy,“ hovorí pre Forbes.sk jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Dominik Petro a dodáva, že technológia funguje na podobnom princípe ako Google Analytics, ale v reálnom svete.

O 30 percent

Obchody vedia na základe získaných dát napríklad zmeniť organizáciu sortimentu na predajnom mieste, dizajn predajne, zefektívniť svoje stánky či program na výstavách a podobne. Petro ako príklad uvádza spoluprácu so spoločnosťou Alain Delon, ktorej sa podarilo zvýšiť medziročný predaj až o 30 percent. Dôvod? Najmä zmena umiestnenia prémiových produktov, ale aj ďalšie menšie obmeny.

Nový typ reklamy:
Bannery Slovákov vedia zistiť váš vek či pohlavie

Ďalším príkladom môže byť spolupráca s Tatra bankou, ktorá potrebovala zistiť, ako vníma klient ich nový dizajn pobočky. „Ľudí pri vstupe a odchode zachytil kamerový systém, ktorý bol napojený na technológiu rozpoznávania tvárí a emócií. Analýzou a porovnaním dát pri vstupe do pobočky a odchode potom banka dokázala zistiť, s akou emóciou klienti odchádzajú a ktorý z navrhovaných dizajnov je pre respondentov zaujímavejší,“ dopĺňa ďalší zo spoluzakladateľov Branislav Šott.

Facemedia v Bratislave aj Tchaj-pej

Spoločnosť Facemedia založili v roku 2014 Dominik Petro, Ján Iľko, Branislav Šott a Petronela Demčáková, pričom väčšina z nich sa aj dovtedy venovala biometrickým a AI technológiám. Dnes patria medzi ich zákazníkov prestížne značky, ako sú napríklad Gucci, Balenciaga, Yves Saint Laurent, Walmart v Brazílii či Mercedes AMG globálne, a okrem Bratislavy sídlia aj v São Paule, Malage a v Tchaj-pej.

Spoluzakladatelia Facemedia (zľava) Dominik Petro, Braňo Šott a Ján Iľko.
Spoluzakladatelia Facemedia (zľava) Dominik Petro, Braňo Šott a Ján Iľko. Foto: Facemedia

Posun na nové miesta bol prirodzený, keďže postupne získavali klientov práve v týchto regiónoch a potrebovali im byť bližšie, aby vedeli urgentnejšie reagovať na ich požiadavky. „Lokálne tímy zároveň lepšie reagujú na požiadavky domáceho trhu a to aj s ohľadom na rozličnosť kultúr,“ dodáva Petro. A čo plánujú ďalej? Výhľadovo chce Facemedia expandovať do Severnej Ameriky, no ich aktuálne plány sú podľa Petra značne ovplyvnené aj situáciou okolo COVID-19.

Termomeranie a detekcia rúšok

Keďže firma pôsobí v retaile a na výstavách, tak ich koronakríza značne zasiahla. „Predajne, kde máme naše inštalácie, boli skoro na celom svete zatvorené, a tak sme tam nemali čo merať. Bol to pre nás sľubne sa vyvíjajúci rok a do toho prišla táto nečakaná situácia, ktorá zapríčinila, že naše prognózované príjmy vypadli. A tak sme hľadali nové možnosti,“ vysvetľuje.

Facemedia zatiaľ financuje rozvoj firmy z vlastných zdrojov, no do budúcnosti sa nebránia ani investícii. Foto: Facemedia

Firmám sa snažili pripraviť a ponúknuť také riešenia, ktoré by vedeli reflektovať aktuálnu situáciu. Rozhodli sa napríklad obohatiť už existujúcu platformu a kamery o termomeranie, ktoré dokáže zmerať teplotu ľudí pri vstupe do objektu, a pridali aj funkciu detekcie rúšok.

„Vieme tak rozpoznať, či je tvár prekrytá, alebo nie aj či je napríklad prekrytá iba rukou alebo iným provizórnym spôsobom,“ hovorí Petro a dodáva, že stále existuje priestor na vylepšovanie ich riešenia. „Dôležité tiež bude rozšírenie našej technológie o dodatočné moduly vyhodnocovania dát. Chceme vedieť ponúknuť ďalšiu vrstvu pri predikcii aplikovaných zmien,“ vraví na záver.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?