Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
20. apríla 2020

Tím programátorov zo spoločnosti LURITY, ktorá na Slovensku disponuje sieťou inteligentných reklamných panelov, začala ihneď po vypuknutí pandémie COVID-19 uvažovať ako pomôcť svojimi skúsenosťami z oblasti počítačového videnia a umelej inteligencie. Po pár týždňoch uviedla na trh produkt FeverScreener, ktorý dokáže detekovať nielen to, či máte ochranné rúško, ale za menej ako 1 sekundu vám zmeria telesnú teplotu na vzdialenosť až 0.5 metra.

FeverScreener od Lurity nainštalovaný v bratislavskom Yeme na Tomášikovej ulici. Zdroj foto: Archív značky

Lurity má tím vývojárov s bohatými skúsenosťami s počítačovým videním a biometriou, ktoré využili vo vývoji nového produktu.

„Doteraz sme vyvíjali softvér pre reklamné obrazovky na meranie sledovanosti. Napadlo nám, že by sme naše skúsenosti s kamerami a umelou inteligenciou mohli uplatniť aj iným spôsobom: pomôcť rýchlo identifikovať ľudí, ktorí majú jeden z hlavných príznakov COVID-19, a tým je zvýšená teplota. Výsledkom je produkt s názvom FeverScreener, ktorý pomocou termálnej kamery meria teplotu ľudí vstupujúcich do objektu. Zariadenie pracuje veľmi rýchlo a dokáže odmerať teplotu za menej ako 1 sekundu na vzdialenosť až 0,5 metra. Ľudia totiž často podceňujú príznaky choroby alebo si ich vôbec neuvedomujú.“ hovorí Tomáš Tiefenbach, CEO spoločnosti.

Takýmto spôsobom je možné zodpovednejšie chrániť ľudí v objektoch, kde sa ich pohybujú dokonca až tisícky – zdraví aj chorí. Bezkontaktné meranie teploty bez potreby fyzickej asistencie človeka znižuje riziko prenosu na osobu, ktorá by inak teplotu návštevníkov musela merať ručne teplomerom. Zariadenie možno inštalovať na stenu, priamo na stojany s dezinfekciou alebo ich prepojiť s turniketom či dverami a zamedziť tak vstupu osobe so zvýšenou teplotou. Synchronizácia s tabletom je tak isto možná, v prípade alarmu zariadenie okamžite notifikuje zodpovedné osoby.

Tomáš Tiefenbach (vľavo) a zariadenie FeverScreener od Lurity. Zdroj foto: Archív značky.

„Veríme, že úžitok FeverScreener nie je len dočasný, ale nájde uplatnenie aj keď sa situácia vráti do normálu. Predpokladáme totiž, že časy keď zamestnávatelia tolerovali chorých ľudí na pracovisku skončili. Všetci si začíname uvedomovať, aký dopad môže mať na fungovanie firmy jeden infikovaný človek, ktorý si povie že chorobu radšej “prechodí” namiesto toho, aby ju doma vyležal. Rovnako reálne  vidíme aj uplatnenie pre nemocnice a iné verejné zariadenia.“

Zariadenie FeverScreener je určené na všetky miesta, kde včasná detekcia môže zamedziť šíreniu vírusu: do predajní, výrobných závodov a kancelárií, na stanice, do dopravných prostriedkov, škôl a verejných priestorov. Pre školy a nemocnice spoločnosť ponúka softvérovú licenciu a pomoc s inštaláciou zdarma.

Spoločnosť Lurity v tejto chvíli začína s distribúciou zariadení, ktoré si veľké spoločnosti predobjednali. Prvé zariadenie bolo úspešne inštalované už 14. apríla v bratislavskom YEME na Tomášikovej ulici. Zákazníci potravín ho môžu nájsť hneď pri vchode a vyskúšať.