9. augusta 2020

Ste pripravení na trochu augustového svetelného dažďa? Pravidelný meteorický roj „vylietavajúci“ zo súhvezdia Perzea sa budúci týždeň dostane do vrcholnej fázy.

Perzeidy sú aktívne od polovice júla zhruba do konca tretieho týždňa augusta. Vo vrcholnej fáze možno vidieť až 100 „padajúcich hviezd“ za hodinu. Teda, ak ich skutočne možno vidieť. Najväčším problémom pre pozorovateľov je každý rok Mesiac, a ani v roku 2020 to nebude inak.

Tu sú odpovede na najčastejšie otázky.

Čo je to meteorický roj Perzeidy

Je to každoročný astronomický jav, počas ktorého meteory zdanlivo vylietajú z približne jedného bodu na oblohe. Perzeidy, vzhľadom na svoj letný termín, sú najpopulárnejším rojom, hoci nie celkom najsilnejším.

Okolo polnoci vidieť na oblohe na severnej pologuli väčšinou desiatky „padajúcich hviezd“. Nazývajú sa aj slzami svätého Vavrinca, keďže padali z neba aj pár dní po jeho poprave 10. augusta 258.

Reklama

Kedy vrcholia Perzeidy 2020

V utorok 11. augusta, v stredu 12. augusta a vo štvrtok 13. augusta. Okolo jednej hodiny v noci sa severná pologuľa odvráti najďalej od Slnka, čo pomáha vidieť najviac meteorov (v tomto roku však v tom čase bude svietiť Mesiac). Nemenej dôležitá je však aj čistá obloha.

Kto zostane hore dostatočne dlho, uvidí aj rannú zornicu (Venušu).

Nevideli ste kométu? Pozrite si zábery víťazov astronomickej fotosúťaže

Čo je príčinou meteorov

Príčinou väčšiny meteorických rojov sú kométy. Prach a vesmírny „neporiadok“, ktorého sa zbavujú, keď prechádzajú cez slnečnú sústavu a predovšetkým cez obežnú dráhu Zeme okolo Slnka, sa volá meteoroidy.

Keď zažiaria na oblohe pri náraze do zemskej atmosféry vo výške asi 100 kilometrov a v rýchlosti asi 60 kilometrov za sekundu, volajú sa meteory. A ak dopadnú ich zvyšky aj na Zem, ide o meteority.

Kométa zodpovedná za Perzeidy sa volá 109P/Swift-Tuttle. Naposledy cez slnečnú sústavu prechádzala v roku 1992 a vráti sa v roku 2126.

Trafí kométa jedného dňa do Zeme?

Kométa 109P/Swift-Tuttle je známa od roku 1862 a je najväčším objektom v slnečnej sústave, ktorý opakovane prechádza blízko Zeme. Jej jadro má 26 kilometrov v priemere, čo je oveľa viac, ako mal asteroid, ktorý pred 66 miliónmi rokov vykynožil dinosaury.

Astronómovia však spočítali, že najbližších niekoľko tisíc rokov nás netrafí.

Ako budú vyzerať Perzeidy 2020

Nebude to perfektné, ale za nočnú prechádzku niekde za mestom by to stáť mohlo. Žiaľ, tento rok vychádza po polnoci Mesiac krátko po splne a svojím svitom prehluší mnohé z meteorov. Súhvezdie Perzea, z ktorého zdanlivo vylietavajú, bude pomerne vysoko nad východným obzorom.

Narodil sa niekto v znamení Hadonosa? A kde sa vlastne vzalo?

Ako vidieť najviac meteorov

Aj kalendárne „nie najlepšia“ noc je na pozorovanie lepšia, ak je jasná. V roku 2020 by mohli byť výhodné aj tie neskoršie noci, keďže Mesiac sa bude zmenšovať.

Sledujte počasie, a ak nebude jasno, nikam ani nechoďte. Ak bude, vyberte sa dostatočne ďaleko od mesta, ciest či iných svetiel. Nájdite si miesto so širokým výhľadom (pole, málo stromov).

Skúste ukryť Mesiac – ak nájdete nejaký šikovný les či budovu, postavte sa tak, aby vám zakryl priamy pohľad na Mesiac.

Buďte trpezliví: zoberte si stoličku, deku, kamaráta, rezervujte si hodinku, možno dve. Ľahnite si, meteory vidieť po celej oblohe.

Nehrajte sa s mobilom, oslepí vás.

A ak sa vám zdá, že stále „nelietajú“, pozerajte sa chvíľu na hviezdy, a v periférnom pohľade vám isto nejaká čiarka zažiari!

Jamie Carter píše na Forbes.com o vede.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?