25. júla 2020

Nočná obloha v týchto dňoch priťahuje zraky ľudí o niečo viac ako inokedy. Voľným okom je totiž možné pozorovať kométu Neowise, takisto sa začína obdobie sledovania meteorického roja Perzeidy.

Ak žijete v meste s veľkým svetelným znečistením a takéto úkazy vám unikajú, pozrite si aspoň 16 úchvatných fotografií finalistov súťaže Astronomický fotograf roka 2020, ktorú organizuje Royal Museums Greenwich.

Fotografi, ktorí sa špecializujú na astronomickú fotografiu, prihlasujú do tejto populárnej súťaže tisícky príspevkov, pričom v tomto roku sa zapojili ľudia zo 70 krajín sveta. Organizátori súťaže Insight Investment Astronomy Photographer of the Year v týchto dňoch zverejnili užší výber finalistov, z ktorých vám našu vlastnú selekciu prinášame v galérii nižšie.

Súťaž je rozdelená do viacerých kategórií, fotografi môžu posielať svoje fotky polárnej žiary, Mliečnej cesty, Mesiaca, Slnka, ale aj galaxií. Zvlášť ocenení sú mladí fotografi a nováčikovia v oblasti astronomickej fotografie. Organizátor súťaže Kráľovské observatórium v Greenwichi (súčasť Royal Museums Greenwich) vyhlási víťazov 10. septembra. Pre pandémiu koronavírusu bude ceremónia iba digitálna.

Pozrite si náš výber fotografií:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?