17. júla 2020

Počuli ste niekedy o tom, že slnko vstúpilo do súhvezdia Hadonosa? Pravdepodobne nie, ak by však pred tritisíc rokmi neboli Babylončania príliš pohodlní, možno by sme dodnes mali 13 zvieratníkových znamení.

Hadonos, po grécky nemenej strašidelne Ofiuchus, je veľké súhvezdie viditeľné v lete na večernej južnej oblohe medzi (či skôr „nad“) Škorpiónom a Strelcom. Slnko doň teda „vstupuje“ počas neskorej jesene.

Nová, súkromná éra kozmonautiky sa začala

Jeho tvar na oblohe nepatrí medzi veľmi dobre zapamätateľné, a tak Hadonos ani nie je veľmi populárne súhvezdie. Patrí však medzi zvieratníkové súhvezdia, keďže Slnko cez „priestor“ na oblohe, ktorý je Hadonosom ohraničený, raz za rok „prechádza.“

Dôvod, prečo najstaršie známe zvieratníky k dvanástim znameniam nezaradili aj Hadonosa, spočíva takmer s istotou v tom, že je praktické, ak k dvanástim mesiacom v roku máte aj dvanásť znamení. Astronómovia s pomenovaním tohto súhvezdia pracujú už minimálne tisícdeväťsto rokov, pravdepodobne aj viac.

Reklama
Galaxia v súhvezdí Hadonosa. FOTO: SITA, AP

Vďaka praktickým Babylončanom sme si zvykli, že znamení je dvanásť, a občasné popularizačné články astronómov (nie astrológov!) o tom, že je tu aj akési trináste zvieratníkové súhvezdie, je ľahké pochopiť tak, že ide o nejaké „nové“ znamenie zvieratníka.

K mediálnemu chaosu prispieva aj ďalší „komplikovaný“ jav, v skutočnosti tiež známy už takmer 2 200 rokov, že ekliptika, čiže zdanlivá dráha Slnka na oblohe, sa postupne posúva. Tritisíc rokov od Babylončanov tak Slnko vstupuje na oblohe do „svojich“ znamení takmer o mesiac „inak“, ako sa to uvádza v zvieratníkovom kalendári.

Napokon, zvieratníkové súhvezdia tak či tak nemajú na oblohe rovnakú „šírku“, takže Slnko sa v nich aj tak „nezdrží“ ani zďaleka rovnako dlho. S prižmúrením oka (či skôr s lepším ďalekohľadom) si na oblohe môžeme nájsť a pre seba pomenovať ľubovoľný počet zvieratníkových súhvezdí – pokojne aj na každý týždeň jedno.

Rok prasaťa, rok prosperity…

Všetky tieto „nebeské komplikácie“ spôsobujú v ére internetových médií počas letnej uhorkovej sezóny takmer pravidelne chaos. V roku 2011 písal Forbes.com o tom, ako sa sociálne siete plnia panickými diskusiami o trinástom znamení. (Pôvodný článok magazínu Time totiž obsahoval nešťastnú formuláciu, že astronómovia zistili, že „zoradenie hviezd sa posúva.“)

V roku 2016 zasa NASA v popularizačnom článku pre deti vypočítala „aktualizované“ dátumy, keď Slnko „naozaj“ vstupuje do znamení – a pre zaujímavosť spomenula aj Hadonosa. Článok chcel pôvodne deťom vysvetliť, že astronómia je veda, zatiaľ čo astrológia nie – ale podaril sa skôr opak.

Ak sa totiž podobná správa na webe prezentuje v duchu, že „NASA tvrdí, že horoskop je zlý, a je tu celkom nové, trináste znamenie,“ klikanosť (a chaos) sú zaručené.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?