2. marca 2019

V minulosti som sa o čínsky nový rok veľmi nezaujímala. Len tak mimochodom som sa dozvedela, že je to rok kozy, draka alebo ďalšieho viac či menej exotického tvora. Viac pozornosti som tomu ale nevenovala. Pred 4 rokmi sa toto všetko zmenilo.

Sedela som v lietadle do Singapuru, kde naša firma práve otvorila pobočku. Celá Ázia sa chystala oslavovať čínsky nový rok. Zo zvedavosti som si prečítala, že je rok koňa. To znamená, že nás čaká pekná jazda! Pre firmy je to príležitosť na rast, ale zároveň sa treba vedieť udržať na chrbte rýchlo cválajúceho koňa. Presne tak sme ten rok vo firme aj prežívali. Pekelne rýchle tempo, veľká nová zákazka pre firmu Twitter, občasné pády a snaha skrotiť koňa, ktorý ale naozaj nechce.

Policajti kráčajú okolo zlatých sôch prasiatok v predvečer osláv nového lunárneho roka v Pekingu. Foto: TASR/AP

Odvtedy berieme oslavu nového čínskeho roku vážne a k predpovediam máme rešpekt. Od 5. februára sa nám začal rok zemského prasaťa (dátum sa riadi podľa lunárneho kalendára a pripadá každý rok na iný deň).

Šanca, že do roka príde kríza, je asi tak 66 percent. 10 postrehov o stave svetovej ekonomiky

Čo nám teda prinesie rok zemského prasaťa? Dobrá správa je, že predpovedá bohatstvo a šťastie. Podľa čínskej astrológie bude vhodný čas na investovanie peňazí.  Ale pozor! Investície si dobre premyslite, pretože riskantným podnikom sa nebude dariť tak, ako tým premysleným. A ak chcete aby sa vám darilo dobre v oblasti peňazí, radia nám askézu a prísnosť na seba samého. Ale inak by to mal byť šťastný a pohodový rok, v ktorom sa nemáme báť nadväzovať nové kontakty.

Reklama

P.S.: Ešte krátka rada pre podnikateľov, ktorí sa chystajú do Ázie robiť biznis. Nerobte to počas tohto obdobia. Ja som to urobila a doslova sa mi zastavil dych. Singapur je za normálnych okolností pulzujúce veľkomesto, plné ľudí, chutí, pohybu a ruchu, no vtedy bolo ľudoprázdne. Na uliciach sme spolu s čínskymi dekoráciami boli iba my – turisti. Zákazníci a dodávateľa mi pomaly jeden za druhým rušili termíny a ja som si pobyt musela predĺžiť o týždeň. Biznis tu chce v tomto období čas.

Autorka je spoluzakladateľka a spolumajiteľka B2B marketingovej agentúry Wings4U. Začínala popri materskej dovolenke v časoch krízy, napriek tomu dokázala svoju firmu dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a okrem Česka sídli aj v Singapure a Seattli. Medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

Hlavné foto: TASR/AP