15. marca 2019

V začiatkoch bicykle požičiavali, neskôr ich predávali, až sa ich napokon rozhodli aj vyrábať. A najnovšie sa finalista súťaže EY Podnikateľ roka Peter Divinec so svojou firmou Kellys Bicycles snaží presadiť na trhu elektrobicyklov.

Pri otázke, či môže slovenskému výrobcovi bicyklov pomôcť, že z našej krajiny pochádza globálne úspešný cyklista Peter Sagan, sa šéf firmy len usmeje a poznamená, že by tomu chcel veriť, ale o nejaké čísla to nevie oprieť.

„My to však skôr nejako necítime. Sme predovšetkým výrobcovia, musíme vyrábať dopredu a zásobujeme našu distribučnú sieť,“ vraví Peter Divinec. „Navyše ja som sa nikdy na marketing veľmi nezameriaval, vždy som sa spoliehal, že stačí, keď máme dobrý produkt. A keď chce byť firma úspešná, musí sa snažiť dostať na čelo vývoja. Na to sme ostatných 10 rokov kládli najväčší dôraz.“

Peter Divinec, väčšinový majiteľ Kellys Bicycles. Foto: Marek Velček

Najnovšie ich zamestnáva vývoj vlastného elektrobicykla, chcú zachytiť trend, preto aj posilňovali konštrukčné kapacity. Majiteľ Kellys totiž odhaduje, že do 10 rokov bude predaj elektrobicyklov a klasických jedna k jednej. V ich závode tento rok spúšťajú sériovú výrobu prvého e-biku modernej koncepcie a vyvinutého výlučne vlastnými vývojárskymi kapacitami a sú zvedaví, ako sa presadí.

Finstat ide do Európy, no bude iný.
Jeho zakladateľ Filip Glasa sa chce rozbehnúť vo Veľkej Británii

Reklama

„Myslím, že sa nám ako prvým podarilo vytvoriť športový e-bike s pevným rámom s vlastnosťami bežných športových hardtailov,“ popisuje Peter Divinec. „Skĺbili sme požiadavku zakomponovania batérie do rámu tak, aby sme nenarušili pevnosť ani vzhľad a vyvinuli model, ktorý má rovnako tuhý rám ako bežný športový horský bicykel, je odolný proti torzným napätiam a nekrúti sa pri zaťažení v zákrutách.“

Ďalej hovorí, že je to e-bike, ktorý popri vynikajúcich jazdných vlastnostiach aj vyzerá ako bicykel a nie ako jednohrbá ťava, ako pôsobia mnohé elektrobiky, ktoré sa vo svete vyrábali aj stále vyrábajú. Spĺňa teda podľa jeho slov dve najdôležitejšie požiadavky: funkčnosť a estetický zážitok. „Som totiž presvedčený, že bicykel sa musí aj páčiť a ľudia kupujú aj očami,“ dopĺňa.

EY Podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko: Ďalšia zastávka je firma za 100 miliónov

Peter Divinec firmu zakladal spoločne so svojim bratom Branislavom. Podnikať začali krátko po revolúcii a zásadný zlom priniesla spolupráca s taiwanskými partnermi, s ktorými fungujú už 25 rokov. V roku 2017 sa ich podiel v Kellys zvýšil z 25 na 40 percent, keďže brat sa rozhodol z firmy odísť a predať svoj podiel.

Spoluprácu s ázijskými spoločníkmi popisuje väčšinový majiteľ Peter Divinec ako neuveriteľnú, dokresľuje, že spolu podnikajú dlhé roky a za celý čas nemajú podpísanú jedinú zmluvu. Všetko funguje na čestné slovo, hoci ide o desiatky miliónov eur. Oni zabezpečujú nákupy dielcov, pomáhajú aj s logistikou, kontrolou kvality či s dohodnutím cien s dodávateľmi. A dodáva, že do riadenia firmy však nezasahujú.

Bojoval o titul Podnikateľa roka.
Po vyhorení sa vrhol do nového projektu a dnes vedie úspešnú firmu

V závode vo Veľkom Orvišti ročne vyrobia 105- až 107-tisíc bicyklov. Predávajú takmer v celej Európe, najviac v strednej Európe a najmä v Poľsku. Keďže využitie bicykla smeruje predovšetkým do prírody a k výletom do kopcov, až 80 percent ich odbytu tvoria horské, krosové a trekingové bicykle. Peter Divinec a ľudia v jeho firme sa však teraz budú usilovať, aby výraznejšie narástol podiel predaja ich e-bikov.

„Vstupom do elektrosegmentu potrebujeme najmä vyvinúť dostatočne širokú kolekciu,“ plánuje majiteľ Kellys Bicycles. „A na trhoch, na ktorých sme sa už presadili, by sme sa v nasledujúcich rokoch chceli prepracovať medzi lídrov v predaji elektrobicyklov.“

Tento článok je súčasťou minisérie o finalistoch a ocenených súťaže EY Podnikateľ roka 2018. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže podnikateľov, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. V súčasnosti sa vyhlasuje v 60 krajinách sveta. Slávnostné vyhlásenie slovenských víťazov sa konalo 5. marca.

Hlavné foto:  Jiří Turek, Jana Jabůrková