20. júla 2020

Predajca tenisiek a streetwear oblečenia Footshop sa vydáva na trh po čerstvý kapitál a od investorov si pýta 4 milióny eur, respektíve 108 miliónov českých korún. Peniaze sa tentoraz pokúša zozbierať na trhovisku menom Crowdberry.

Pôvodom slovenská investičná platforma umožňuje jednotlivým investorom vstupovať do českých a slovenských firiem s rastúcim potenciálom. Rozdiel oproti zabehnutým platformám typu Fundlift spočíva predovšetkým v tom, že minimálna investičné suma na Crowdberry predstavuje 2-tisíc eur, zatiaľ čo napríklad spomínaný Fundlift umožňuje investovať už od 5-tisíc českých korún.

Majiteľ siete obchodov s teniskami:
Budeme mať dobrý rok, ľudia nakupujú viac ako predtým

Hranicu môže dopytujúca firma navýšiť, konkrétne v prípade Footshopu sa investuje minimálne 20-tisíc eur, teda zhruba pol milióna korún, a to formou konvertibilného úveru. Ten by investori mali pretaviť na podiely za rok a smerodajné budú v tom čase aktuálne finančné výsledky, podľa ktorých sa podnik bude oceňovať.

„S tímom Crowdberry sme si ľudsky sadli, navyše máme dobré referencie od známych z Gymbeamu, ktorí tam raisovali,“ komentuje účasť na Crowdberry šéf a majoritný akcionár Footshop Slovák Peter Hajduček. CEO teniskového kráľovstva zároveň dodáva, že touto cestou možno získať desiatky zaujímavých ambasádorov (podielnikov). Zatiaľ ich firma zaujala 45 a celkovo prisľúbili takmer 2,8 milióna eur.

Reklama
Peter Hajduček, CEO teniskového kráľovstva Footshop. Foto: Michael Tomeš pre Forbes.cz

Hajduček si v neposlednom rade pochvaľuje aj aktuálnu valuáciu, ktorá je vraj od Crowdberry nastavená férovo a trefne reflektuje finančné výsledky. Sám ju bližšie komentovať nechce, no podľa informácií českého Forbesu sa ocenenie Footshop pohybuje okolo jednej miliardy korún. Firma vlani utŕžila bezmála 760 miliónov korún (približne 28,5 milióna eur) pri ziskovosti EBITDA 14 miliónov korún (cca 525-tisíc eur), pričom budúci rok plánuje v tržbách prekročiť miliardu.

Rodinná firma z východu Slovenska dostala polmilióna od Crowdberry.
Ich jogurty idú za hranice

Investičnú platformu si pochvaľujú aj investori z Enernu, ktorí do Footshop vstúpili pred dvoma rokmi a teraz držia pätinový podiel.

„Crowdberry nastavuje podmienky a je na nás ako na akcionároch, či to schválime. Nám sa ich ocenenie páčilo a celkovo to v danom kontexte považujeme za dobrú cestu k rastovému kapitálu,“ hovorí za Enern Tomáš Pačinda, ktorý má v rámci portfólia Footshop na starosti.

Na Crowdberry sa firma profiluje ako „najrýchlejšie rastúci predajca lifestyle obuvi a streetwearu v strednej a východnej Európe“, ktorý za posledné dva roky rástol štyridsaťpercentným tempom a ktorý má 300-tisíc zákazníkov. Hlavná konkurenčná výhoda zostáva aj naďalej rovnaká — unikátny prístup k limitovaným modelom, ktoré u iných predajcov nebývajú dostupné.

Expanziu Footshopu zmiernila pandémia koronavírusu, ale teraz už Hajduček hlási, že všetko sa vracia na svoje miesto, a na rad tak príde aj odložená kamenná predajňa v bulharskej Sofii. „Keby sme mali pobočiek desiatky či stovky, tak o tom uvažujeme inak, ale takto svoju stratégiu považujeme za správnu. Nikam teda neodbočujeme.“

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorom je redaktor Zdravko Krstanov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?