19. augusta 2021

Slovenská firma, ktorá ponúka aplikáciu na jednoduchšiu komunikáciu medzi mestami a ich obyvateľmi, uzavrela proces získania ďalších investícií v celkovej výške 7 miliónov eur. Peniaze dostali na expanziu do USA. Vďaka predchádzajúcej a súčasnej investícii sa hodnota spoločnosti v priebehu roka zvýšila niekoľkonásobne.

Simplicity ponúka platformu, ktorá umožňuje mestám, aby s občanmi komunikovali efektívne a priamo. Umiestnia do nej všetky dôležité správy, informácie o podujatiach, odstávkach, opravách, prípadne pandémii či rôzne iné výstrahy. „Obyvatelia, ktorí si mobilnú aplikáciu stiahnu, majú informácie online a môžu sa rozhodnúť, o čom im má chodiť notifikácia,“ hovoria zakladatelia Simplicity Juraj Gago a Andrej Krúpa, členovia tohtoročného rebríčka Forbes 30 pod 30.

Veľké plány

Najnovšiu investíciu vo výške 7 miliónov eur do firmy vložili fondy Venture to Future Fund, Zero Gravity Capital a združenie anjelských investorov. Vďaka nim získalo Simplicity priestor na rozvoj samotnej aplikácie a expanziu na globálnej úrovni. Momentálnou prioritou slovenskej firmy je expanzia do USA, no chcú rásť aj do ďalších európskych miest.

Juraj Gago (vľavo) a Andrej Krúpa pri podpise investície. Foto: archív Simplicity

Pre Simplicity ide celkovo o druhú investíciu. Od venture kapitálového fondu Zero Gravity Capital, ktorý spravuje a investuje prostriedky Slovak Investment Holdingu, už predtým získali milión eur. „Partner Zero Gravity Roy Ramon pracoval pôvodne v Intel Capital, teda jednom z najväčších fondov, ktorý investoval do mnohých úspešných startupov,“ vysvetľoval Gago vo februári pre Forbes.

Reklama

Prvú kanceláriu si založili v známom startupovom meste Palo Alto, pretože ich prvý klient bolo mesto Menlo Park, kde sedí aj Facebook. „Bývalá starostka mesta Catherine Carlton sa v USA stala členkou našej správnej rady,“ hovoril Gago.

Aktuálne už sedia v San Franciscu, no tím budujú aj na Slovensku a zatiaľ neplánujú odísť.  Do konca roku by počet zamestnancov mal narásť na 80.

Simplicity momentálne zjednodušuje život vo viac ako 100 mestách po Európe a prvých klientov majú aj za oceánom. V budúcnosti by tam tiež chceli vybudovať zázemie aj pre iné slovenské firmy. „Ak sa nám tam podarí uspieť, veľmi radi by sme pomohli s expanziou aj ostatným,“ povedal Krúpa na online evente 30 pod 30 v máji tohto roka.

Fungovanie aplikácie

Aplikácia Simplicity zhromažďuje všetky dôležité informácie od samosprávy, nemocníc, polície, knižníc a informácie doručuje ich občanom prostredníctvom notifikácií v smartfónoch na základe preferencií samotného používateľa. V súčasnej pandemickej situácii je dôležité viac ako kedykoľvek predtým dostávať včas overené informácie zo spoľahlivých zdrojov a vyhnúť sa tak nepravdivým správam či hoaxom.

Ich systém funguje ako SaaS (softvér ako služba). Ponúkajú softvér, ktorého základ je rovnaký, no prispôsobujú ho požiadavkám mesta či obce. „Robíme aj správu za mesačný paušál a aplikáciu stále zlepšujeme. Platforma je zadarmo, mestá platia mesačný poplatok až po využití viacerých modulov alebo po prekročení limitu zaslaných správ,“ vysvetľuje dvojica.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?