27. októbra 2020

Presne 30. októbra uplynie 20 rokov odkedy čarodejník Harry Potter ovládol slovenský knižný trh a spôsobil čitateľskú mániu nebývalých rozmerov. Pri príležitosti tohto výročia pripravilo vydavateľstvo Ikar box s novými vydaniami, ktoré dozdobil slovenský ilustrátor Adrián Macho. „Bude to určite jedno z najkrajších vydaní tejto série. Pochvala prišla aj priamo z Veľkej Británie,“ prezrádza PR manažérka vydavateľstva Ikar Lucia Čarná.

Do dnešného dňa sa na Slovensku predalo vyše milión výtlačkov kníh o Harry Potterovi. Prvá kniha o malom čarodejníkovi Harry Potter a Kameň mudrcov vyšla prvýkrát na Slovensku 30. októbra v roku 2000, a to v náklade 10-tisíc kusov.

Okamžite sa vypredala a už v novembri muselo vydavateľstvo vytlačiť ďalších 10-tisíc kusov. Tento scenár sa zopakoval, výtlačky zmizli z pultov kníhkupectiev ešte do konca roka.

Pottermánia na Slovensku

„Odvtedy sa robili dotlače jednotlivých dielov ešte mnohokrát,“ konštatuje PR manažérka vydavateľstva Ikar Lucia Čarná. Záujem o Harryho Pottera neutícha ani po dvadsiatich rokoch a každý rok sa predajú tisícky kusov tejto série.

„Ako dorastá nová generácia, pribúda Harry Potter do ďalších a ďalších rodín. Samozrejme, pre fanúšikov sú tu aj ilustrované verzie, prípadne špeciálny box so všetkými dielmi,“ dopĺňa Čarná.

Reklama

Harry Potter zarába aj naďalej.
Taliansky výrobca predstavil luxusné perá za stovky eur

K 20. výročiu Harryho Pottera na Slovensku pripravilo vydavateľstvo Ikar unikátny box s novými vydaniami Harryho Pottera, pričom ich zdobia originálne ilustrácie od úspešného slovenského ilustrátora a dizajnéra Adriána Macha.

Ilustrátor Adrián Macho, ktorého môžu slovenskí čitatelia poznať vďaka obálke populárnej detskej knižky Gerda: príbeh veľryby, sám patrí k veľkým fanúšikom Harryho Pottera.

A hoci bola ako ilustrátor pre vydavateľstvo Ikar jasnou voľbou, musela ho schváliť ešte aj agentúra autorky knižnej série J.K. Rowlingovej vo Veľkej Británii.

Keď dostane ilustrátor voľnú ruku

Macho asi týždeň pripravoval podklady a priznáva, že to bolo veľmi stresujúce obdobie. „Vtedy som popravde veľmi nespal, ale, samozrejme, som za to vďačný,“ vraví ilustrátor.

Po tom, čo vydavateľstvo poslalo do Británie súbor jeho prác, prišla do hodiny pozitívna odpoveď. Dokonca vo svojej tvorbe dostal voľnú ruku. To znamená, že si mohol vybrať, ktoré momenty z knižnej série prinesie na obálky jednotlivých titulov.

Ilustrátora zo značky Mellow nebavilo pracovať pre iných.
Kreativite popustil uzdu pod pseudonymom

„Prvé dva týždne som dumal nad tým, čo by sa mi ako novému čitateľovi mohlo páčiť, čo by ma zaujímalo. Poznám rôzne vydania z celého sveta a viem, čo na mňa zafungovalo a čo nie,“ spomína Macho. Proces výberu scén na obálky bol však mravčiou prácou, s ktorou mu našťastie pomáhala redaktorka Alena Hošková.

„Rozpytvávali sme úplne všetky knihy a hľadali sme scény, ktoré neboli použité pri iných obálkach, aby sa to neopakovalo, Premýšľal som nad tým, ako zabezpečiť, aby koncept oslovil najmä mladých čitateľov, ale zároveň, aby potešil aj skalných fanúšikov,“ prezrádza ilustrátor.

Na začiatku tiež mal obavy, aby si nepokazil prílišným rozoberaním príbehu na drobné časti skladačky svoj vrúcny vzťah k Harry Potterovi, ktorý si ako čitateľ vytvoril. Ešte väčšmi však pociťoval zodpovednosť voči čitateľom. „Nebol to môj egotrip, že teraz si to spravím podľa seba, ale veľmi som chcel, aby sa to páčilo iným a oslovilo ich to,“ opisuje svoje vtedajšie pocity.

V tajomnom svete Harryho Pottera

Na to, aby sa Adrián Macho čo najviac ponoril do knižného sveta Harryho Pottera, sa rozhodol preniesť mnohé magické prvky aj do svojho príbytku. Kúpil si napríklad repliku metly Harryho Pottera Nimbus 2000, ktorú má dodnes „odparkovanú“ pri posteli.

„Spravil som si z toho takú hru. Obklopoval som sa týmito vecami a snažil som sa užívať si to,“ hovorí. Keď prišla koncom februára pandémia a svet sa zastavil, Adrián odišiel na vidiek, aby mal priestor na tvorbu.

Reklama

„Presťahoval som do domčeka so záhradou a s desaťmetrovou vŕbou, na ktorej prespávalo asi desať sov. Objavil som ich náhodou. Deň pred narodeninami Harryho Pottera mi do okna narazila sova. Potom som si všimol, že sovy večer vyliezajú na terasu. Vystúpia za súmraku a robia si párty,“ vraví s nadšením skalného fanúšika Adrián Macho.

„Veľa takýchto detailov a vecí sa mi dialo počas kreovania, a to ma posúvalo ďalej. Toto je sila tých príbehov, že človek môže od sovy čakať nejaký list. Je to úžasné,“ dodáva.

Hollywoodske obmedzenia

Aj keď mal umelec pri tvorbe voľnú ruku, musel dodržiavať množstvo obmedzení. Cieľom bolo vyhnúť sa porušeniu práv filmovej spoločnosti Warner Bros.

„Celý proces bol náročný, lebo každý detail schvaľovali a pripomienkovali vo Veľkej Británii, kde nám bola v Rowlingovej agentúre pridelená agentka,“ vysvetľuje a dodáva: „Tá s nami tieto veci riešila a mala naučené všetky detaily.“ Macho tak musel vymyslieť napríklad vlastný metlobalový dres či „špiónoskop“.

„Prišiel veľký formulár vecí, ktorých sa treba vyvarovať, ako napríklad že zvieratá nemôžu byť nakreslené v klietkach alebo že žiadne postavy sa nemôžu podobať na filmových hercov. Všetko muselo vychádzať iba z textov, ktoré sú v knihe, a z mojej predstavivosti,“ prezrádza umelec, ktorý si pochvaľuje veľmi profesionálnu spoluprácu.

Šéf Slovartu hovorí o knižných trendoch aj o tom,
ako odovzdáva rukopisy Dominik Dán

Svet Harryho Pottera v rukách Adriána Macha vyzerá magicky, až je človeku ľúto, že v knihách už jeho ilustrácie nie sú. Je to však pochopiteľné, keďže autor ilustrovanej verzie Harryho Pottera Jim Kay potreboval na nakreslenie prvého dielu tri roky, pričom si pôvodne myslel, že to zvládne za rok.

Slovenský ilustrátor sa však teší, že sa stretáva s pozitívnym prijatím jeho verzie Harryho Pottera aj u skalných fanúšikov zo zahraničia.

„Reakcie sú úplne super. Medzi skalnými fanúšikmi je veľa zberateľov, ktorí zbierajú rôzne repliky alebo prvé vydania kníh a podobne. Už teraz mi písalo minimálne desať ľudí z celého sveta, či im môžem knihy poslať,“ vraví Adrián Macho, ktorý prostredníctvom Instagramu zverejňuje obrázky a videá z celej prípravy obálok.

Samotný jubilejný box kompletnej série Harryho Pottera s ilustrovanými obálkami od Adriána Macha bude dostupný v obchodoch od 3. novembra, pričom do predaja sa dostane v 5-tisícovom náklade.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?