4. marca 2019

Nehovorí, že by sa s husľami v rukách narodil, no stali sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Rodený Popradčan Filip Jančík (26), ktorý už 10 rokov žije vo Viedni, si podmanil hudobný svet. Vystupoval už so známou kanadskou speváčkou Avril Lavigne a tiež českou ikonou Karlom Gottom.

Najradšej hrá filmové skladby. Nepohrdne však ani inými žánrami. Veď v minulom roku vystúpil na ulici v bratislavskom Starom meste, kde ľuďom predstavil svoje poňatie už kultovej úvodnej skladby seriálu Hry o tróny. Čisto klasickej hudbe sa v súčasnosti takmer vôbec nevenuje. Oveľa radšej ju prepája s tou modernou.

Uplakané chlapča dokázal utíšiť orchester

Svoje prvé husle chytil Filip do rúk, keď mal 6 rokov. K hudbe sa však dostal oveľa skôr. „Ako malé dieťa som stále plakal. Jediné, čo ma dokázalo upokojiť, bola hudba. Obzvlášť tá klasická v podaní orchestra,” ozrejmuje mladý hudobník pre Forbes.sk. A tam sa to celé začalo.

Cez aplikáciu zistia váš vkus a prispôsobia hudbu. Startup prináša do podnikov revolúciu

Hrať na husliach túžil, odkedy tento hudobný nástroj videl prvýkrát v televízii. Nedočkavo čakal už len na to, kedy sa konečne dostane do základnej umeleckej školy. „Dnes je bežné, že sú k hudbe vedené trojročné deti. Pred 20 rokmi to tak ale u nás nebolo,” spomína si na začiatky.

„Nikdy som nebol v talentových súťažiach, pretože som si chcel kariéru vybudovať postupne na kvalite, ktorú je hudobník schopný dosiahnuť len skúsenosťami, chybami a neustálym zlepšovaním sa,” priznáva Filip pre Forbes.sk. Foto: archív F. Jančíka

O Filipovi si mnohí myslia, že vyštudoval konzervatórium či vysokú školu s hudobným zameraním. Opak je ale pravdou. „Chcel som mať všeobecný rozhľad, a tak som navštevoval gymnázium,“ priznáva s úsmevom. Husliam však venoval väčšinu svojho času. Navštevoval rôznych hudobných profesorov na Slovensku a neskôr, keď mal 17 rokov, sa rozhodol odísť do Viedne.

Desať najlepšie platených speváčok. Kraľuje Katy Perry s 83 miliónmi

Hudba ho ťahala za hranice. V rakúskej metropole sa sústreďujú tí najlepší svetoví hudobníci a práve silná konkurencia nútila Filipa pracovať na sebe ešte väčšmi. „Mnoho špičkových huslistov po štúdiu zamieri do orchestrov. Len malé percento má to šťastie, že sa stane sólovými hráčmi,“ upresňuje. No jemu sa to podarilo. Dobrý hudobník sa podľa Filipa bez self-marketingu predá len ťažko. Preto sa sám venuje hudbe a marketingu/manažmentu v pomere 50:50.

Hudbou žije, rád ňou teší ľudí

Hudobný priemysel je podľa slovenského huslistu rovnaký ako každý iný. Kvalitný produkt ešte nie je zárukou dobrého predaja. A tak musí myslieť aj na marketing. Filipovi veľmi pomohol odchod do zahraničia: „Vystúpiť z komfortnej zóny je to najlepšie, čo môže mladý človek urobiť.“ I napriek hodinám driny a cvičenia nič neľutuje. Nikdy vraj nepremýšľal nad tým, že by sa vydal inou kariérnou cestou. Pre hudbu žije a najradšej prostredníctvom nej teší ľudí. „O tom to celé je. Robiť radosť druhým,“ vraví.

Huslista si stihol zahrať v krajinách, akými sú Fínsko, Švédsko, Dánsko, Belgicko, Singapur, USA, Rusko, Maďarsko, Nemecko ale napríklad i Kuvajt. Túto krajinu na Strednom východe navštívili už dvakrát. Po prvom koncerte v tamojšom národnom divadle sa totiž ľudia na ministerstve kultúry dožadovali ďalšieho. A mladý slovenský huslista sa rád vrátil.

Slovenské turné bolo pre hudobne nadaného mladíka novým zážitkom. Foto: archív F. Jančíka

Zorganizovať veľký koncert však vôbec nie je jednoduché. Filip ho plánuje niekoľko mesiacov. Počas tohto procesu musí myslieť na ubytovanie a dopravu nielen pre seba, ale i ostatných členov tímu. Tých je obyčajne 10 až 11. „Veľa času venujeme špecifickému nákupu leteniek, pretože niektoré nástroje berieme so sebou,“ hovorí. Nuž, a mimo organizačných povinností sa musí slovenský huslista venovať individuálnej príprave na vystúpenie ako umelec.

Bez agentúry

V septembri 2018 sa mu podarila ďalšia veľká vec. Odohral totiž svoje prvé slovenské turné. „Množstvo ľudí ma odhováralo so slovami, že som málo známy a že ľudia na koncerty nechodia,“ vysvetľuje. Vypredal však 9 koncertov v 5 slovenských mestách. Dnes sa usmieva nad tým, že podľa niektorých manažérov v slovenskom hudobnom priemysle porušil všetky zabehnuté koľaje, pretože mu s organizáciou pomáhali priatelia, inak si všetko dokázal obstarať sám – marketingový plán, kampaň, hudobnú dramaturgiu i aranžmány.

Bratislavský koncert do turné nezahrnul, pretože turné bral ako súčasť kampane na
koncert na hrade. Foto: archív F. Jančíka

Náklady na prípravu tejto domácej šou ho vyšli približne na 50-tisíc eur. Výšku vstupného chcel prispôsobiť slovenským pomerom a zároveň nehodlal poľaviť na kvalite. Chopil sa teda i úloh agentúr. Denne pracoval viac ako 18 hodín. Vďaka tomu dokázal ušetriť množstvo peňazí. „Turné som vypredal bez jediného finančného sponzora. Nikto mi totiž neveril, že to vypredať dokážem,“ konštatuje s úsmevom. Na tento rok má Filip pripravené ďalšie prekvapenie. Hudobnú šnúru naprieč Slovenskom totiž zavŕši júnovým koncertom na Bratislavskom hrade.

5 rád od Filipa Jančíka, ako v kariére nepoľaviť

Keďže sa tomuto slovenskému talentu poradilo uspieť za hranicami v už tak mladom veku, tak vám poradí, ako v dobre rozbehnutej kariére za žiadnych okolností nepoľaviť. Nech sa páči:

  1. Odlíšte sa. Treba sa dobre oboznámiť s konkurenciou a vnímať ju. V žiadnom prípade po nej ale nič neopakujte. V kariére i živote sa sústreďte na to, aby ste robili veci inak. Ja som si tak napríklad povedal: „Ak sa turné v septembri nerobia, o to lepšie. Spravím si ho ja!“
  2. Riskujte. Pokojne svoju energiu ale tiež peniaze investujte do nových vecí. Nebojte sa riskovať. Rovnako buďte otvorení takým zážitkom, ktoré sú neštandardné. Skrátka sa do nich pustite.
  3. Buďte ľudskí. Dôležitou súčasťou života a rovnako i kariéry je čosi také obyčajné, ako ľudský prístup. Nikdy nezabudnite na to, že všetci sme ľudia, a presne tak by sme sa k sebe mali navzájom aj správať.
  4. Poznajte svoju cenu. Prestaňte v živote a hlavne kariére robiť ústupky tým ľuďom, ktorým je v skutočnosti absolútne jedno, či dokážete uspieť alebo naopak zlyháte. Nerobte kvôli nim žiadne kompromisy.
  5. Buďte vytrvalí. Sám som zlyhal už minimálne stokrát. Vždy som sa ale dokázal poučiť z vlastných chýb. Mnoho ľudí sa veľmi ľahko vzdá už po prvých prehrách. Na druhej strane len malé percento vytrvá. Tak to skúste a vytrvajte.

Hlavné foto: archív F. Jančíka