14. februára 2020

Prvé roky fungovania sú pre startupy najnáročnejšie. Čelia výzvam ako predaj a marketing produktu, tvorba tímu, získanie investícií na prevádzku a ďalší rozvoj celej spoločnosti. A tak im začiatky pomáhajú zjednodušiť rôzne akceleračné programy. 

Aj tento rok preto najväčší slovenský akceleračný program Uplift zorganizoval akcelerátor, ktorý prišiel v štvrtok 13. februára do finále. Hlavnú cenu 10-tisíc eur získal startup Nitroterra Technology zameriavajúci sa na biohnojvá. Okrem toho si spolu so spoločnosťou Airtester odniesol investičnú ponuku od fondu Crowdberry vo výške 200-tisíc eur. Publikum najviac očaril fintech startup Buyora.

Košický startup Matsuko uzatvoril miliónové investičné kolo.
Hologramy dostanú firmy na jar

Akceleračné programy sú kľúčové pre dlhodobý rozvoj technologického sektora v meste a v krajine. Bez takýchto programov tu ťažko bude vznikať kritická masa startupov, do ktorých sa dá investovať a ktoré majú globálny potenciál,“ vysvetľuje zámer podujatia Branislav Šmidt, managing director Impact Hub Bratislava. 

Riivo Anton (United Angels VC), Radoslav Bonk (Nitroterra Technology – Viťaz Upliftu), Peter Kolesár (Civitta) a Branisla Šmidt (Impact Hub Bratislava), Foto: Natália Jakubcová Photography

Tretí ročník akcelerátora sa začal ešte na jeseň a zameraný bol na začiatočníkov z oblasti urban innovation a blockchain. Celkovo trval 16 týždňov a startupy získali 200 hodín workshopov. Vo finálnej časti sa ocitlo deväť začínajúcich firiem, ktoré svoju prácu ukončili na včerajšom podujatí Investors’ Hour a Demo Day. Počas záverečnej časti absolvovali rozhovory s investormi a mali možnosť získať spätnú väzbu. „S každým ďalším ročníkom Upliftu stúpa kvalita prihlásených startupov ako aj účastníkov programu. Sme radi, že akcelerátor Uplift má silný medzinárodný rozmer, keď program každý ročník absolvovali okrem slovenských aj zahraničné firmy, tento rok z Česka a Holandska,“ hovorí Peter Kolesár, partner v Civitta Slovakia.

Jakub Jurových v tichosti buduje supernádejný startup.
Teraz získava 3,8 milióna dolárov

Akceleračný program Uplift vznikol spojením partnerov Impact Hub Bratislava a Civitta Slovakia. Obaja pôsobia v oblasti inovácií a podľa ich slov iniciatíva vznikla kvôli nedostatku mentorských programov na Slovensku. Tento rok prvýkrát Uplift privítal aj investorov z Estónska (Riivo Anton, United Angels VC) a Lotyšska (Cristobal Alonso, Startup Wise Guys).

Pozrite si galériu z odovzdávania cien:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk