14. februára 2020

Prvé roky fungovania sú pre startupy najnáročnejšie. Čelia výzvam ako predaj a marketing produktu, tvorba tímu, získanie investícií na prevádzku a ďalší rozvoj celej spoločnosti. A tak im začiatky pomáhajú zjednodušiť rôzne akceleračné programy. 

Aj tento rok preto najväčší slovenský akceleračný program Uplift zorganizoval akcelerátor, ktorý prišiel v štvrtok 13. februára do finále. Hlavnú cenu 10-tisíc eur získal startup Nitroterra Technology zameriavajúci sa na biohnojvá. Okrem toho si spolu so spoločnosťou Airtester odniesol investičnú ponuku od fondu Crowdberry vo výške 200-tisíc eur. Publikum najviac očaril fintech startup Buyora.

Košický startup Matsuko uzatvoril miliónové investičné kolo.
Hologramy dostanú firmy na jar

Akceleračné programy sú kľúčové pre dlhodobý rozvoj technologického sektora v meste a v krajine. Bez takýchto programov tu ťažko bude vznikať kritická masa startupov, do ktorých sa dá investovať a ktoré majú globálny potenciál,“ vysvetľuje zámer podujatia Branislav Šmidt, managing director Impact Hub Bratislava. 

Finalisti akcelerátoru Uplift. Foto: Uplifet

Tretí ročník akcelerátora sa začal ešte na jeseň a zameraný bol na začiatočníkov z oblasti urban innovation a blockchain. Celkovo trval 16 týždňov a startupy získali 200 hodín workshopov. Vo finálnej časti sa ocitlo deväť začínajúcich firiem, ktoré svoju prácu ukončili na včerajšom podujatí Investors’ Hour a Demo Day. Počas záverečnej časti absolvovali rozhovory s investormi a mali možnosť získať spätnú väzbu.

Jakub Jurových v tichosti buduje supernádejný startup.
Teraz získava 3,8 milióna dolárov

Akceleračný program Uplift vznikol spojením partnerov Impact Hub Bratislava a Civitta Slovakia. Obaja pôsobia v oblasti inovácií a podľa ich slov iniciatíva vznikla kvôli nedostatku mentorských programov na Slovensku. Tento rok prvýkrát Uplift privítal aj investorov z Estónska a Cristobala Alonsa zo Startup Wise Guys.

Pozrite si galériu z odovzdávania cien:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk