18. októbra 2019

Po tom, čo trhovú jednotku WebSupport získal začiatkom roka dánsky Axcel, dočkala sa majiteľskej zmeny aj tunajšia dvojka. Vo firme Webglobe – Yegon (WY) kúpil 75 percent Sandberg Capital väčšinovo patriaci expartnerovi J&T Martinovi Fedorovi. Transakciu ukončili v prvej polovici októbra.

Zvyšok WY zostáva v rukách dvoch zakladateľov, Igora Strečka (15,5 %) a Juraja Hantáka (9,5 %), ktorí v nej budú ďalej aktívne pôsobiť. Tí ju rozbehli pred 20 rokmi ešte ako študenti na Ekonomickej univerzite v Bratislave. „Chceli sme najskôr robiť webové stránky, potom sme však zistili, že viac príležitostí je v ich hostingu,“ spomína CEO Igor Strečko. K webhostingu a registrácii domén neskôr pridali sofistikovanejšie služby ako virtuálne privátne servery, cloudové služby či dedikované servery.

V roku 2014 potom pôvodnú firmu Webglobe rozšírili kúpou konkurenta Yegon a dostali ju do pozície slovenskej dvojky so zhruba 10-percentným trhovým podielom v hostingu. Medzi klientov patrí napríklad agentúra Triad, vydavateľstvo Perex, stránka Techbox či Rádio Expres.

Truban predal Websupport Dánom.
Ponuka od slovenského finančníka bola o milión vyššia

Práve technológie a spoločný pohľad na to, ako ďalej rozvíjať biznis, boli podľa Strečka rozhodujúce pri tom, že sa na kapitálovom vstupe rýchlo dohodli práve so Sandberg Capital. Záujemcov mali v minulosti viacerých.

Výšku investície len načrtli

„Hlavným dôvodom záujmu finančného investora boli naše existujúce technológie, ktoré sme si za posledné roky sami vo WY vyvinuli a na ktoré sme hrdí. Prvou je WY Panel, systém na manažment webhostingových účtov, buď u nás, alebo priamo u zákazníka. Druhou technológiou je UHS, ďalší inhouse vyvíjaný software na automatizovanú správu webhostingových serverov,“ vysvetľuje Strečko. UHS vyvíjali priebežne s tým, ako integrovali do firmy kúpený Yegon. „Keby sme ho mali už vtedy, integrácia by nám netrvala rok a pol, ale iba pol roka,“ dopĺňa.

Našou najrýchlejšie rastúcou firmou je itrinity.
Z prvého miesta zosadila Slido

Výšku aktuálnej investície šéf firmy nechce zverejniť. „Nie je nejako uletený,“ komentuje Strečko odhad Forbesu, že ide o nižšie jednotky miliónov eur. K sume investície sa nevyjadril ani Sandberg.

Pôvodní spolumajitelia slovenskej webhostingovej dvojky Webglobe - Yegon Juraj Hanták (vľavo) a Igor Strečko. Po vstupe investora Sandberg Capital im vo firme zostala štvrtina. Zdroj: WY
Pôvodní spolumajitelia slovenskej webhostingovej dvojky Webglobe – Yegon Juraj Hanták (vľavo) a Igor Strečko. Po vstupe investora Sandberg Capital im vo firme zostala štvrtina. Zdroj: WY

Získanú investíciu chcú prevažne využiť na rozšírenie biznisu – geografické i produktové. Nové akvizície, ale aj organický rast plánujú hlavne v regióne strednej a východnej Európy, no Strečko sa nebráni ani juhovýchodnej Ázii. S tou už majú vo WY skúsenosť, pred pár rokmi rozbehli pobočku v Malajzii. Pri jej štarte Strečko strávil v ázijskej krajine takmer dva roky. Dnes tam majú troch ľudí a „sme rozoznávaná značka“, dopĺňa CEO firmy.

Malajzia je Strečkovi aj osobne blízka. Hoci v biznise, ktorý tam rozbehli, sú veľké odlišnosti – hlavne čo sa týka správania a myslenia miestnych partnerov („nepriznajú, keď niečomu nerozumejú, to si treba overiť inak,“ smeje sa Strečko). No technológie sú podobné a neprekáža ani veľký časový posun.

Produktovo sa chce WY zamerať viac na manažovaný hosting pre veľkých klientov, čo sú náročnejšie služby ako cloud či virtuálne dátové centrá. „Naša ponuka v tomto je úzka. Chceme ju rozšíriť a veľa investovať do produktu. Tam vidíme pre nás veľký priestor na rast,“ očakáva Strečko. Firma s vyše dvadsiatkou zamestnancov vlani vytvorila obrat 1,8 milióna eur a 100-tisícový zisk.

Inak ako WebSupport

Na rozdiel od WY dala miestna trhová jednotka WebSupport prednosť zahraničnému investorovi. Bývalí majitelia WebSupportu, ktorý prešiel predajom začiatkom roka, od dánskeho investora Loopia Group patriaceho do skupiny Axcel získali nižšiu dvojcifernú sumu (v miliónoch eur). Podiely predali všetci traja vlastníci – Michal Truban, Pavel Stano a Ivan Štefunko – pričom polovicu vlastnil Truban. Časť týchto peňazí reinvestovali do skupiny kupujúceho, ktorá má svoje holdingy po celej Európe.

Celkovo by tam mali mať všetci podielnici, vrátane manažmentu firmy, podľa Trubana približne 2 percentá. Truban, ktorého motivácia predaja bol vstup do politiky, vtedy hovoril, že ponuku mali aj od „slovenského finančného žraloka“ a mala byť o milión vyššia, než za firmu nakoniec zaplatili Dáni.

Otázku, či sa zaujímal o WebSupport, Sandberg Capital Forbesu nezodpovedal. Sandberg investuje do menších firiem v regióne strednej a východnej Európy. Medzi najvýznamnejšie transakcie radí akvizíciu spoločnosti Benestra či kúpu majority v českom IT holdingu Solitea. Na Slovensku má tiež podiely vo viacerých poľnohospodárskych podnikoch či v predajniach potravín Terno a Moja Samoška.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk