17. októbra 2019

V prestížnom rebríčku najrýchlejšie rastúcich tech firiem strednej Európy má Slovensko tento rok päť zástupcov. V zozname Deloitte Technology Fast 50 sa umiestnili tri spoločnosti a ďalšie dve boli ocenené v kategórii Vychádzajúce hviezdy.

Spoločnosť Deloitte vo štvrtok večer oficiálne zverejnila rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Na Slovensku bodovala itrinity, ktorú v celom regióne predbehli len tri firmy– Voltas IT z Litvy a české Prusa Research a BLINDSPOT.

Softvérová spoločnosť itrinity, s.r.o. poskytuje riešenia na základe SaaS pre online marketing. Za vykazované obdobie dosiahla rast na úrovni 3 066 %, čo je podobné minuloročnému rastu vtedajšej jednotky za Slovensko – startupu Slido. Tento rok sa do rebríčka nedostal.

Tržby im narástli skoro o 3000 percent. Slido je našou najrýchlejšie rastúcou tech firmou

Okrem itrinity sa v hlavnom rebríčku umiestnili ďalšie dve spoločnosti. Na siedmom mieste spoločnosť SuperScale, ktorá pomáha zvyšovať príjmy z mobilných hier prostredníctvom segmentácie, cenotvorby a zamerania umiestnených virtuálnych produktov. Spoločnosť vykázala rast tržieb za posledné štyri roky na úrovni 1 933 %. Na 42. mieste sa umiestnila firma špecializujúca sa na netradičné poštové služby, Zelená pošta, s rastom 489 %.

Úspešné boli slovenské firmy aj v kategórii Vychádzajúce hviezdy (Rising Stars), kde sa umiestnili dvaja zástupcovia. Na 3. miesto sa dostala slovenská spoločnosť Shop Support so špecializáciou na poskytovanie komplexných expanzných služieb pre e-commerce v strednej Európe, ktorá zaznamenala rast 1 121 %. Na 8. mieste je startup Exponea s rastom 761 %, ktorý poskytuje pomoc e-shopom pri expanzii.

„V stredoeurópskom rebríčku sa v roku 2019 umiestnilo 37 nových spoločností, čo je opäť jasným dôkazom toho, že tento región je kolískou inovatívnych a kreatívnych mladých firiem, ktoré formujú budúcnosť. To zároveň indikuje dobrý ekonomický stav sektora technológií v regióne, keďže spoločnosti, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi startupmi, sa rýchlo zmenili na etablované rýchlo rastúce podniky,“ uviedla Ivana Lorencovičová, vedúca partnerka Deloitte na Slovensku.

Kategória Veľká päťka je určená pre rýchlo rastúce veľké spoločnosti, ktoré vzhľadom na svoju veľkosť už spravidla nedokážu súťažiť v raste výnosov s menšími podnikmi v rebríčku Fast 50. Tohtoročným víťazom je ale spoločnosť Prusa Research, ktorej sa to podarilo a zároveň sa umiestnila ako druhá v celkovom rebríčku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk