12. októbra 2018

Slovenský startup Slido je najrýchlejšie rastúcou technologickou firmou na Slovensku. V celom regióne strednej Európy ho predbehli len tri spoločnosti, české Prusa Research a Kiwi a chorvátske Q Software. Ukazuje to najnovší rebríček spoločnosti Deloitte Technology Fast 50.

V porovnaní s minulým rokom, kedy obsadili prvé priečky len nováčikovia nepriniesol tohtoročný rebríček až také prekvapenia. České firmy boli v prvej päťke aj minulý rok, zo Slovenska vtedy najrýchlejšie rástol Inloop.

Slido na konfrencii. Foto: Juraj Pal

Slido, ktoré tento rok prevzalo štafetu jednotky, vzniklo pred šiestimi rokmi a so svojím systémom uľahčuje kladenie otázok na konferenciách po celom svete. Za sebou má startup zaujímavý rok.

S tržbami presiahol tri milióny a narástol z 50 na viac ako 100 zamestnancov, z ktorých dve tretiny pracujú v Bratislave. Za obdobie rokov 2014 – 2017, ktoré analyzoval Deloitte, Slido dosiahlo rast na úrovni 2 971 %.

Hra Pokémon GO boduje. Aplikácia zarobila už dve miliardy dolárov

Celkovo sa v rebríčku 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe tento rok umiestnili tri slovenské spoločnosti.

Okrem Slido bodovala Zelená pošta, ktorá ponúka netradičné poštové služby a za posledné štyri roky vykázala rast tržieb na úrovni 867 %. Umiestnila sa na jedenástom mieste. Na 27. miesto sa zaradila spoločnosť špecializujúca sa na monetizáciu dát Instarea s rastom 455 %.

Slovenská aplikácia vás prevedie zoologickými záhradami. Startup už mieri do sveta

Z väčších firiem na Slovensku boduje Pixel Federation, ktorého tržby vzrástli v sledovanom období o 111 %. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom hier je na piatom mieste v špeciálnej kategórii Veľká päťka (Big Five).

Je určená pre rýchlorastúce veľké firmy, ktoré vzhľadom na svoju veľkosť už nemôžu súťažiť v raste výnosov s menšími a mladšími spoločnosťami v rebríčku Fast 50. Už druhý rok kategórii kraľuje český internetový obchod s real-world fashion ZOOT so štvorročnou mierou rastu 513 %.

Slovenské firmy boli úspešné aj v kategórií Vychádzajúce hviezdy (Rising Stars), kde boli hneď dvaja zástupcovia. Na druhom mieste sa umiestnila slovenská spoločnosť itrinity so špecializáciou na SEO (1 555 %) a na piatom mieste GreenWay Infrastructure so sieťou rýchlo nabíjacích staníc pre elektromobily a rastom 1 123 %.

Hlavná foto: CEO Slido Peter Komorník. Foto: Michal Lukáč