26. marca 2020

Našu krajinu spojil boj proti novému typu koronavírusu. Slováci prispievajú v zbierkach, šijú rúška pre svojich susedov, robia nákupy pre ľudí z rizikových skupín a takmer na dennej báze vznikajú nové iniciatívy, ktorých cieľom je pomáhať. Ako a kde môžete pomôcť vy?

Staňte sa dobrovoľníkom

Viaceré organizácie hľadajú dobrovoľníkov, ktorí môžu pomôcť s jednoduchými úkonmi – distribúciou materiálnej pomoci, vyzdvihnutím liekov v lekárni, nákupom pre seniorov, osamelých starých rodičov alebo ľudí v karanténe, prípadne roznášaním ochranných rúšok a podobne. Prihlásiť sa môžete napríklad na stránke Červeného kríža a výzvy na pomoc konkrétnym ľuďom nájdete na stránke pomozemvam.sk.

Začať však môžete aj od svojich susedov. Ako? Stiahnite si leták tu, vytlačte ho, vyplňte meno a telefón a leták umiestnite vo vašom dome alebo susedstve. Čím viac ich roznesiete, tým je vyššia pravdepodobnosť, že niekomu pomôžete.

Pošlite príspevok organizácii

Kto pomôže Slovensku?

Iniciatíva vznikla s cieľom pomôcť slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez prehľadný systém financovania. Zameriava sa aj na zabezpečenie materiálnej pomoci pre nemocnice, domovy sociálnych služieb, či na služby pre zraniteľné skupiny ľudí.

Reklama

Zapojiť sa môže každý, kto chce a môže. Za iniciatívou stojí podnikateľ Šimon Šicko a od jej spustenia sa jej do 25. marca podarilo vyzbierať už takmer 685-tisíc eur. Pre zdravotnícke zariadenia iniciatíva objednala napríklad 20-tisíc respirátorov, 50-tisíc chirurgických rúšok, 15-tisíc ochranných overalov a 30-tisíc rukavíc. Pomôcť môžete finančným príspevkom na číslo účtu SK2683300000002901467117. Viac informácii nájdete na ktopomozeslovensku.sk.

Výzva solidarity

Ľudia bez domova patria v súčasnosti k najohrozenejším skupinám. Pomoc neziskových organizácií, ktoré sa o nich starajú, je preto v týchto dňoch o to intenzívnejšia a dôležitejšia. Finančným príspevkom organizácii Depaul pomôžete zakúpiť do ich zariadení čistiace prostriedky, dezinfekčné gély, rúška, mydlá a iné dôležité druhy materiálov, ktoré im pomôžu toto ťažké obdobie ustáť. V týchto dňoch ich míňajú na litre.

Napriek koronavírusu sa deje aj veľa dobra.
Firmy nakupujú materiál, celé Slovensko si pomáha

Okrem finančného príspevku tu, môžete pomôcť aj zaslaním rúška na adresu: Depaul Slovensko, Ivanská cesta 32, 82104 Bratislava. Každý jeden kus, ktorý im zašlete, darujú človeku v núdzi.

Pomáhať je ľahké

Pre pandémiu koronavírusu sa ocitli v zúfalej situácii aj predajcovia časopisu Notabene, ktorým prázdne ulice znemožnili zabezpečiť si živobytie. Vďaka vašim darom v krízovej zbierke im umožníte zaistiť si základné potreby – udržať si bývanie, potraviny, hygienické pomôcky či lieky. Každé euro pomôže. Podporiť ich môžete finančným príspevkom tu.

Pomôž nemocnici

Naši zdravotníci bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom pomôcok, ktoré by ich mali chrániť pri práci. Jednou z nich sú ochranné štíty, ktoré vyrábajú nadšenci 3D tlačiarní.  Robia to úplne zadarmo. Podporiť ich môžete na stránke pomoznemocnici.sk, či už finančným príspevkom alebo zapojením sa do 3D tlače.

Ušite rúška

Rúška vyrobené pre seniorov z mestskej časti Bratislava – Staré Mesto v chránenej krajčírskej dielni Donna Rosi. Foto: Sita

Facebooková skupina Šijeme rúška združuje ľudí, ktorí doma svojpomocne vyrábajú rúška. Ak môžete pomôcť v tejto oblasti, v skupine nájdete všetky potrebné informácie. Spolupracuje s iniciatívou Kto pomôže Slovensku.

Darujte krv

Národná transfúzna služba vyzýva ľudí, aby prišli darovať krv. V dôsledku mimoriadnej situácie totiž zaznamenávajú jej nedostatok, no krv je stále potrebná na pomoc akútnym pacientom.

Výzva menom koronavírus: Návod od bývalého príslušníka
Navy SEALs, ako prekonať ťažké časy

„Ubezpečujeme darcov krvi, že na všetkých pracoviskách sú zavedené sprísnené hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Darcovia môžu vstupovať na pracovisko len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou, po dezinfekcii rúk, zmeraní telesnej teploty a po vyplnení checklistu,“ priblížila Martina Frigová z Národnej transfúznej služby SR. Darovať krv v odberových miestach je možné v pondelok až piatok od 7.00 do 14.00 h. V utorok je možné prísť darovať krv od 7.00 do 17.00.

Predplaťte si službu

Najbližšie týždne budú ťažké pre mnoho malých živnostníkov, no vy im môžete pomôcť preklenúť ťažké obdobie. Na stránke smesvami.sk ponúkajú svoje služby kaderníci aj komici, trénerky aj tréneri, hudobníci, „evenťáci“, aj všetci ostatní. Predplaťte si ich služby do budúcnosti. Skúste napríklad osloviť aj svojich trénerov, kaderníčky či iných ľudí, či ponúkajú túto možnosť. Určite sa potešia.

Poskytnite vašu techniku

Prosba o pomoc sa týka všetkých, ktorí majú k dispozícii špecifické 3D tlačiarne, na ktorých sa dá tlačiť nový typ respirátora vyvinutý Českým inštitútomm informatiky, robotiky a kybernetiky (súčasť ČVUT v Prahe). Medzi takéto 3D tlačiarne patrí HP MultiJet Fusion typu 4200, 5200, eventuálne 540. Ak takýto prístroj máte alebo viete o niekom, kto by ho mohol poskytnúť, stačí kontaktovať iniciatívu Kto pomôže Slovensku, ktorá je ochotná za tlač zaplatiť.

Vo svete je populárna aj iniciatíva Folding@home, v rámci ktorej môžete poskytnúť výkon svojho počítača pre potreby online superpočítača, ktorý robí dôležité a náročné výpočty v súvislosti s výskumom ochorenia Covid-19.

Našli ste chybu?Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?