9. júna 2020

Nové prípady nákazy koronavírusom pribúdajú na Slovensku v posledných dňoch len v jednotkách. Postupné rušenie zavedených opatrení sa preto dostáva do svojho záveru. Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii oznámil otváranie hraníc s ďalšími 16 krajinami, takisto aj návrat všetkých žiakov do škôl.

Konzílium epidemiológov sa na včerajšom rokovaní zhodlo, že trpezlivosť Slovákov sa vyplatila. Kým ešte pred pár týždňami sa zdalo, že letná dovolenka bude možná len v našej krajine a žiaci sa musia so svojimi lavicami na tento školský rok rozlúčiť, opak je pravdou.

Do práce po korone: Čo sa vráti tam, kde bolo,
a ktoré zmeny tu s nami zostanú nadlho či navždy?

V posledných dňoch už mohli našinci cestovať bez obmedzení do troch krajín — Českej republiky, Rakúska a Maďarska. „Režim, ktorý máme dnes, úplne slobodný voči trom krajinám, sa konzílium rozhodlo rozšíriť o ďalších 16 krajín, ktoré sú nám geograficky blízke,“ povedal počas tlačovej konferencie Matovič s tým, že do týchto krajín sa dá vycestovať akoukoľvek formou dopravy. 

Krajiny, ktoré sa po novom otvárajú

Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko, Island

Reklama

Kroky vlády cestovné kancelárie prirodzene vítajú, zároveň však vyzývajú na zachovanie bezpečnosti v prípade sprístupnenia krajín, ktoré na tom nie sú tak dobre ako Slovensko.

„V uplynulom týždni sme v tomto kontexte v porovnaní s tým predošlým zaznamenali viac než stopercentný nárast predaja leteniek a momentálne sa pohybujeme už na 10 percentách predaja v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019. Aj keď je teda medziročný prepad predaja leteniek kvôli cestovateľským obmedzeniam stále výrazný, až 90-percentný, vzhľadom na fakt, že po vypuknutí koronakrízy v Európe sa predaj leteniek v priebehu pár dní takpovediac zastavil, sú aktuálne čísla veľmi pozitívne, povedal pre Forbes PR manažér Pelikánu Jozef Rybár. Zákazníci majú podľa neho aktuálne záujem o krátke pobyty v okolitých krajinách ako Rakúsko, ale napríklad aj Slovinsko či Chorvátsko.

Otvorené školy

Druhou zásadnou zmenou je otváranie škôl. Od stredy sa povoľujú aktivity v centrách voľného času a výučba v základných umeleckých školách. Navyše sa do pondelka, 15. júna môžu vrátiť všetci žiaci materských a základných škôl (ročníky 1 – 5). V posledný týždeň školského roka sa vrátia do vzdelávacích inštitúcií aj žiaci druhého stupňa a stredoškoláci. Minister školstva Branislav Gröhling to vysvetľuje tým, aby si všetci, ktorí o to majú záujem, mali možnosť si prevziať vysvedčenie.

Na pláže bezstarostne. Európska komisia zostavila
výber tých najbezpečnejších

Konzílium odborníkov sa okrem toho rozhodlo otvoriť aj posledné druhy prevádzok, a to detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby. Pravidlá ako dvojmetrový odstup stolov sa menia len na odporúčanie. Navyše sa od stredy ruší aj povinná štátna karanténa, e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú izoláciu v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako bezpečných krajín.

Čo sa týka nosenia rúšok, tie zostávajú povinné vo vozidlách MHD a obchodoch. Vonku, v prípade stretnutí s cudzími ľuďmi sú povinné, inak zostávajú v režime odporúčania. Podobne aj na pracoviskách, ak kolegovia dodržiavajú dvojmetrový odstup.

Hlavný hygienik Ján Mikas na záver dodáva, že konzílium bude opatrenia naďalej prehodnocovať, v prípade zhoršenia situácie sa nevylučuje sprísňovanie opatrení. Zároveň vyzval ľudí, ktorí sa v poslednom období vrátili z iných krajín, ako sú Rakúsko, Česko a Maďarsko, aby sa nahlásili buď svojim lekárom, alebo na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Zároveň ich vyzval, aby sa izolovali a išli na vyšetrenie.

Článok je aktualizovaný o vyjadrenie cestovnej kancelárie Pelikán. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?