28. mája 2020

Plánovať dovolenku pri mori či nie? Krajina po krajine začína uvoľňovať karanténne opatrenia a zdôrazňovať, že letná turistická sezóna by nemala byť ohrozená. Ak epidemiologická situácia zostane pod kontrolou, počas nasledujúcich týždňov príde ďalšie otváranie hraníc.

Aj letecké spoločnosti postupne začínajú hovoriť o obnovení letov. A ak prvé týždne s uvoľnenými opatreniami niečo naznačili, leto pravdepodobne prinesie množstvo turistov, hladných po dovolenke po mesiacoch strávených doma.

Samozrejme, nie je zatiaľ jasná odpoveď na otázku, ktorú položil francúzsky magazín Le Point – či „paralýza strachu z vírusu, dopady izolácie a následná závislosť od štátnej pomoci“ v ľuďoch nezabije chuť a schopnosť vychutnať si slobodu. „Fyzicky sme už vonku z karantény, ako dlho však v domácom väzení zostanú naše myšlienky?“

Verím, že koncom roka už budeme cestovať,
hovorí zakladateľ Tour de Svet

Ak však o dovolenke pri mori uvažujete, kde ju stráviť?

Už dvanásť rokov existuje takzvaný EDEN, projekt Európskej komisie, ktorý združuje desiatky menej známych turistických destinácií. Podporuje tie destinácie, ktoré prevádzkujú udržateľnú turistiku. Jeho dcérska organizácia European Best Destinations Organization (EBD) teraz prišla so zoznamom najbezpečnejších pláží v Európe.

Výber zohľadňuje viaceré kritériá, ako nízky pomer potvrdených koronavírusových infekcií (od 10- až po 600-násobne nižší oproti európskemu priemeru), rozlohu pláží či počet štvorcových metrov dostupných pre jednu osobu.

Tieto destinácie boli vybraté aj vďaka širokej ponuke súkromných víl, turistických apartmánov, menších a stredných hotelov so špecifickými zdravotnými chartami, zdôrazňujúcimi čistenie a dezinfekciu po každom pobyte a rešpekt pre sociálny dištanc. Tiež sa nachádzajú neďaleko nemocníc, ktoré počas krízy netrpeli preplnením. Priemerný počet postelí na spádovú oblasť nemocnice je tiež nad európskym priemerom.

Aerolínie by sa mali spamätávať roky, ceny leteniek rásť skôr nemusia

Od Grécka po Portugalsko, od Litvy po Poľsko, tu sú najdlhšie pláže, niektoré dlhšie ako 100 kilometrov. Ako tvrdí EBD, „tu ani počas vrcholu sezóny nebude problém udržiavať odstup a mať bezpečnú dovolenku.“

1. Preveza, Grécko

Grécko patrí medzi najmenej zasiahnuté krajiny (11 miliónov obyvateľov, menej ako 3-tisíc prípadov). Krajina nariadila viaceré hygienické opatrenia, napríklad výmenu filtrov v klimatizácii po každom pobyte a povinný odstup štyri metre medzi každým dáždnikom na pláži.

„Preveza je známa skvelým pomerom medzi kvalitou a cenou. Pláž na severozápade krajiny pri Ambrakijskom zálive má prezývku ´anti-St.Tropez´. Hotely, reštaurácie a kaviarne sú cenovo dostupné, ležadlá sú zadarmo. Grécko znížilo dane na lety, vlaky, autobusy a ďalšie služby, aby prilákalo turistov,“ hovorí EBD.

Hlavná pláž v Preveze sa volá Monolithi, má 22 kilometrov a široká je až 80 metrov. Je to najdlhšia pláž Európskej únie. Hotely sa otvárajú 1. júla, karanténa nie je povinná.

FOTO: CAMPING MONOLITHI.COM

2. Comporta, Alentejo, Portugalsko

Aj keď je blízko Lisabonu, niekedy tam celé hodiny nestretnete nikoho. Donedávna tam na koni v nedeľu ráno jazdievala Madonna. Alentejo patrí k regiónom najslabšie zasiahnutým koronavírusom. „Portugalsko má stovky kilometrov nádherných pláží, perfektných pre rodinnú dovolenku,“ hovorí EBD. „Comporta je len pár kilometrov od Lisabonu, jedného z najkrajších hlavných miest Európy.“

Portugalský rybár vyťahuje sieť neďaleko pláže Comporta pri Lisabone. FOTO: SITA, AP

Comporta ponúka turistické apartmány, súkromné vily, malé hotely. Portugalsko zaviedlo označenie „bezpečie a čistota“, ktoré má identifikovať ubytovanie, ktoré spĺňa zdravotné kritériá. Väčšina hotelov otvorí 15. júna, zvyšok 1. júla, karanténa nie je povinná.

3. Polostrov Hel, Poľsko

Ani Poľsko nemá veľa prípadov Covid-19 a podľa štatistík má krajina viac nemocničných lôžok na obyvateľa ako Švajčiarsko či Holandsko.

Výhľad od mesta Gdyňa neďaleko polostrova Hel. FOTO: SITA, AP

„Po prílete do jedného z najkrajších miest Európy, Gdanska, sa požičaným autom môžete odviezť na Hel,“ uvádza EBD.

Piesočnatá pláž má 35 kilometrov a šírku až do troch kilometrov. „Odporúčame požičať si bicykel. Ak máte čas, dá sa naplánovať aj štvordňový výlet.“ Poľsko otvára hranice 13. júna, bez karantény.

4. Porto Santo, Madeira, Portugalsko

Madeira je najmenej zasiahnutým regiónom Portugalska. „Po mesiacoch obmedzení je to perfektná destinácia na relax v prírode,“ hovorí EBD. Malý ostrov Porto Santo má iba 5 500 obyvateľov. „Zlaté pieskové pláže Porto Santo sú slávne najmä vďaka terapeutickým účinkom horúceho piesku. Kúpele alternujú liečbu morskou vodou a teplým pieskom.“ Otvára sa 1. júla.

Replika jednej z lodí Krištofa Kolumba sa plaví okolo Madeiry. FOTO: SITA, AP

5. Halikounas, Korfu, Grécko

Jedna z najväčších piesočných pláži na ostrove. Grécko má podľa štatistík viac postelí v nemocniciach na obyvateľa ako Írsko a Spojené kráľovstvo. Medzinárodné lety by sa mali obnoviť 1. júla.

Pláž Halikounas. Foto: Unsplash

6. Riviera Bay, Malta

Na pol milióna obyvateľov pripadá na Malte 600 známych prípadov koronavírusu. Aj táto krajina má viac postelí v nemocnici ako napríklad Spojené kráľovstvo. „Ak sa chcete dištancovať, môžete si objednať pobyt na malom ostrove Gozo, ktorý je ideálny pre milovníkov prírody či potápačov,“ píše EBD. Sezóna sa otvára 1. júla.

Pobrežie na juhovýchodnom okraji Malty. FOTO: SITA, AP

7. Meia Praia, Lagos, Algarve, Portugalsko

„Lagos má veľmi pekné historické centrum s tradičnými obchodmi, trendovými barmi a kaviarňami, tržnicou a skvelými plážami,“ píše EBD. Najväčšia pláž má päť kilometrov.

Idylka pri Lagose v inak turisticky populárnej portugalskej oblasti Algarve. FOTO: SITA, AP

8. Jurmala, Lotyšsko

Jurmala patrí k destináciám s označením „EDEN“ pre udržateľnú turistiku, pričom pláž ponúka 33 kilometrov jemného piesku. „Či už zostanete v drevenej art nouveau vile alebo v hoteli s kúpeľmi,“ píše EBD, „pripravte sa na sladkú vôňu borovíc vo vzduchu.“ Sezóna sa otvára 1. júla.

Pláž Jurmala. Foto: Unsplash

9. Nida, Litva

Hodinu od mesta Klaipeda, štyri hodiny od Vilniusu. „Viac ako 100 kilometrov jemného piesku, takmer odrezaných od sveta,“ píše EBD. „More, duny, les a vy.“ Bicyklovanie po polostrove, vodné športy, druhá najvyššia piesková duna v Európe (po akvitánskej Pyle).

Litva má veľmi vysoký počet postelí v nemocniciach, v štatistikách sú lepšie iba Nemecko a Rakúsko. Turistická sezóna sa začína 1. júla.

Pláž Nida v Litve. Foto: Unsplash

10. Binz, Rujana, Nemecko

Päť kilometrov piesku patrí medzi najkrajšie na nemeckom baltickom pobreží. Meklenbursko-Predné Pomoransko patrí k najmenej zasiahnutým spolkovým krajinám Nemecka. Rujana je perfektná destinácia pre milovníkov prírody, Binz síce patrí medzi známe rezorty, môžete však vyskúšať aj menej známe Sellin a Göhren. Nemecko otvára hranice 15. júna, turistickú sezónu od 1. júla.

Mólo na Rujane v meste Binz. FOTO: SITA, AP

Cecilia Rodriguez píše na Forbes.com o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?