26. mája 2020

Martin Hanzel je cestovateľ, ktorý pred štyrmi rokmi založil na Facebooku skupinu Tour de Svet – Lacné cestovanie, kde pre vyše 260-tisíc fanúšikov pravidelne pridáva svoje tipy na lacné letenky. Ľudia sa podľa neho postupne naučili s koronavírusom žiť a pomaly začínajú reagovať aj na jeho letenkové odporúčania. V rozhovore pre Forbes hovorí o tom, ako sa v prospech zákazníka zmenili podmienky leteckých spoločností, na čo treba myslieť pri nákupe leteniek a dáva odporúčania, ako sa nenechať oklamať  pri stornovaní letu.

V akej situácii vás zastihla situácia ohľadom koronavírusu a postupné uzatváranie hraníc?

„Lízlo“ ma to veľmi tesne. Koncom januára som šiel so snúbenicou na výlet do Vietnamu. Bolo to obdobie, keď koronavírus prepukol v Číne a zhodou okolností sme tam aj prestupovali. Zakúsili sme uzavretý Peking a bol to celkom zážitok. Vietnam sme si však užili, nebol tam veľký stres, nosili sa síce rúška, ale to je v Ázii celkom bežné. Dva dni pred naším odletom však Vietnam zakázal lety do Číny, a keďže sme šli čínskou aerolinkou, dotklo sa nás to, a cestu späť sme museli „prebookovať“.

Zrušili sa vám neskôr nejaké ďalšie cestovateľské plány?

Áno, zatiaľ dva. Koncom marca som mal kúpené letenky na Island, a síce sa vtedy ešte dalo odcestovať, už to nebol vhodný čas na lietanie. Rozhodol som sa zostať, a keďže letecká spoločnosť tento let vyslala, letenka mi prepadla. Nič sa s tým nedalo robiť. Začiatkom apríla som mal v pláne navštíviť Juhoafrickú republiku, tam mi letecká spoločnosť zrušila let, takže rezerváciu som zrušil a peniaze dostal naspäť a na prelome júna a júla mám naplánované Azorské ostrovy. Vôbec si netrúfam povedať, ako to dopadne. Vyzerá to tak, že skôr nepôjdem, ale s trochou šťastia možno áno. V septembri mám ísť do Amsterdamu, a to už bude snáď v poriadku.

Martin Hanzel na poloprázdnom letisku v Pekingu. Foto: archív Martina Hanzela

Nebáli by ste sa v spomínanom období vycestovať na Azory, aj keby bol let už vyslaný?

Určitú obavu mám, ale Azorov by som sa bál menej ako niektorých iných častí sveta. Bude to závisieť od mnohých faktorov. Je otázne, či bude vôbec možné ísť, a tiež, čo to bude znamenať pri ceste späť. To je asi najväčšia dilema. Rád by som cestoval, ale určite nie za každú cenu.

Napriek situácii však stále pridávate tipy na lacné letenky, dokonca aj s tohtoročnými termínmi. Je o ne medzi fanúšikmi stránky vôbec záujem?

Pred pár mesiacmi to bolo horšie, no dnes mám pocit, že sme sa akosi naučili s koronou žiť. Doteraz som pridával letenky do vzdialených krajín, ku koncu roka alebo aj na začiatok budúceho. Až v pondelok (18. mája, pozn. red.) som prvýkrát zverejnil tip na letenku do Európy, konkrétne do Grécka a na september. A ľudia to prijali celkom dobre. Výhodou takejto letenky je, že stojí 39 eur a všetko ostatné, napríklad ubytovanie, sa dá stornovať. Takže ak by prišlo k najhoršiemu, že by bol let vyslaný a zákazník by si to napokon rozmyslel, tak by mu neprepadli veľké peniaze.

Precestujte svet ako lovec leteniek.
Martin Hanzel z Tour de svet radí, ako na to

Som taký opatrný optimista. Viem si predstaviť, že niektoré ázijské krajiny by mohli byť na jeseň či v zime úplne v poriadku. Otázne však ešte je, ako bude vyzerať samotné cestovanie. Nie je žiadnym tajomstvom, že riziková nemusí byť samotná destinácia, ale práve tá cesta. Uvidíme, či bude pri odlete napríklad povinné testovanie, čo by som ja osobne privítal, či budú povinné rúška, rukavice a ako vlastne budú vyzerať opatrenia na letiskách.

Pozeráte si v tejto situácii letenky aj pre seba?

Ja v lete vo všeobecnosti cestujem menej, takže aktívne pre seba nič nehľadám. Som však otvorený výhodným letenkám a keby som na nejakú natrafil, tak nemám problém si ju kúpiť.

Flexibilnejšie podmienky

Na čo si dať dnes pri kúpe leteniek pozor?

Človek by mal asi vždy zvážiť aj ten najhorší variant, teda prepadnutie letenky. Tiež by som počkal s kupovaním ubytovania alebo si preveril možnosti storna a vybral si také, ktoré je bezplatné. Tiež je dobré naštudovať si pred kúpou podmienky konkrétnych leteckých spoločností. Veľa z nich dnes totiž ponúka flexibilnejšie podmienky ako v minulosti.

Pred koronou sme boli zvyknutí, že tie najlacnejšie letenky boli nestornovateľné, nedali sa meniť, a ak človek neodletel, prepadli mu peniaze. Dnes majú mnohé možnosť bezplatného „prebookovania“, možnosť výmeny za voucher a podobne.

Napríklad? Letenky ktorých spoločností by ste ľuďom odporučili sledovať?

Napríklad Qatar Airways ponúka neobmedzenú zmenu dátumov a dokonca aj zmenu destinácie. Podobné možnosti ponúkajú napríklad aj KLM, Air France, Turkish Airlines, Delta a mnoho ďalších. Dokonca aj nízkonákladovka Wizz Air mala nedávno akciu, keď za symbolické euro ponúkala službu WizzFlex, s ktorou môžete letenku zrušiť do 3 hodín pred odletom a cenu letenky premeniť na kredit na budúcu letenku. Letecké spoločnosti podľa mňa pochopili, že veľa ľudí sa začalo báť kupovať letenky dopredu a takto ich chcú ubezpečiť.

Tipy, kam na turistiku na Slovensku:
známi cestovatelia radia, ako sa vyhnúť masám

Podľa Európskej komisie má zákazník, ktorého let bol zrušený, právo na vrátenie peňazí. Ľudia však majú skúsenosti, že letecké spoločnosti vracajú peniaze veľmi neochotne. Aké sú tie vaše?

Áno, to je pravda. Spoločnosti majú problémy týkajúce sa „cashu“ a likvidity a radšej by boli, keby mohli ponúkať vouchere alebo „prebookovania“ termínov. Veľa spoločností sa preto vydalo cestou, že vouchere robia pre klientov atraktívnejšími, ako by pre nich bolo samotné vrátenie peňazí. Neponúknu vám napríklad 100 percent ceny letenky, ale napríklad 120.

Vo Franúzskej Polynézii. Foto: archív Martina Hanzela

Čo odporúčate? Pýtať si späť peniaze alebo skúsiť dohodnúť zvýhodnený voucher?

Ak človek plánuje cestovať a peniaze, ktoré dal na letenku, mu teraz nechýbajú, tak na voucheri nevidím nič zlé. Výhodný voucher vie byť zaujímavý, lebo na ňom vie zákazník v konečnom dôsledku „zarobiť“. A letecká spoločnosť si môže nechať hotovosť, ktorá jej teraz pomôže. Na druhej strane chápem prípady, keď niekto plánoval odletieť na konkrétnu udalosť a vie, že necestuje pravidelne, a tak by voucher nevyužil. Potom tu sú ľudia, ktorí prišli o zamestnanie a posledné, na čo teraz myslia, je dovolenka.

Forbes Reštart 2.0: Aerolínie sa budú spamätávať roky,
no ceny leteniek rásť nemusia

Nariadenie Európskej komisie jasne hovorí, že ak zákazníkovi let zrušili, má právo na vrátenie peňazí a toto právo mu nesmie byť odopreté. Treba však myslieť na to, že vrátenie dnes trvá podstatne dlhšie, ako určuje lehota. Tá je síce do siedmich dní od požiadania, ale teraz to je absolútne nereálne. Hovoria to aj skúsenosti od ľudí.

Poznať svoje práva

Aké ťahy dnes využívajú letecké spoločnosti?

Väčšinou sa tvária, že vrátiť klientovi peniaze sa nedá alebo túto možnosť veľmi dobre skrývajú. Do popredia dávajú práve možnosť využitia voucherov. Základom však je poznať svoje práva a treba im dať vedieť, že o nich viete. Napríklad poslať link alebo nariadenie, kde sa o tom píše.

Počula som o prípade, keď mala letecká spoločnosť uvedené, že do konkrétnej destinácie poletí a pri otázke klientky odkiaľ, keďže letisko malo byť ešte uzavreté, odpísali, že to, či je zatvorené letisko, nemá vplyv na jej let, ktorý údajne zrušený nie je. Bolo to klamstvo spoločnosti alebo je niečo také možné?

Nie je to úplné klamstvo, ale nie je to ani úplná pravda. Jedna vec je to, čo plánuje letecká spoločnosť a druhé, čo jej dovolí letisko. Na Slovensku samotné spoločnosti svoje lety nezrušili, ale vláda vydala rozhodnutie, ktorým ich zakázala.

Napríklad viedenské letisko podobný plošný zákaz nevydalo, výnimkami boli len určité rizikové krajiny. To znamená, že lety tam mohli lietať ďalej, no niektoré spoločnosti si povedali, že to nemá význam a svoje lety sami zrušili. Zákazník má však právo na vrátenie peňazí pri ľubovoľnom dôvode zrušenia letu, či už ho zruší samotná spoločnosť, okolnosti, počasie alebo krajina. Pri kompenzácii je však situácia iná ako pri refundácii. Kompenzácia platí len vtedy, ak ide o zavinenie leteckej spoločnosti, ktorou pandémia nie je.

S akými problémami sa dnes ešte ľudia na vás obracajú?

Najväčším problémom je asi to, že sa nevedia dovolať leteckým spoločnostiam.

Existuje na to riešenie?

Riešením je asi len vyčkať a postupne, ako sa bude život vracať do normálu, budú spoločnosti vybavovať všetky problémy. Dôležité je povedať, že nárok na vrátenie peňazí zákazníkovi nepadá pôvodným dátumom letu. Aj keď mi zrušili letenku v apríli a je máj, môžem o vrátenie požiadať aj v júni.

V najbližšom období sa tiež môže vyskytovať problém, že letecká spoločnosť síce začne lietať, ale pasažier nebude chcieť odletieť. To je podstatne horšia situácia a tam budú klienti odkázaní skôr na dobrú vôľu leteckých spoločností a nastavenia ich podmienok. Nerobme si však ilúzie, že v takýchto prípadoch budú ľuďom vracať peniaze, výhrou bude, ak dostanú voucher alebo ich spoločnosť prebookuje na iný dátum.

Aké poučenia si môžu cestovatelia zobrať z aktuálnej situácie?

Ja dúfam, že to, čo zažívame dnes, sa už nikdy nezopakuje. Poučenie do budúcnosti by mohlo byť asi také, že ak plánujeme výlet ďaleko dopredu, tak sa nám oplatí kupovať ubytovanie a ďalšie služby s bezplatným stornom. Chápem, že bez storna môže byť cena často zaujímavejšia, ale teraz sa ukázalo, ako veľmi to môže pomôcť.

Na thajskom ostrove Phuket. Foto: archív Martina Hanzela

Aký vplyv bude mať podľa vás pandémia na lietanie?

Myslím, že s rizikom pri cestovaní sa budeme musieť naučiť žiť. Minimálne dovtedy, kým sa neobjaví vakcína. Viem si predstaviť, že na letiskách sa budeme môcť pohybovať už iba s rúškami, viem si predstaviť, že to bude pokračovať aj po skončení pandémie a principiálne na tom nevidím nič zlé. V Ázii to nie je nič výnimočné. Tiež predpokladám, že nejaká forma testovania možno nahradí dnešné povinné karantény. Napríklad Island začína od 15. júna vítať turistov s tým, že na letisku každého bezplatne otestuje a pustí do krajiny bez karantény.

Hovorí sa aj o tom, že spoločnosti prestanú ponúkať lacné letenky. Čo si o tom myslíte?

Zachytil som túto informáciu, ale nie som o tom úplne presvedčený. Je možné, že niektoré segmenty leteniek budú drahšie, napríklad diaľkove lety z Európy do USA, ale zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Skôr to vyzerá, že to bude opačne, minimálne na začiatku. Kým sa budú ľudia báť, bude nižší dopyt a spoločnosti budú mať v lietadlách viac voľného miesta, čo väčšinou znamená nižšie ceny.

Niekoľko low-costových spoločností v Európe sa vyjadrilo, že budú poskytovať veľké akcie, aby dostali ľudí späť do lietadiel a verím tomu, že to tak bude. Už to trochu začína byť vidno. Cena letenky je dynamická, prvé miesta sú vždy lacnejšie a posledné najdrahšie.

Samozrejme, prispieva k tomu aj to, že v Európe neskrachoval žiaden veľký letecký prepravca a konkurenčný boj bude veľký. A keďže skupina potenciálnych zákazníkov bude menšia, boj o ňu bude o to väčší. Nevylučujem však, že z dlhodobého hľadiska po pandémii môže byť cena vyššia.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?