Hľadáte miesta na túru, kde si užijete krásne výhľady bez tlačenice? Spolu s cestovateľmi, ktorí zdieľajú svoje tipy na sociálnych sieťach, sme pripravili nápady na výlety po Slovensku.
Cielene sme hľadali lokality, ktoré sú pomerne neznáme, no stojí za to ich navštíviť. Poznáte ich?
Šimon Trnka a Michala Bátorová, cestovatelia
Buchlov – Žarnov
Skalnaté vrchy na hrebeni pohoria Vtáčnik, v chránenej oblasti Ponitria. „Je to moja domovina a aj Šimon, ktorý uprednostňuje vysoké hory, uznal, že je tam krásne,“ dodáva s úsmevom Michala.
Foto: archív Šimona Trnku
Foto: archív Šimona Trnku
Bôr
Pomerne neznámy vrch Nízkych Tatier, ktorý leží nad Demänovskou dolinou. Poskytuje kruhový výhľad a je šanca, že počas túry stretnete aj kamzíky.
Foto: archív Šimona Trnku
Foto: archív Šimona Trnku
Lúčna
Západné Tatry skrývajú aj trávnatý vrch Lúčna, ktorý poskytuje výhľad až do Poľska.
Foto: archív Šimona Trnku
Patrik Paulínyi, cestovateľ
Siná
Menej známy vrchol v Nízkych Tatrách, ktorý tvorí bránu do Demänovskej doliny a ponúka tie najkrajšie výhľady na Liptovskú kotlinu a Západné Tatry. „Liptov nie je veľký, ale skrýva obrovské množstvo nádherných miest, pričom mnohé z nich sú pre turistov absolútnou neznámou,“ hovorí Paulínyi.
Foto: archív Patrika Paulínyiho
Foto: archív Patrika Paulínyiho
Kvačianska dolina
Táto dolina v Liptove ponúka množstvo roklín a výhľadov, napríklad na kaňon Kvačianky so 70-metrovou hĺbkou. Počas turistiky môžete obdivovať aj skalu známu ako Jánošíkova hlava.
Foto: Wikimedia.com/Packa
Čerenová skala
Nie veľmi výrazná skala v Chočských vrchoch poskytuje krásny výhľad, ktorý je navyše dostupný aj nie veľmi zdatným turistom. Výstup trvá menej ako hodinu.
Foto: archív Patrika Paulínyiho
Veľký Choč
Najvyšší vrchol Chočských vrchov zbadáte už od Štrby a z celej dolnej Oravy. Patrí medzi tie najkrajšie vrchy na Slovensku.
Foto: archív Patrika Paulínyiho
Jakub Ptačin, zakladateľ dizajnérskeho štúdia Echt a portálu Hikemates.com
Sivý vrch
„Najkrajší slovenský kopec a ako bonus naň nechodí až tak veľa ľudí. Sú to Dolomity na Slovensku,“ hovorí Ptačin. Tento skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier poskytuje úžasný výhľad od Oravskej priehrady až po Liptovskú Maru.
Foto: archív Jakuba Ptačina
Foto: archív Jakuba Ptačina
Novoť
Malebná dedinka na hraniciach s Poľskom skrýva mnohé poklady. „Sú tam jazierka, ktoré vznikli zhodením bômb počas vojny, vedľa nich je krásna hojdačka, ktorú vytvorili dobrovoľníci a klobúk dole za to. Treba to však vypátrať, nevedie tam chodník,“ prezrádza Ptačin.
Foto: archív Jakuba Ptačina
Somár
Najvyšší vrch juhozápadnej časti Malých Karpát ponúka krásny výhľad až po televíznu vežu na Kamzíku. Nachádza sa asi sedem kilometrov od Pezinskej Baby a zhruba rovnako je vzdialený od obce Limbach.
Foto: archív Jakuba Ptačina
Andrea Zahurancová, influencerka a spoluzakladateľka e-shopu eyerim
Tomášovský výhľad
Prekrásna skalná galéria v Slovenskom raji, ktorá poskytuje výhľad do doliny Bieleho potoka, ako aj do Prielomu Hornádu a za jasného počasia aj na Vysoké Tatry. „Odporúčam si odtiaľ vychutnať západ slnka,“ hovorí influencerka.
Foto: archív Andrey Zahurancovej
Foto: archív Andrey Zahurancovej
Súľovské skaly
„Skalné mestečko na severe Slovenska, ktoré poskytuje dychberúce výhľady,“ opisuje svoje obľúbené miesto Zahurancová. „Dovedie vás k nim náučný chodníček, ktorý prechádza aj skrz zrúcaniny Súľovského hradu. Pozdĺž neho nájdete aj veľa informačných tabúľ, a hoci je turistika nenáročná, očakávajte aj pár rebríkov a úchytov v skalách,“ dodáva.
Foto: archív Andrey Zahurancovej
Gačovská skala
Vyhliadkový bod nad obcou Dedinky, ktorý umožňuje výhľad na Palcmanskú Mašu, najväčšie jazero Slovenského raja, a tiež na Volovské vrchy a Slovenské rudohorie. Výstup je mimo chodníkov, preto je možný iba so sprievodcom.
Foto: archív Andrey Zahurancovej
Foto: archív Andrey Zahurancovej
Milan Bez Mapy, cestovateľ a bloger
Hladový prameň
Čachtická občasná krasová vyvieračka, viac známa aj ako Hladový prameň alebo Drapľák, je takmer úplne neznáma jaskyňa v Trenčianskom kraji, iba tri kilometre od Čachtíc. Nenápadný vstup uprostred lesa, pri potoku Jablonka, naznačuje, že jaskyňa nepatrí medzi často navštevované turistické destinácie.
Celková dĺžka jaskyne je 110 metrov a hĺbka približne 6 metrov, pričom, keď sa jaskyňa naplní vodou až po úplný vrch, voda z nej vyteká von. „Pozor, vstup do jaskyne je uzamknutý, musíte si prehliadku dohodnúť s krajskou organizáciou cestovného ruchu v Trenčíne,“ radí cestovateľ.
Foto: archív Milana Bardúna