22. mája 2020

Na dovolenku v zahraničí je zrejme ešte priskoro, to však neznamená, že musíte sedieť doma. Najmä ak vás k potulkám v prírode láka slnečné počasie. Preto sme spolu s cestovateľmi, ktorí zdieľajú svoje tipy na sociálnych sieťach, pripravili nápady na výlety po Slovensku, ktoré oceníte aj v časoch obmedzeného cestovania.

Vstupenky na podujatie zakúpite tu.

Cielene sme totiž hľadali miesta, ktoré sú pomerne neznáme, aby ste sa netlačili v zástupe ďalších turistov. Tak schválne, či ich poznáte.

Šimon Trnka a Michala Bátorová, cestovatelia

Sledovať Šimona a Michalu na Instagrame: 

Reklama

Buchlov – Žarnov
Skalnaté vrchy na hrebeni pohoria Vtáčnik, v chránenej oblasti Ponitria. „Je to moja domovina a aj Šimon, ktorý uprednostňuje vysoké hory, uznal, že je tam krásne,“ dodáva s úsmevom Michala. 

Foto: Šimon Trnka (archív)
Foto: Šimon Trnka (archív)

Bôr
Pomerne neznámy vrch Nízkych Tatier, ktorý leží nad Demänovskou dolinou. Poskytuje kruhový výhľad a je šanca, že počas túry stretnete aj kamzíky. 

Foto: Šimon Trnka (archív)
Foto: Šimon Trnka (archív)

Lúčna
Západné Tatry skrývajú aj trávnatý vrch Lúčna, ktorý poskytuje výhľad až do Poľska. 

Foto: Šimon Trnka (archív)

Patrik Paulínyi, cestovateľ

Sledovať Patrika na Instagrame:

Siná
Menej známy vrchol v Nízkych Tatrách, ktorý tvorí bránu do Demänovskej doliny a ponúka tie najkrajšie výhľady na Liptovskú kotlinu a Západné Tatry. „Liptov nie je veľký, ale skrýva obrovské množstvo nádherných miest, pričom mnohé z nich sú pre turistov absolútnou neznámou,“ hovorí Paulínyi. 

Foto: Patrik Paulínyi (archív)

Foto: Patrik Paulínyi (archív)

Kvačianska dolina
Táto dolina v Liptove ponúka množstvo roklín a výhľadov, napríklad na kaňon Kvačianky so 70-metrovou hĺbkou. Počas turistiky môžete obdivovať aj skalu známu ako Jánošíkova hlava.  


Foto: Wikimedia.com/Packa

Čerenová skala
Nie veľmi výrazná skala v Chočských vrchoch poskytuje krásny výhľad, ktorý je navyše dostupný aj nie veľmi zdatným turistom. Výstup trvá menej ako hodinu. 

Foto: Patrik Paulínyi (archív)

Veľký Choč
Najvyšší vrchol Chočských vrchov zbadáte už od Štrby a z celej dolnej Oravy. Patrí medzi tie najkrajšie vrchy na Slovensku. 

Foto: Patrik Paulínyi (archív)

Jakub Ptačin, zakladateľ dizajnérskeho štúdia Echt a turistického portálu Hikemates.com

Sledovať Jakuba a Hikemates.com na Instagrame:

Sivý vrch
„Najkrajší slovenský kopec a ako bonus naň nechodí až tak veľa ľudí. Sú to Dolomity na Slovensku,“ hovorí Ptačin. Tento skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier poskytuje úžasný výhľad od Oravskej priehrady až po Liptovskú Maru.

Foto: Jakub Ptačin (archív)

Foto: Jakub Ptačin (archív)

Novoť
Malebná dedinka na hraniciach s Poľskom skrýva mnohé poklady. „Sú tam jazierka, ktoré vznikli zhodením bômb počas vojny, vedľa nich je krásna hojdačka, ktorú vytvorili dobrovoľníci a klobúk dole za to. Treba to však vypátrať, nevedie tam chodník,“ prezrádza Ptačin. 

Foto: Jakub Ptačin (archív)

Somár
Najvyšší vrch juhozápadnej časti Malých Karpát ponúka krásny výhľad až po televíznu vežu na Kamzíku. Nachádza sa asi sedem kilometrov od Pezinskej Baby a zhruba rovnako je vzdialený od obce Limbach. 

Foto: Jakub Ptačin (archív)

Andrea Zahurancová, influencerka a spoluzakladateľka e-shopu eyerim

Sledovať Andreu na Instagrame:

Reklama

Tomášovský výhľad
Prekrásna skalná galéria v Slovenskom raji, ktorá poskytuje výhľad do doliny Bieleho potoka, ako aj do Prielomu Hornádu a za jasného počasia aj na Vysoké Tatry. „Odporúčam si odtiaľ vychutnať západ slnka,“ hovorí influencerka. 

Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Súľovské skaly
„Skalné mestečko na severe Slovenska, ktoré poskytuje dychberúce výhľady,“ opisuje svoje obľúbené miesto Zahurancová. „Dovedie vás k nim náučný chodníček, ktorý prechádza aj skrz zrúcaniny Súľovského hradu. Pozdĺž neho nájdete aj veľa informačných tabúľ, a hoci je turistika nenáročná, očakávajte aj pár rebríkov a úchytov v skalách,“ dodáva. 

Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Gačovská skala 
Vyhliadkový bod nad obcou Dedinky, ktorý umožňuje výhľad na Palcmanskú Mašu, najväčšie jazero Slovenského raja, a tiež na Volovské vrchy a Slovenské rudohorie. Výstup je mimo chodníkov, preto je možný iba so sprievodcom.

Foto: Andrea Zahurancová (archív)

 

Foto: Andrea Zahurancová (archív)

Milan Bez Mapy, cestovateľ a bloger

Sledovať Milana na blogu: 

Hladový prameň
Čachtická občasná krasová vyvieračka, viac známa aj ako Hladový prameň alebo Drapľák, je takmer úplne neznáma jaskyňa v Trenčianskom kraji, iba tri kilometre od Čachtíc. Nenápadný vstup uprostred lesa, pri potoku Jablonka, naznačuje, že jaskyňa nepatrí medzi často navštevované turistické destinácie.

Celková dĺžka jaskyne je 110 metrov a hĺbka približne 6 metrov, pričom, keď sa jaskyňa naplní vodou až po úplný vrch, voda z nej vyteká von. „Pozor, vstup do jaskyne je uzamknutý, musíte si prehliadku dohodnúť s krajskou organizáciou cestovného ruchu v Trenčíne,“ radí cestovateľ. 

Foto: Milan Bez Mapy (archív)

Celý článok nájdete v májovom čísle Forbesu. Kúpiť si ho môžete tu

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?