8. júna 2020

Pre mnoho ľudí bol koronavírus najväčšia a možno aj najtraumatickejšia udalosť ich života. Bude mať veľký dopad na jednotlivcov, spoločnosť a pracovnú silu. Aktuálne je ešte ťažké predstaviť si to, raz sa však koronakríza skončí a pomery sa vrátia k normálu.

V ktorých oblastiach to však bude nejaký „nový normál?“ A čo sa vráti do pôvodného režimu?

Keď sa stane vážna udalosť, ktorá spôsobí existenciálnu hrozbu, niektoré zmeny tu už ostanú navždy. Takmer dve desaťročia, od 11. septembra 2001, napríklad vidíme, že navždy sa zmenili procesy na letiskách. Len skúste preniesť fľašu vody cez bezpečnostnú prehliadku.

Samotný zákaz letov, ktorý vydali mnohé firmy po vtedajších útokoch, však dlho nevydržal, rovnako ako strach z ostatných cestujúcich. Istý čas sme sa na nich pri nastupovaní pozerali, či to náhodou nie sú teroristi.

Ako zvládnuť strach z návratu do práce?

Epidémia koronavírusu je však unikátna. Je totiž:

Globálna. Zasiahla takmer každého, nezávisle od postavenia, zamestnania či miesta, kde žije. Výskyt nákazy je iste vyšší v prvej línii kontaktu, Covid-19 však ovplyvnil aj majiteľov podnikov, radových zamestnancov aj manažérov.

Trvalá. Pandémia sa ukázala ako udalosť, ktorá len tak neprejde. Trvá už niekoľko mesiacov a jasný koniec nie je v dohľade.

Prenikavá a disruptívna. Koronavírus dramaticky ovplyvnil spôsob, akým pracujeme a žijeme. Dotkol sa prakticky každej oblasti života. Logistika dodávateľov potravín bola narušená, školy sa presunuli do virtuálneho priestoru. Ľudia, ktorí mohli pracovať z domu, to aj museli urobiť. Rutinné veci ako návšteva u zubára či u holiča boli zakázané.

Všadeprítomná. Počas finančnej krízy v roku 2008 či iných krízových situácií ste v televízii mohli nájsť aj iné správy. V prípade Covid-19 išlo prakticky nonstop spravodajstvo o pandémii.

Napriek rozmerom, rozsahu a intenzite pandémie sa však niektoré oblasti v pracovnom živote podarí obnoviť. Aspoň na čas. Tu sú tie, ktoré sa zmenia navždy.

1. Flexibilita

Ľudia rýchlo prišli na to, ako pracovať z domu. Keď pandémia ustúpi, tento typ práce zostane obľúbený u tých, ktorí zistili, že im vyhovuje. To prinúti firmy, vrátane tých, ktoré nepatrili medzi zástancov práce z domu, aby boli flexibilnejšie.

Teraz, keď už viac ľudí dokázalo, že takto môžu byť produktívni, bude pre firmy náročnejšie zobrať im túto možnosť. Nedávny prieskum v USA zistil, že ak by ľudia mali možnosť pracovať v inej firme z domu, 54 percent by kvôli tomu zmenilo zamestnávateľa.

Súčasne s tým si firmy uvedomili, že náklady na nájomné by sa mohli presmerovať aj na niečo iné. Práca z domu dokazuje, že by mohla byť zisková.

Úplný prechod na prácu z domu však neuvidíme. Novou módou sa stáva flexibilita. Ľudia dostanú viac možností výberu.

Firmy si na home office zvykli, potreba kancelárií klesá

2. Centrála 2.0

Kancelárie sa zmenia a budú fungovať inak. Tak ako pri väčšine zmien na pracovisku, nepôjde o kompletnú premenu, podobne ako LinkedIn nenahradil životopisy.

Šéf Apple Tim Cook už povedal, že pri návrate do kancelárií sa pravdepodobne zavedie meranie teploty a sociálny dištanc. Keď však prídu prelomové objavy v medicíne, vakcíny či liečba, kancelárie sa začnú viac používať na interakciu a potreby komunity a menej na individuálnu produktivitu.

Konferenčné priestory, priestory na stretávanie a videoštúdiá zaberú veľkú časť kancelárskych priestorov. Z pracoviska sa stane oveľa sociálnejšie prostredie. Scenár „všetci sa zamykajú vo svojom priestore“ nevyhrá. Keď už všetok talent vo firme príde na jedno miesto, príde tam preto, aby sa to nejako využilo. Naša ľudskosť a spoločenskosť je to, čo nás odlišuje od robotov. Nič nedokáže nahradiť tie malé interakcie, ktoré vedú ku kreatívnym nápadom a inovácii. Vďaka Covid-19 si ich vážime viac ako predtým.

3. Pracovisko doma

Pre mnoho ľudí bola doma problémom nie izolácia od kancelárie, ale nevhodné pracovné podmienky. Začína sa to internetom, pokračuje miestom vhodným na telekonferenciu.

Domáci internet sa výrazne zlepší a rozšíri. Domáce kancelárie, dokonca štúdiá, sa stanú prioritou, pre mnohých pri kúpe bytu prvoradou.

Firma Argodesign napríklad prináša koncept Square, umelé okno, ktoré si nainštalujete na stenu. Ak zdvihnete roletu, objavíte kolegov, ktorí pracujú „s vami“.

4. E-learning pre každého

Mnohé firmy vedia, že koncepty ako upskilling či rightskilling sú konkurenčná výhoda. Viaceré z týchto kurzov sa zmenia, už sa nebudú konať ako školenia tvárou v tvár. Tento režim zostane vyhradený pre tie oblasti, v ktorých to bude potrebné.

E-learningové platformy sa rozšíria, firmy si vďaka tomu zostanú vedomé, že ich ľudia si naďalej zvyšujú kvalifikáciu.

5. Formálne oblečenie sa vytráca

Aj keď sa do domácej kancelárie obliekate, asi si nedávate sako a podpätky. Ľudia vo financiách si asi nechajú svoje košele, blúzky či perly, trend smerujúci k neformálnemu obliekaniu sa však zrýchli. Politika „obliekajte sa tak, ako dnes potrebujete“, čiže nechajte oblek doma, ak nejdete na stretnutie, už vo firmách funguje dlhší čas. A samozrejme, ajťáci nosia tričká a šľapky oddávna.

6. Video profesionáli

Celý experiment práce z domu bol možný vďaka softvéru – Zoom, Skype, Hangouts, Webex a ďalším. Video bolo k dispozícii už dlho, nebola však vždy dostatočná vôľa používať ho.

Teraz sa mnoho ľudí rýchlo zžilo s videom a video sa stalo súčasťou práce na mnoho spôsobov. Kamera sa medzi neobľúbené pracovné nástroje už nevráti.

Hranica medzi prácou a súkromím sa vďaka technológiám zahmlila. Súčasne sa však vytvorila „low tech realita“. Nová kancelária nás učí vážiť si ľudskú časť našej práce.

William Aruda píše na Forbes.com o osobnom brandingu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?