3. júna 2020

S postupným uvoľňovaním opatrení sa mnohí vraciate na pracoviská. Nech už ste zamestnancami alebo podnikateľmi, zrejme si hneď nebudete s každým podávať ruky a budete si udržiavať odstup. Ako zvládnuť tento tlak a nápor návratu do normálu a obnoviť spoločenský kontakt bez toho, aby ste pôsobili nezdvorilo?  

„Pandémia a s ňou súvisiaca atmosféra v spoločnosti, oslovila strach ľudí,“ konštatuje psychologička Eva Černičková a dodáva, že sa postupom času ukázalo, ako sa s týmto strachom dokážete vyrovnať takpovediac na vlastnú päsť. Niektorým k pocitu bezpečia dopomohlo nosenie rúšok, pravidelné používanie dezinfekčných prostriedkov či udržiavanie sociálneho dištancu, iným zase oddelenie sa od spoločenskej „paniky“.  

Ako veľmi sa môžete či máte báť?

I napriek tomu, že sa opatrenia uvoľňujú, prežívajú mnohí z nás strach a úzkosť z návratu do práce. Tieto emócie skrátka nepominuli. „Nešťastím pre ľudí, ktorým zostalo veľa strachu, je to, že začiatok pandémie bol viac-menej presne určený, ale v tejto chvíli niet jasnej správy o konci ohrozenia,“ vraví psychologička. Ako to na pracovisku vlastne ovplyvní obnovu spoločenského kontaktu?  

Ako zorganizovať návrat zamestnancov do práce? Manažér by mal vytvoriť pocit bezpečia a istoty

Podľa Černičkovej pred nami stojí neľahká úloha. Tento „stav ohrozenia“ si totiž musíme ukončiť sami v sebe. „Návratom na pracovisko vzniká pre zamestnancov úloha nastaviť si vlastný plán bezpečia,“ dodáva. Musíme preto zvážiť a jednoznačne určiť, čo vlastne potrebujeme, aby sme sa cítili bezpečne, a mohli sa vrátiť do určitého bodu v minulosti. Rúcanie týchto pomyselných bariér je skrátka na nás.  

O návrate na pracovisko sme sa rozprávali s Evou Černičkovou (vľavo) a Máriou Holubovou (vpravo). Foto: archív Evy Černičkovej a Márie Holubovej

V domácnostiach sme mali s rodinou možnosť zaujať voči pandémii podobný postoj, akúsi mieru „paniky“, pripomína psychologička. Vedzte, že po návrate do práce sa v kolektíve medzi kolegami alebo podriadenými môžete stretnúť s inými postojmi a tiež mierou úzkosti. Niektorí sa boja menej, iní zase oveľa viac. „Je nevyhnutné si uvedomiť, že nikto nemá právo určiť, ako veľmi sa môžete alebo máte báť. Nenúťte sa vzájomne k strachu ani pokoju,“ dopĺňa.  

Ako ďalej v podnikaní? Neprepadajte pochybám, zamerajte svoju myseľ na víťazstvá, nie prehry

Zo strachu o svoje zdravie si možno nebudete chcieť s ďalšími osobami podávať ruky a radšej si budete udržiavať odstup. Takéto zaužívané spoločenské zvyky sú podľa Černičkovej príležitosťou. Akou? Môžete sa naučiť vnímať, čo je pre vašich kolegov alebo podriadených prípustné. „Často sa stretávam s tým, že sa ľudia cítia vinní, keď majú povedať nie. Teraz je šanca naučiť sa vnímať, čo potrebujete a zároveň zabojovať za seba a svoje potreby,“ vysvetľuje. Výzvou teda bude rešpektovať ostatných a väčšmi sa starať o seba.  

Tip od psychologičky: Čo v momente, keď si priamo na pracovisku potrebujete poradiť s narastajúcim strachom alebo úzkosťou? Podľa Černičkovej je teplo veľkou pomocou pri uvoľnení tela. Ak vám to okolnosti dovoľujú, uvarte si teplý nápoj alebo sa zabaľte do deky. Následne sa plne sústreďte na svoje dýchanie. Spomaľte a prehĺbte výdychy i nádychy, radí psychologička. Namiesto katastrofických scenárov presmerujte myšlienky na niečo, čo vám prináša pokoj.  

Osvojte si v práci týchto 5 zásad

Jednou z dôležitých otázok je, ako by ste sa mohli počas obnovy spoločenského kontaktu v práci cítiť naďalej bezpečne, a zároveň nepôsobiť nezdvorilo. Pravidlá biznis protokolu stoja na sebaúcte, sebauvedomení a sebaovládaní. I tieto atribúty vám pomôžu zvládnuť stresové situácie, vysvetľuje Mária Holubová, odborníčka na protokol. Nižšie v piatich bodoch radí, ako toto obdobie zvládnuť i z hľadiska protokolu a etikety:  

  • Podávanie rúk: Podľa pravidiel protokolu rozhoduje o podaní ruky žena a muž to rešpektuje. Tento akt je zaužívaný a automatický, ale je to iba zvyk, ktorý nie je pri pozdrave ani v diplomatickom či biznis protokole nevyhnutný. Český odborník na etiketu Ladislav Špaček tvrdí, že ruka sa má podávať aj v čase pandémie, lebo naznačuje priateľstvo a telesnú blízkosť. Ja by som odporučila na najbližšie obdobie upustiť v pracovnom styku od fyzického kontaktu a podávania rúk.  
  • Sociálny dištanc: Jedno z pravidiel protokolu zabezpečuje v komunikácii každému účastníkovi komfortnú zónu. Mali by to byť tri kroky, čo je zhruba jeden a pol metra. Sú ľudia, ktorí pri argumentácii túto zónu porušujú, a pristupujú k partnerovi veľmi blízko. V takomto prípade zvyknete ustupovať, čo nie je správne. Najprv by ste mali neverbálne, rukou naznačiť odstup, a keď to nie je rešpektované, tak povedať: „Dovolíte, prosím vás…“ Buďte slušní, zdvorilí a taktní. Bohužiaľ, musíte byť pripravení aj na arogantné až agresívne reakcie. V protokole sa tesný fyzický kontakt vylučuje a dodržiava sa odstup. Bozky, objatia a potriasanie rúk v bežnom živote možno na čas zmiznú, v protokole nikdy neboli markantné 
  • Nosenie rukavíc a rúšok: Nevyhnutnou súčasťou hygienických opatrení je i nosenie rukavíc. Okrem tých jednorazových môžete nosiť aj bavlnené, ktoré sa dajú po každom použití oprať a vyžehliť. Zhruba do 60. rokov 20. storočia boli rukavičky, kabelka a klobúk nevyhnutnou súčasťou dámskeho oblečenia a podľa protokolu sa pri pozdrave nemuseli skladať z rúk. Možno sa k tomuto modelu spoločenského styku znovu vrátite. Rúška nosíte povinne od začiatku pandémie. Niekedy ťažko poznáte známeho človeka, možno i nadriadeného. Pod rúškom nie je vidieť, či ste sa pozdravili a či vám bolo na pozdrav odpovedané. Je to logické a netreba sa urážať alebo vyvodzovať z toho dôsledky. Zostal vám iba očný kontakt, pozdrav preto naznačte miernym úklonom hlavy, alebo krátko kývnite rukou. Mávať by ste nemali.  
  • Spoločenské akcie: To, aký postoj zaujmete k pozvánkam na rôzne pracovné a spoločenské akcie, je na vás. Bez výčitiek svedomia sa môžete riadiť heslom európskych elít: never complain, never explain. Nesťažuje sa, nevysvetľujte a neospravedlňujte sa. Každopádne, ak ste podnikatelia, nemali by ste sa stretávať s partnermi a zamestnancami v rámci spoločenských podnikov a organizovať pracovné obedy či večere.  
  • Stále home office?: Aj keď sa pracovná komunikácia odohráva v domácom prostredí, aktéri by mali byť upravení tak ako boli zvyknutí chodiť do práce. Home office vás neoprávňuje zjaviť sa na obrazovke v domácom oblečení, v pyžame, neučesaní, v papučiach a spríjemňovať si pracovnú komunikáciu jedlom, pitím alebo posielaním správ.  

Holubová zároveň poukazuje na to, že pravidlá protokolu a etikety sa formovali stáročia. „Prežili rôzne svetové kataklizmy, a pandémia koronavírusu nebude výnimkou. Myslím si, že sa nezmenia, ale zmení sa náš prístup k nim,“ konštatuje Holubová. Vďaka protokolu by pre vás mohli byť spoločenský kontakt a pracovné vzťahy oveľa jednoduchšie.  

Ako sa v tejto dobe dohodovať o peniazoch? Toto sú 4 základné kroky, ktoré by ste mali zvážiť

Na šéfoch firiem je, aby vás aj v rámci firemnej kultúry bližšie oboznamovali s pravidlami biznis protokolu a vzdelávali. „Môže to pomôcť uľahčiť situáciu, ktorá sa v horizonte dvoch-troch rokov nezmení, pretože celá spoločnosť bude znášať dôsledky pandémie hlavne v ekonomickej rovine,“ ozrejmuje Holubová.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?