S postupným uvoľňovaním opatrení sa mnohí vraciate na pracoviská. Nech už ste zamestnancami alebo podnikateľmi, zrejme si hneď nebudete s každým podávať ruky a budete si udržiavať odstup. Ako zvládnuť tento tlak a nápor návratu do normálu a obnoviť spoločenský kontakt bez toho, aby ste pôsobili nezdvorilo?
„Pandémia a s ňou súvisiaca atmosféra v spoločnosti, oslovila strach ľudí,“ konštatuje psychologička Eva Černičková a dodáva, že sa postupom času ukázalo, ako sa s týmto strachom dokážete vyrovnať takpovediac na vlastnú päsť. Niektorým k pocitu bezpečia dopomohlo nosenie rúšok, pravidelné používanie dezinfekčných prostriedkov či udržiavanie sociálneho dištancu, iným zase oddelenie sa od spoločenskej „paniky“.
Ako veľmi sa môžete či máte báť?
I napriek tomu, že sa opatrenia uvoľňujú, prežívajú mnohí z nás strach a úzkosť z návratu do práce. Tieto emócie skrátka nepominuli. „Nešťastím pre ľudí, ktorým zostalo veľa strachu, je to, že začiatok pandémie bol viac-menej presne určený, ale v tejto chvíli niet jasnej správy o konci ohrozenia,“ vraví psychologička. Ako to na pracovisku vlastne ovplyvní obnovu spoločenského kontaktu?
Ako zorganizovať návrat zamestnancov do práce? Manažér by mal vytvoriť pocit bezpečia a istoty
Podľa Černičkovej pred nami stojí neľahká úloha. Tento „stav ohrozenia“ si totiž musíme ukončiť sami v sebe. „Návratom na pracovisko vzniká pre zamestnancov úloha nastaviť si vlastný plán bezpečia,“ dodáva. Musíme preto zvážiť a jednoznačne určiť, čo vlastne potrebujeme, aby sme sa cítili bezpečne, a mohli sa vrátiť do určitého bodu v minulosti. Rúcanie týchto pomyselných bariér je skrátka na nás.

V domácnostiach sme mali s rodinou možnosť zaujať voči pandémii podobný postoj, akúsi mieru „paniky“, pripomína psychologička. Vedzte, že po návrate do práce sa v kolektíve medzi kolegami alebo podriadenými môžete stretnúť s inými postojmi a tiež mierou úzkosti. Niektorí sa boja menej, iní zase oveľa viac. „Je nevyhnutné si uvedomiť, že nikto nemá právo určiť, ako veľmi sa môžete alebo máte báť. Nenúťte sa vzájomne k strachu ani pokoju,“ dopĺňa.
Ako ďalej v podnikaní? Neprepadajte pochybám, zamerajte svoju myseľ na víťazstvá, nie prehry
Zo strachu o svoje zdravie si možno nebudete chcieť s ďalšími osobami podávať ruky a radšej si budete udržiavať odstup. Takéto zaužívané spoločenské zvyky sú podľa Černičkovej príležitosťou. Akou? Môžete sa naučiť vnímať, čo je pre vašich kolegov alebo podriadených prípustné. „Často sa stretávam s tým, že sa ľudia cítia vinní, keď majú povedať nie. Teraz je šanca naučiť sa vnímať, čo potrebujete a zároveň zabojovať za seba a svoje potreby,“ vysvetľuje. Výzvou teda bude rešpektovať ostatných a väčšmi sa starať o seba.
Osvojte si v práci týchto 5 zásad
Jednou z dôležitých otázok je, ako by ste sa mohli počas obnovy spoločenského kontaktu v práci cítiť naďalej bezpečne, a zároveň nepôsobiť nezdvorilo. Pravidlá biznis protokolu stoja na sebaúcte, sebauvedomení a sebaovládaní. I tieto atribúty vám pomôžu zvládnuť stresové situácie, vysvetľuje Mária Holubová, odborníčka na protokol. Nižšie v piatich bodoch radí, ako toto obdobie zvládnuť i z hľadiska protokolu a etikety:
- Podávanie rúk: Podľa pravidiel protokolu rozhoduje o podaní ruky žena a muž to rešpektuje. Tento akt je zaužívaný a automatický, ale je to iba zvyk, ktorý nie je pri pozdrave ani v diplomatickom či biznis protokole nevyhnutný. Český odborník na etiketu Ladislav Špaček tvrdí, že ruka sa má podávať aj v čase pandémie, lebo naznačuje priateľstvo a telesnú blízkosť. Ja by som odporučila na najbližšie obdobie upustiť v pracovnom styku od fyzického kontaktu a podávania rúk.
- Sociálny dištanc: Jedno z pravidiel protokolu zabezpečuje v komunikácii každému účastníkovi komfortnú zónu. Mali by to byť tri kroky, čo je zhruba jeden a pol metra. Sú ľudia, ktorí pri argumentácii túto zónu porušujú, a pristupujú k partnerovi veľmi blízko. V takomto prípade zvyknete ustupovať, čo nie je správne. Najprv by ste mali neverbálne, rukou naznačiť odstup, a keď to nie je rešpektované, tak povedať: „Dovolíte, prosím vás…“ Buďte slušní, zdvorilí a taktní. Bohužiaľ, musíte byť pripravení aj na arogantné až agresívne reakcie. V protokole sa tesný fyzický kontakt vylučuje a dodržiava sa odstup. Bozky, objatia a potriasanie rúk v bežnom živote možno na čas zmiznú, v protokole nikdy neboli markantné.
- Nosenie rukavíc a rúšok: Nevyhnutnou súčasťou hygienických opatrení je i nosenie rukavíc. Okrem tých jednorazových môžete nosiť aj bavlnené, ktoré sa dajú po každom použití oprať a vyžehliť. Zhruba do 60. rokov 20. storočia boli rukavičky, kabelka a klobúk nevyhnutnou súčasťou dámskeho oblečenia a podľa protokolu sa pri pozdrave nemuseli skladať z rúk. Možno sa k tomuto modelu spoločenského styku znovu vrátite. Rúška nosíte povinne od začiatku pandémie. Niekedy ťažko poznáte známeho človeka, možno i nadriadeného. Pod rúškom nie je vidieť, či ste sa pozdravili a či vám bolo na pozdrav odpovedané. Je to logické a netreba sa urážať alebo vyvodzovať z toho dôsledky. Zostal vám iba očný kontakt, pozdrav preto naznačte miernym úklonom hlavy, alebo krátko kývnite rukou. Mávať by ste nemali.
- Spoločenské akcie: To, aký postoj zaujmete k pozvánkam na rôzne pracovné a spoločenské akcie, je na vás. Bez výčitiek svedomia sa môžete riadiť heslom európskych elít: never complain, never explain. Nesťažuje sa, nevysvetľujte a neospravedlňujte sa. Každopádne, ak ste podnikatelia, nemali by ste sa stretávať s partnermi a zamestnancami v rámci spoločenských podnikov a organizovať pracovné obedy či večere.
- Stále home office?: Aj keď sa pracovná komunikácia odohráva v domácom prostredí, aktéri by mali byť upravení tak ako boli zvyknutí chodiť do práce. Home office vás neoprávňuje zjaviť sa na obrazovke v domácom oblečení, v pyžame, neučesaní, v papučiach a spríjemňovať si pracovnú komunikáciu jedlom, pitím alebo posielaním správ.
Holubová zároveň poukazuje na to, že pravidlá protokolu a etikety sa formovali stáročia. „Prežili rôzne svetové kataklizmy, a pandémia koronavírusu nebude výnimkou. Myslím si, že sa nezmenia, ale zmení sa náš prístup k nim,“ konštatuje Holubová. Vďaka protokolu by pre vás mohli byť spoločenský kontakt a pracovné vzťahy oveľa jednoduchšie.
Ako sa v tejto dobe dohodovať o peniazoch? Toto sú 4 základné kroky, ktoré by ste mali zvážiť
Na šéfoch firiem je, aby vás aj v rámci firemnej kultúry bližšie oboznamovali s pravidlami biznis protokolu a vzdelávali. „Môže to pomôcť uľahčiť situáciu, ktorá sa v horizonte dvoch-troch rokov nezmení, pretože celá spoločnosť bude znášať dôsledky pandémie hlavne v ekonomickej rovine,“ ozrejmuje Holubová.
Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk