29. apríla 2020

Pandémia nového koronavírusu zasadila tvrdú ranu podnikateľom. Ste jedným z nich? Teraz je ideálna príležitosť na kompletný reštart svojho doterajšieho zmýšľania. Chcete byť víťazmi alebo porazenými? Táto voľba je na vás. Ako pripomína jedna z respondentiek, už Henry Ford tvrdil, že či si myslíte, že to zvládnete, alebo si myslíte, že to nezvládnete, stále máte pravdu.  

„Kríza tohto stupňa si vyžaduje zmenu myslenia z dlhodobého na krátkodobé,“ konštatuje Juliana Bednárová, lektorka a konzultantka vzdelávacej organizácie Topcoach. V tejto súvislosti existuje niekoľko krokov, ktoré by ste mali podstúpiť. Odborníčka predovšetkým radí urgentne reagovať na súčasnú situáciu a pripravovať sa na najbližšie týždne a mesiace.  

Pandémia koronavírusu nás napĺňa strachom.
Psychológ radí, aby sme ho radšej nahradili nádejou

Ako podnikatelia musíte pre koronakrízu čeliť výzvam, ktoré ste v žiadnom prípade nemohli predvídať. „Mnohí modernizovali nové procesy zo dňa na deň či za niekoľko dní uviedli na trh nové výrobky,“ hovorí Bednárová. A práve podobne rýchle reakcie sa vám môžu hodiť aj naďalej.  

O tom, ako by ste mali v období koronavírusu zmeniť svoje nastavenie mysle, hovoria Jaroslava Vaculčiaková (vľavo) a Juliana Bednárová (vpravo). Foto: archív Topcoach

Dobré správy totiž podľa nej čakajú na tých, ktorí sa správne nastavia pre budúci normál. „Svet sa mení a pravidlá sa prepisujú. Treba to využiť,“ prízvukuje a dodáva, že v čase pred pandémiou koronavírusu mali vyššiu trhovú hodnotu tí, ktorí boli zameraní na úspech. Momentálne by ste sa mali viac sústreďovať na inovácie. 

Reklama

Mindset víťaza verzus porazeného

Jaroslava Vaculčiaková, koučka a lektorka v oblasti soft skills a leadershipu vzdelávacej organizácie Topcoach, poukazuje na to, že fungovanie podnikateľov nebolo jednoduché ani pred pandémiou nového koronavírusu. „Denne musia robiť náročné rozhodnutia a niesť veľkú zodpovednosť,“ hovorí Vaculčiaková. Podľa nej je preto podnikateľské zmýšľanie dôležité vždy, nie iba počas náročného obdobia.  

Výdych, nádych. Katastrofické vízie o koronavíruse
vám pomôže prekonať mindfulness meditácia

Nie je teda dôvod na to, aby ste sa vzdali. Odborníčka prízvukuje, že mnohé úspešné spoločnosti odštartovali alebo reštartovali svoje fungovanie práve v krízových podmienkach. „V zásade sa teraz môžete rozhodnúť, či zaujmete mindset víťaza alebo porazeného,“ hovorí. Ako si to predstaviť v praxi, opisuje Vaculčiaková detailnejšie:  

  • Mindset víťaza: Keď máte takéto nastavenie mysle, je pravdepodobné, že krízu zvládnete a po nej sa vám bude dariť lepšie ako ostatným. Vytratia sa spoločnosti, ktoré to nezvládnu, a trh sa prerozdelí v prospech tých, ktorí boli kreatívnejší, nestratili nádej a koronakrízu využili ako príležitosť na zmenu či inovácie. Aktuálne obdobie pre vás môže byť príležitosťou, ako robiť veci inak, zastaviť sa, premýšľať o smerovaní firmy či vašej dlhodobej vízii. 
  • Mindset porazeného: V prípade, že sa sťažujete na momentálne okolnosti, hľadáte vinníkov, kritizujete vládne rozhodnutia a spoliehate sa na pomoc zvonku, máte takéto nastavenie mysle. S ním síce krízu prežiť môžete, ale aj nemusíte.  

Preto si v pokoji sadnite a odpovedzte na základnú otázku, ktorá z toho vyplýva: Ako práve teraz premýšľate? Ktorý z týchto dvoch mindsetov je ten váš? A ak zistíte, že spadáte do druhej kategórie, v žiadnom prípade nezúfajte. Vaculčiaková pripomína, že vždy máte šancu zmeniť svoje nastavenie.  

Psychologička o dopadoch koronavírusu:
Hýbu nami emócie, no zatiaľ som paniku nezachytila

Zároveň vraví, že by ste aktuálne v podnikaní mali mať iné hodnoty než len finančné ciele. „Keď nepredávate, môžete sa sústrediť na to, aby ste zostali v kontakte so zákazníkmi. Prípadne im ponúknite niečo zadarmo, aby ste sa im pripomínali a nezišli z očí,“ vysvetľuje odborníčka a dopĺňa, že ideálnym príkladom sú podniky, ktoré momentálne rozvážajú zdravotníkom jedlo či kávu zadarmo. „Teraz nie je na mieste lipnúť na zisku, ale vnímať takéto investície ako marketingové náklady budúcich období,“ opisuje Vaculčiaková.  

Hľadajte ďalšie možnosti

Krízové obdobia sa podľa Bednárovej spájajú predovšetkým s neistotou a strachom. Práve preto je príliš jednoduché sústrediť sa na všetky negatívne správy, ktoré majú lokálny a tiež svetový charakter. „Je mimoriadne dôležité udržiavať si optimistický prístup na prežitie tejto búrky. To platí najmä pre riadiace osoby,“ hovorí Bednárová. Všetky oči zamestnancov sa totiž upierajú na nich a vkladajú do nich nádej, že všetko bude v poriadku.  

Musíte si však uvedomiť, že nie je pozitívne myslenie ako pozitívne myslenie, upozorňuje Vaculčiaková. Podľa nej je dôležité odlíšiť akúsi zaslepenosť od kritického pozitívneho myslenia. V aktuálnej situácii ešte väčšmi potrebujete reálne zhodnotiť dianie, hľadať riešenia a veriť v dobrý výsledok. „Zodpovedajte si otázky: ‚Aké máme možnosti? Čo môžeme urobiť, aby sme sa zachránili?‘ A podľa toho konajte,“ radí Vaculčiaková. 

Dobré je, ak sa dlhodobo a nepretržite venujete osobnostnému rozvoju a pružnosti. Takým spôsobom sa dokážete pripraviť i na ťažké situácie. „Keď cash flow nepustí, aj s pozitívnym myslením je to zložitejšie,“ konštatuje Vaculčiaková. Na druhej strane vedzte, že negatívne myslenie, vzdávanie sa, hľadanie vinníkov či lamentovanie vám nepomôže. Iba tento stav zhorší. Keď ste na tom finančne zle, premýšľajte o tom, aké máte možnosti na to, aby ste to zmenili. 

„Máte priestor na to, aby ste začali byť kreatívni,“ dodáva odborníčka. Skúste sa teda inšpirovať ďalšími príbehmi z biznis prostredia. Nie ste v tom sami, veľa spoločností zmenilo výrobný proces a začalo sa sústreďovať na produkty, po ktorých je v súčasnosti dopyt. „V tomto období je dôležité prehodnotiť svoje podnikanie, inovovať a prestaviť svoje zmýšľanie. Iba tí, ktorí to dokážu, prežijú,“ uzatvára Vaculčiaková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?