25. augusta 2020

Ústredný krízový štáb v utorok 25. augusta schválil plošné uvoľnenie letov, o ktoré žiadalo Ministerstvo dopravy a výstavby. Toto uvoľnenie začne platiť od 7. septembra 00.01 hodiny za dodržania prísnych protiepidemických opatrení, ktoré určí Úrad verejného zdravotníctva. Informoval o tom hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na území SR sa teda zruší. „Zákaz sa týkal krajín, ktoré boli označené ako rizikové z hľadiska šírenia COVID-19,“ priblížil hovorca.

Bratislava prepla semafor na červenú. Obmedzuje mestské podujatia

Rezort dopravy svoju požiadavku odôvodnil tým, že plošný zákaz letov z rizikových krajín sa míňa účinku. „Zákaz letov z a do rizikových krajín má pre našu ekonomiku veľmi negatívne dôsledky. Z pohľadu zavlečenia vírusu do krajiny predstavuje ešte väčšie riziko, lebo cestujúci z rizikových krajín sa k nám môžu dostať jednoduchým prestupom v niektorej z bezpečných krajín a v tom prípade o ich príchode nie je žiadna informácia,“ skonštatovala štátna tajomníčka MDV Katarína Bruncková.

Ako zvládnuť nervozitu z druhej vlny korony?
Buďte dobrí na seba aj na druhých

Návrh ministerstva dopravy zároveň zahŕňa zavedenie povinnosti pre cestujúcich, ktorí vystupujú na letisku na území SR, najneskôr 24 hodín pred letom elektronicky vyplniť formulár na vyhľadávanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, ktorý slúži orgánom verejného zdravotníctva na spätné dohľadanie kontaktov potvrdeného prenosu ochorenia.

Predstavitelia vlády zároveň po skončení rokovania ubezpečili, že Slovensko je na druhú vlnu pripravené, ďalšie sprísňovanie opatrení však nekonkretizovali.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?